НИЈЕ ГРЕШКА МАЈСТОРА: Господска улица у Земуну плански осмишљена као река са обалом
29. 03. 2017. у 23:59

Минималним померањем плоча пешачка стаза биће чвршћа Фото М. Т. КОВАЧЕВИЋ
Асиметрично постављање гранитних плоча и калдрме у пешачкој зони Земуна није грешка мајстора
ГОСПОДСКА улица у Земуну плански је поплочана гранитним каменом и каменим коцкама, тако да пешачка зона изгледа као река са обалом, објашњава Милутин Фолић, главни градски архитекта, поводом утиска грађана да су мајстори оманули у послу и да нису правилно, геометријски уредили корзо.
Фолић објашњава да се овим пројектом улица приближава духу времена у коме живимо, а даје посебан контекст старом језгру Земуна и његовом повезивању са Дунавом.
- Пролазник који разгледа излоге не креће се истом брзином као ужурбани пешак који иде средином улице - прича Фолић. - У том контексту камене плоче највећег формата, постављене су у средњој зони улице где је највећи интензитет пешачког кретања, док се ка зградама камен уситњава.
Према Фолићевим речима, Господска улица урађена је у савременом духу по угледу на централноевропске престонице, попут Беча и Љубљане. А за овакав изглед земунског корзоа заслужан је, као саветник, бечки професор Борис Подрека.
- За поплочавање је коришћен камен гранит, јер он као материјал представља најлепше, најтрајније и на дуже стазе економски најисплативије решење, што се показало на примеру Кнез Михаилове улице, која је поплочана 1987. године - објашњава градски урбаниста.
Житељи Земуна на друштвеним мрежама протестовали су и због тога што гранитне плоче нису геоматријски правилно уклопљење. Сваки ред одступа за по два центиметра.
- Минималним смицањем камених плоча постиже се укрућење, чиме се смањује могућност ломљења, хабања и пуцања. Благо померене плоче, које су у сивој боји, дају природни изглед, реинтерпретирајући површину Дунава кроз поплочање. Управо тим смицањем се добија утисак "треперења" приликом шетње - закључује Фолић.
ПОДРЕКА ВОДИ РАЧУНА О ДЕТАЉИМА
ЧУВЕНИ архитекта Борис Подрека познат је по томе да је мајстор за уређење пјацета и тргова. Пројектујући, труди се да свака ситница у јавном простору до детаља буде наглашена.
У Господској он је замислио да се шахтови и подрумски отвори издижу у раван поплочања, да тиме постају карактерна шара у "тепиху". Такође, посебан акценат ставља и на баштице око дрвећа.
Nebojsa007
30.03.2017. 00:23
Ja ovde ne vidim reku vec gresku majstora.
Ma bitno je da je njemu jasno. To sto ostalim 99 posto Srbije ovo izgleda kao fusarenje, to nista. Podseca me na vlast. Jedan vice da nam je super dok svi ostali grcaju.
@Shone - U vreme interneta nije teško informisati se pa proveriti kako se to radi u belom svetu. To što smo mi navikli samo na liveni asfalt i crno-žute stubiće ne znači da je nešto drugačiji pristup sigurno greška.
Zar nije Knez Mihajlova pod jablanicnim bazaltom, kakav sad granit!?
prolazim njom svaki dan I samo cokcem i odmahujem glavom. popili radnici a jos i suce u glavu pa su bili malo sasavi. Da ne pominjem da je ulica bila zdrava i lepa a onda je neko odlucio da obrne kintu i renovira neosteceno. Magistratski TRG gde sam setao bratanca, sada je parking za opstinare uglavnom.. Uaaa!!
Коментари (15)