Фудбалери Хрватске други су финалисти Светског првенства у Русији, пошто су резултатом 2:1 победили Енглеску у полуфиналу.

"Горди Албион" је дошао до раног вођства, Трипије је из слободног ударца савладао Субашића у петом минуту, али је Перишић у 68. поравнао резултат.

После регуларног дела који је завршен нерешеним резултатом, меч је отишао у продужетке, а у 109. минуту Манџукић је савладао Пикфорда за 2:1 и велику победу Хрватске.

"Ватрени" ће се у финалу за титулу светског шампиона борити са Француском, која је у уторак у свом полуфиналу победила Белгију.

09:31 - БОБАН И ШУКЕР СПАСИЛИ ВИДУ

ФУДБАЛЕР Хрватске Домагој Вида се спрема за полуфинале Мундијала против Енглеске "хладан" као оно пиво које је пио после четвртфинала са Русијом. И када је загрљен са помоћним тренером Огњеном Вукојевићем "заплитао језиком" и поред осталог узвикнуо националистички израз стар 75 година који гласи "Слава Украјини", а који се, с разлогом, у Русији исто толико година тумачи као отворена провокација.

Незванично, Виду су теже казне од благо и стидљиво изречене опомене спасли Звонимир Бобан и Давор Шукер. Први је један од најближих сарадника председника ФИФА Инфантина, а други је актуелни председник ФС Хрватске и члан ИО УЕФА.

Опширније прочитајте ОВДЕ.

09:35 - ЛУКАС ЕРНАНДЕЗ - МИСТЕР ОСМЕХ

ЛУКА Модрић и Еден Азар су главни кандидати за МВП Мундијала, Хари Кејн и Ромелу Лукаку јуре "златну копачку", а један фудбалер је од новинара у Русији већ добио признање - "Мистер осмех". Леви бек селекције Француске Лукас Ернандез (22), кажу извештачи из Шпаније, делује као најсрећнији играч на СП, не скида осмех са лица и увек је спреман на шалу.

09:40 - ЛУКИН ВЕЗ ИЛИ КЕЈНОВ ТОП?

ХРВАТИ су на ову шансу чекали тачно две деценије, Енглези осам година дуже. У полуфиналу СП у Русији вечерас (20.00) се састају селекције које дуго нису биле у завршници Мундијала, и чије је име мало ко помињао када се пре почетка причало о најужем кругу фаворита за "Златну богињу". "Коцкасти" су само једном играли меч за финале, 1998. у Француској, док "Горди Албион" није ниједном после 1990.

10:16 - ФУДБАЛСКА ГРОЗНИЦА НА ГРАНИЦИ БЕЛГИЈЕ И ФРАНЦУСКЕ

НАЈВЕЋА фудбалска грозница синоћ је свакако била у месту Гоњи Шосе, с којом се географија поиграла тако да га пресеца француско-белгијска граница. У северној варошици са 1.200 душа, у којој су трећина становника Белгијанци, атмосфера је и претходних дана била крајње специфична. Комшије које се свакодневно друже, а међу којима су многи и рођаци, овога пута били су ушанчени на супротним странама.

10:49 - МУНДИЈАЛСКЕ ЗАНИМЉИВОСТИ

* БЕНЏАМИН Павар, 22-годишњи бек Француске, пре две године играо је у Другој лиги Немачке, носио је дрес Штутгарта. Први је одбрамбени играч репрезентације, који је после Тирама 1998. дао гол на Мундијалу.

* У БЕЛГИЈИ 59% становништва говори фламански, 40% француски и 1% немачки, али је у фудбалској репрезентацији језик - енглески! Разлог је избегавање политичког конфликта. Узгред, чак 12 Белгијанаца игра у енглеској Премијер лиги.

* У ФРАНЦУСКОЈ репрезентацији само шесторица играча имају директне корене у земљи за коју играју.

* ПРЕД полуфинални дуел Француска - Белгија интернетом је кружила фотографија Едена Азара, заједно са браћом Торганом и Килианом, у дресу Француске! Сва тројица су носила дрес са бројем 10, по идолу Зидану. Еден је од 14. године играо у Лилу, али каже да је 99% Белгијанац и 1% Француз.

11:14 - ЛУДНИЦА У ФРАНЦУСКОЈ ПОСЛЕ ПОБЕДЕ

"ЛУДНИЦА" у Француској! Последњи судијски звиждук у полуфиналу против северних комшија означио је почетак великог славља. Узвици радости, димне завесе, сирене аутомобила, бакље и заставе били су неизоставни декор до дубоко у ноћ. Французи су се веселили у Паризу, Ници, Лилу, Марсељу, Лиону, али и широм света, од Маурицијуса и Гвадалупе до Тајланда и Аустралије.

11:44 - АВИОН ИЗ ЗАГРЕБА ЗА МОСКВУ

Утакмица хрватске фудбалске репрезентације, против Енглеске у полуфиналу Светског првенства, изазвала је велико интересовање међу навијачима, па је данас из Загреба полетео највећи путнички авион у историји Хрватске.

12:31 - КУЈПЕРС НЕ ЖИВИ ОД НОВЦА ЗА СУЂЕЊЕ

ХОЛАНДСКИ арбитар Бјорн Кујперс остао је међу 12 судија који ће остати до краја Мундијала, али је он занимљива личност јер је вероватно најбогатији "човек у црном".

Кујперсу новац од суђења служи за ситније трошкове, с обзиром на то да се процењује да на рачуну има 12,4 милиона евра! Овај 45-годишњак је сувласник ланца супермаркета "Ц100", са више од 500 продајних објеката широм Холандије, у којима зарађује од два до четири милиона евра годишње.

13:06 - НОВИНАРИ ПИТАЛИ ЕНГЛЕЗЕ ДА ПОКАЖУ ХРВАТСКУ НА МАПИ

Пред други полуфинални сусрет и окршај Енглеске и Велике Британије новинари из Би-Би-Сија (ББЦ) су се одлучили да провере знање географије код Британаца.

Изашли су на улицу и питали их да пронађу Хрватску на мапи. Нису се претерано добро показали у географији, пошто су успели да је сместе и у Словенију односно Албанију.

Снимак погледајте ОВДЕ.

14:02 - ПОГБА ПОБЕДУ ПОСВЕТИО ДЕЦИ СА ТАЈЛАНДА

Фудбалер Француске репрезентације Пол Погба победу над Белгијом (1:0) у полуфиналу Светског првенства посветио је спасеним дечацима из пећине на Тајланду.

- Ова победа је за хероје дана, свака част дечаци, тако сте јаки - написао је Погба на Твитеру.

14:46 - МУНДИЈАЛСКЕ ЗАНИМЉИВОСТИ

* ГЕРЕТ Саутгејт, селектор Енглеске, промашио је као играч једанаестерац у дуелу против Немачке у полуфиналу Европског првенства 1996. После 1:1, Немци су прошли са пенала (6:5).

* ЧАК 16 енглеских репрезентативаца од 23 у Русији није било рођено када је Горди Албион последњи пут био у полуфиналу Светског првенства, у Италији 1990.

* ИСТОРИЈА: Југославија у Монтевидеу 1930. са просечном младошћу играча од 21 године и 258 дана била најмлађа селекција која је икада наступила на светским првенствима.

* ГАРИ Невил, бивши фудбалер Манчестер јунајтеда, показао се добрим прогнозером. Од осам мечева осмине финала погодио је победнике у шест, у четвртфиналу је био без грешке, а у финалу је видео Белгију и Енглеску. Титулу је "доделио" Енглезима.

17:47 - ДЕШАН ПИШЕ ИСТОРИЈУ

УКОЛИКО Француска освоји титулу првака света Дидије Дешан постаће трећи човек који је био шампион света као играч и тренер. Пре њега то су остварили Бразилац Марио Загало и Немац Франц Бекенбауер. Француска је трећи пут у финалу на последњих шест Мундијала, више него било која селекција у том периоду.

18:09 - АЗАР ШОКИРАО ИЗЈАВОМ

ЕДЕН Азар, кога су Французи својевремено хтели да национализују, рекао је да "више воли да изгуби са овом Белгијом него да победи са овом Францзуском".

18:30 - ХРВАТИ ОПЕТ ИЗАБРАЛИ ТАМНО ПЛАВЕ ДРЕСОВЕ

ХРВАТСКА је могла да бира дресове за меч полуфинала са Енглеском и изабрала тамно плаве уместо коцкастих. Разлог? Донели су им срећу у две претходне рунде.

18:53 - ИДЕАЛАН ТИМ ЕНГЛЕСКЕ

ЕНГЛЕСКИ медији су направили комбиновани идеални тим од њихове репрезентације која је 1990. била у полуфиналу СП и ове која сада наступа у Русији, а постава изгледа овако: Пикфорд - Вокер, Рајт, Мегвајер - Трипије, Пирс - Плат, Гаскојн, Водл - Кејн, Линекер.

19:14 - ИСТОРИЈА МУНДИЈАЛА

Судија из Бразила Жилберто Алемида де Рего, онај исти који је ојадио Југословене у мечу са Уругвајем 1930, скратио је на истом шампионату утакмицу Атргентина - Француска (1:0) за читавих 6 минута. После протеста Француза признао је грешку и позвао Аргентинце, који су већ били у свлачионици, да се врате на терен и доврше утакмицу. Први искључени играч на Мундијалу 1930. године био је је Перуанац Галиндо кога је судија Алберто Варнкен из Чилеа искључио у 56. минуту меча Румунија - Перу (3:1).

19:21 - САСТАВИ ТИМОВА

Хрватска и Енглеска боре се за место другог финалисте Светског првенства у Русији. Ево за које саставе су се одлучили селектори.

ХРВАТСКА
: Субашић - Врсаљко, Ловрен, Вида, Стринић - Брозовић - Перишић, Ракитић, Модрић, Ребић - Манџукић.
ЕНГЛЕСКА: Пикфорд - Вокер, Стоунс, Мегвајер - Трипије, Лингард, Хендерсон, Деле Али, Јанг - Стерлинг, Кејн.

20:00 - ПОЧЕЛО ДРУГО ПОЛУФИНАЛЕ

Главни арбитар је дао знак за почетак утакмице Хрватска-Енглеска.

20:05 - ВИДЕО: ТРИПИЈЕ ЗА 1:0 У ПЕТОМ МИНУТУ

Већ из прве шансе на мечу "Горди Албион" је дошао до вођства. Трипије је из слободњака "матирао" Субашића.

20:23 - ХРВАТИ ИМАЈУ ВЕЋИ ПОСЕД ЛОПТЕ, "АЛБИОН" ЖЕЉУ ЗА ГОЛОВИМА

"Ватрени" су се тргли после примљеног гола и од тада дуже држе лопту у ногама. Круже око шеснаестерца и чекају грешку ривала, међутим током првих 20 минута игре Пикфорд је био незапослен.

Са друге стране, Енглези не планирају да се зауставе. Сваку украдену лопту користе да крену у брзу контру преко брзоногог Стерлинга.

20:31 - КЕЈН ПРОМАШИО ЧИСТ ЗИЦЕР

У 30. минуту, Енглеска је могла да дуплира вођство, али је прилику за други гол "Албиона" пропустио Кејн.

Капитен Острвљана је остао сам у казненом простору Хрватске, наместио се и снажно шутирао ка голу, али је Субашић одлично одреаговао.

Лопта се поново одбила до Кејна, који је остао сам пред празним голом, али у незгодној позицији. Погодио је стативу, а "Ватрени" су имали много среће јер је лопта после одбитка погодила голмана Хрватске и отишла ван казненог простора.

Помоћни судија је накнадно показао да је Кејн био у недозвољеној позицији при другом шуту.

20:36 - НАЈБОЉА ШАНСА ЗА "ВАТРЕНЕ"

У 31. минуту Ребић се нашао у доброј позицији да упути шут ка голу Пикфорда. Дошло је до конфузије и неспоразума у дефанзивној линији Енглеза, а хрватски фудбалер је то искористио и снажно распалио по лопти са ивице шеснаестерца. Међутим, био је непрецизан.

20:40 - ЦЕО СТАДИОН ЗВИЖДИ ДОМАГОЈУ ВИДИ

Кад год хрватски фудбалер Домагој Вида дође у контакт са лоптом, публика са трибина стадиона "Лужњики" у Москви громогласно звижди и негодује.

20:46 - КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

После надокнаде од једног минута, судије су одсвирале крај првог полувремена. Енглеска је имала већи посед лопте и више шутева у оквир гола, а због поготка који је постигао Трипије у уводним минутима меча, може бити задовољнија приказаним у првих 45 минута.

21:02 - ПОЧЕЛО ЈЕ ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Арбитри су дали знак за почетак другог дела игре на стадиону "Лужњики". Далић и Саутгејт су на полувремену одлучили да задрже стартне поставе.

21:11 - МАНЏУКИЋ И ВОКЕР ПРВИ ОПОМЕНУТИ

Главни арбитар Џакир био је толерантан у првом полувремену када су у питању фаулови. Први жути картон на мечу добио је Манџукић у 48. минуту због неспортског фаула, а шест минута касније Вокер је постао први опоменути играч у дресу Енглеске.

21:19 - ЕНГЛЕЗИ СЕ БРАНЕ, ХРВАТИ СЕ ПРОБУДИЛИ

Фудбалери репрезентације Хрватске ушли су доста офанзивније у друго полувреме. "Ватрени" су конкретнији и у неколико наврата су припретили из прекида.

У 59. минуту Модрић је извео корнер из левог угла, био је то добар центаршут, али је Пикфорд боксовао лопту.

Хрвати сада имају више створених шанси и шутева на гол (седам наспрам пет), док су по шутевима у оквир гола изједначени са Енглезима (по један).

"Горди Албион" се брани, чува вођство и не жели да ризикује да ривалу остави простора за контру.

21:25 - ПЕРИШИЋ ПОРАВНАО РЕЗУЛТАТ

Сав труд који су уложили у другом полувремену Хрватима се исплатио у 68. минуту, када су "Ватрени" голом Перишића изједначили. Центрирао је Врсаљко, а Перишић се и поред чувара изборио за шут и савладао Пикфорда.

21:28 - "ВАТРЕНИ" ПРОМАШИЛИ ПРЕОКРЕТ

Тек што је постигао погодак за изједначење, Перишић се нашао у новој шанси, али је овога пута лопта погодила оквир гола. У 72. минуту, хрватски репрезентативац је снажно распалио по лопти, али је погодио стативу.

21:44 - ДАЛИЋ НЕ МЕЊА СТАРТЕРЕ, БЛИЖЕ СЕ ПРОДУЖЕЦИ

Хрватска репрезентација после скоро 90 минута није направила ниједну измену на мечу.

Са друге стране, Саутгејт је прву измену направио у 74. минуту, када је одлучио да на клупу пошаље Стерлинга, а на терен уведе Рашфорда.

"Ватрени" су потпуно преузели контролу над утакмицом у другом полувремену. Четири пута су шутирали у оквир гола ривала, док Енглези после поготка у петом минуту нису озбиљније припретили голу Субашића.

21:50 - КРАЈ РЕГУЛАРНОГ ДЕЛА

Играће се продужеци на стадиону "Лужњики". После регуларних 90 минута (плус три минута надокнаде), резултат је остао 1:1.

21:55 - ПОЧЕЛИ СУ ПРОДУЖЕЦИ

После паузе наставља се полуфинале Мундијала између Хрватске и Енглеске.

Селектор "Гордог Албиона" направио је још једну измену. Уместо Јанга је ушао Роуз. Далић није желео да мења стартере, али је у 94. минуту био приморан да изведе Стринића због повреде. Њега је на терену заменио Пиварић.

22:02 - ДАЈЕР МЕЊА ХЕНДЕРСОНА

Позиција за позицију - Дајер је ушао на терен уместо Хендерсона у седмом минуту првог продужетка.

22:04 - ВРСАЉКО СА ГОЛ ЛИНИЈЕ СПАСАО ХРВАТЕ

Трипије је извео корнер из десног угла, а најбољи у скоку био је Стоунс. Хрватску је од сигурног гола спасао Врсаљко, који је са гол линије интервенисао.

22:07 - КРАМАРИЋ У ИГРИ УМЕСТО РЕБИЋА

Утакмица је ушла у 101. минут. Далић је одлучио да освежи екипу и направи нову измену. Крамарић је ушао на терен и заменио Ребића.

22:13 - ПИКФОРД СПАСАО "АЛБИОН" У ФИНИШУ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА

Пре самог истека првог продужетка, који су арбитри продужили два минута, Манџукић је могао да постане херој Хрватске.

Добио је лопту убачену у простор, остао сам испред Пикфорда и у трку шутирао, али је голман Енглеске маестрално одреаговао.

Том приликом, Манџукић се повредио, па му је указана помоћ пре судијског звиждука.

22:21 - ПОТПУНИ ПРЕОКРЕТ НА "ЛУЖЊИКИЈУ" - ХРВАТИ ПОВЕЛИ ГОЛОМ МАНЏУКИЋА

У 109. минуту меча Перишић је сјајно упослио Манџукића, а овај савладао енглеског голмана и донео Хрватској велики преокрет - 2:1.

22:29 - ЕНГЛЕЗИ НЕМОЋНИ - СА ДЕСЕТОРИЦОМ У ЗАВРШНИЦИ

Енглези су у 112. минуту извршили последњу измену - Варди је ушао уместо Вокера.

Велики хендикеп за "Албион" уследио је три минута касније када је Трипије због тешке повреде напустио терен, није могао чак ни да стоји на ногама, па је Енглеска остала са десеторицом.

Хрвати троше време, направили су и преостале две измене. Ћорлука је заменио Манџукића, а Бадељ Модрића.

22:33 - ЧЕТИРИ МИНУТА НАДЕ ЗА ЕНГЛЕЗЕ, СУКОБ РАКИТИЋА И АЛИЈА

Четири минута - још толико је остало Енглезима да покушају да постигну гол и одведу меч у пенале.

У  првом минуту надокнаде на терену је дошло до сукоба Ракитића и Алија. Они су вербално расправљали, а потом се и гурали, али је арбитар "смирио страсти" између два фудбалера.

22:37 - ХРВАТСКА ЋЕ СЕ БОРИТИ ЗА ТИТУЛУ ШАМПИОНА СВЕТА

Утакмица је завршена! "Ватрени" су направили сензацију у Москви и од 0:1 дошли до победе, после невероватног преокрета. За "Богињу" ће се борити са Француском, која је у уторак савладала Белгију.