ФРАНЦУСКА јури другу титулу првака света. У финалу пре финала, срушила је Белгију из ваздуха 1:0 (0:0) и на Лужњикију у Москви 15. јула по трећи пут у историји бориће се за светску круну. Толико магије у ногама, толико мајстора и виртуоза са лоптом на терену а велико полуфинале решено је из прекида. Гризманову кифлу из корнера, на првој стативи је мајсторски у гол каријере претворио штопер Самуел Умтити.

ШТОПЕРСКИ УСУД ЧАК четири од шест голова Француске у полуфиналима Мундијала постигли су штопери. Маријуш Трезор 1986 на СП у Мексику,Лилијан Тирам два 1998. И сада Самнјуел Умтити.

Углавном смо гледали очекивану утакмицу. Тактичку са много задатака, без претерано јаког ритма где не сме да се погреши у пасу на својој половини јер је улог велики па је и ризик био смањен на најмању меру. Уз комбинацију индивидуалних напада са прескакањем игре и са дугим лоптама у простор, то је било оно што су нам презентовале две екипе у првом полувремену и до гола Умтитија.

Белгији је припао први део меча, Азар и Де Брујне су боље користили ситуацију „један на један“ као и чудну тактику Француза да не праве прекршаје па су први направили тек у 35. минуту (Гризман). Покушаји активног Азара и Чадлија завршавали су поред гола, а Лорис је маестрално зауставио Алдерверелдов ударац у 21. Минуту. Кад су се пробудили Гризман и Мбапе а без горива остале ударне игре „ђавола“, Француска је показала снагу, а Оливије Жиру у два наврата да је за њега у Русији „и оквир гола – табу тема“. И после нове две прилике још увек није погодио гол. Најбољу прилику Мбапе је припремио беку Павару али је Куртоа одбранио зицер.

СПЕЦ ГОЛМАН Француске Иго Лорис одиграо је 103. меч у селекцији и изједначио се на вечној листи „триколора“ са селектором Дешаном

Само гол је могао да промени филозофију меча, а Французи су први повукли обарач. Прекид је одвео „триколоре“ у полуфинале против Уругваја, а на сличан начин су закорачили у финале. Само што је Умтити заменио Варана. Французи су загосподарили тереном, али нису задали и завршни ударац грогираном ривалу. Жиру пред недељно финале мора код неког врача јер ни велемајсторију Мбапеа није успео да упути ка Куртои већ је био изблокиран. Улазак Мертенса донео је Белгији освежење по крилу а померио Де Брујнеа и Азара у средину. Уследио је јак притисак Белгије али сем шансе Фелаинија (шут главом поред гола) и бомба Вицела коју је умирио Лорис нису озбиљније угрозили сјајну одбрану „петлова“.

Француска је решила и треће узастопно полуфинале у своју корист, сада су сигурно фаворити за светску круну без обзира да ли ће им ривал бити Енглеска или Хрватска.

РАМИЈЕВИ БРКОВИ АМАЈЛИЈА
РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ Француске имали су посебан ритуал на Мундијалу у Русији: пре меча трљали су бркове Адила Рамија. Од старта па све до финала.
На СП у Француској 1998, амајлија је било трљање ћеле голмана Фабијана Бартеза па су „триколори“ дошли до титуле. Можда ће се и Рамијеви бркови позлатити у Москви.

ФРАНЦУСКА – БЕЛГИЈА 1:0 (0:0)

СТРЕЛЦИ: Умтити у 51. Минуту. Стадион: Крестовски у Санкт Петербургу. Гледалаца: 64.287. Судија: Андрес Куња (Уругвај).

ФРАНЦУСКА: Лорис – Павар, Варан, Умтити, Ернадез – Канте, Погба – Мбапе, Гризман, Матуиди (од 86. Толисо) – Жиру (од 85. Нзонзи).
БЕЛГИЈА: Куртоа – Алдервеирелд, Компани, Вертонген – Чадли (од 90+1. Батшуаји), Вицел, Фелаини (од 80. Караско), Дембеле (од 60. Мертенс), Де Брујне – Азар, Лукаку.