Кошаркаши Црвене звезде повели су 2:0 против Будућности у финалној серији плеј-офа АБА лиге.

Црвено-бели су у вечерашњем, другом по реду дуелу у хали "Александар Николић", дословно декласирали актуелног шампиона - 107:69.

Најефикаснији у редовима црвено-белих био је Стратос Перпероглу са 17 поена, поен мање убацио је Кеј Си Риверс, Огњен Добрић је постигао 12, а Били Берон и Мајкл Оџо по десет.

Немања Гордић је био најбољи у екипи Будућности са 11 поена, док су по десет додали Филип Баровић и Џејмс Бел.

19:01 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Први напад на утакмици имали су кошаркаши Будућности. Дуго је трајала та акција, али је на крају, после фаула Фајеа, Битадзе погодио оба слободна бацања, за почетно вођство гостију.

Берон је покушао шутем са дистанце, али је био непрецизан. На другој страни је одмах уследила казна, Кларк је погодио из јако тешке позиције - 0:4.

Успела је Звезда у наставку да превазиђе почетни "шок". Уследила је серија 7:0, за коју су заслужни Берон, Давидовац и Оџо.

Гордић и Ерл Кларк вратили су предност Будућности. Сада су гости у налету, праве серију 8:0, коју прекида Фаје (10:12).

За ново изједначење побринуо се Цирбес, али Баровић "из одбојке" враћа вођство Подгоричанима.

Узбудљива и неизвесна прва четвртина, а у самом финишу истакао се Човић, који је у два наврата олако надмудрио одбрану ривала.

Дошло је до нове смене у вођству. Казнили су црвено-бели сваку грешку гостујућег тима, а Перпероглу се побринуо за плус пет у корист домаћина - 23:18. Искусни Грк је потом погодио и шут за три поена у последњој секунди, па Звезда пред одлазак на кратку паузу води 26:19.

19:27 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Први напад Звезде у другој деоници резултирао је тројком Добрића, којом су домаћи дошли до двоцифрене предности - 29:19. Ерл Кларк је промашио зицер, а Перпероглу то казнио за 31:19.

Прве поене за Будућност у овој четвртини постигао је Битадзе, који је погодио под фаулом, а онда био прецизан и код додатног слободног бацања.

Перпероглу погађа нову тројку! Звезда има плус 14 (36:22). Одличан продор добрића резултитао је новим поенима на конту црвено-белих, а узвратио је Кол.

Звезда има проблем са фауловима, па Милан Томић тражи тајм-аут при резултату 40:26.

Повела се у наставку борба са линије за слободна бацања. Фаје је погодио оба, док је Битадзе после фаула Риверса забележио половичан учинак. Перпероглу је био прецизан са дистанце, али је нагазио линију, па се ипак пише погодак за два поена (44:27).

Дуг напад, после украдене лопте, Коти Кларк је решио закуцавањем. Претходно је Битадзе поново био половичан са линије пенала.

Нова украдена лопта, и то трећа заредом за госте, који је узимају Давидовцу. Кажњава то Будућност - 44:32.

Риверс је на другој страни после одличног дриблинга погодио из тешке позиције, а Давидовац је уписао нову тројку. Звезда и вечерас одлично шутира са дистанце.

После фаула Николића, Фаје је био успешан са линије за слободна бацања (51:34). Велику предност има домаћи тим и потпуно контролише игру. Јасмин Репеша користи и свој други тајм-аут у овој четвртини, после новог фаула над Оџом.

Оџо успешан са пенала, а Баровић коначно прекида серију црвено-белих - 54:36.

На крају полувремена резултат је ипак 54:38, упркос тајм-ауту који је затражио Милан Томић пред последњи напад црвено-белих.

20:08 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Почетак треће четвртине обележио је бел. Кошаркаш Будућности је погодио две тројке, док је Оџо два пута атрактивно закуцао.

После украдене лопте Берон је пронашао пут до коша - 60:44. Неспортским фаулом, Давидовац је послао Битадзеа на линију пенала, а овај је био успешан. Имали су Подгоричани и лопту са стране, али им је напад истекао.

Уследила је мини серија црвено-белих. Берон је погодио са дистанце, док је Фаје био одличан у продору - 65:46. Јасмин Репеша тражи тајм-аут.

Дуго није било промене резултата, све до пенала који су Звезди донели максималних плус 21. Ипак, брзо је стигао одговор у виду тројке Николића, када је одбрана домаћина потпуно подбацила.

Добрић је погодио тежак шут под фаулом, а потом и додатно бацање - 70:49. Потпуно потучена екипа Будућности, која има проблем са шутевима из игре, док Перпероглу убацује нову тројку.

Лош низ гостујућег тима прекинуо је Кол са полудистанце. Досуђен фаул над Давидовцем разбеснео је Џексона и Ерла Кларка, који су зарадили техничке, а Звезда је из целе ситуације профитирала једним поеном.

Невероватну тројку је у самом финишу погодио Перпероглу, али је уз звук сирене са дистанце био прецизан и Кол. Искусни Грк се приликом доскока повредио и одмах затражио измену. На крају треће четвртине резултат је 76:54.

20:38 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Фасцинантна серија Звезде на старту последње деонице - Риверс је везао две тројке, а Цирбес додао још два поена под кошем. Црвено-бели су дошли до плус 30 - 84:54.

Није ту био крај мукама Будућности, Добрић се побринуо за 87:54, али је Баровић коначно успео да прекине налет домаћина.

Звезда има невероватан проценат шута за два у досадашњем току меча - 20/24, а ушла је у нову серију, коју је само за кратко ублажила тројка Кола (95:61).

Две везане техничке је зарадио Баровић, па је Репеша био приморан да затражи тајм-аут како би "смирио страсти". Центар Будућности је добио искључење, а Звезда са пенала увећава предност.

Подгоричани су пред најтежим поразом у сезони. Црвено-бели су премашили "стотку", а проблем са фауловима оставио их је и без Битадзеа. Недостижних плус 40 у корист домаћина - 103:63.

Николић и Гордић су на кратко смањили заостатак, а Поповић додао још два поена, за серију гостујуће екипе. Ипак, одговара Риверс - 105:69.

Коначан резултат - 107:69. Звезда ће у Подгорици имати прву меч лопту у финалној серији АБА лиге.