Црвена звезда је први финалиста АБА лиге! Пети пут заредом црвено-бели ће се борити за круну региона.

После две веома неизвесне утакмице, Звезда је пред својим навијачима у мајсторици убедљиво славила против Партизана – 84:63
(21:13, 23:15, 20:13, 20:22).

Најефикаснији на мечу био је Стратос Перпероглу са 18 поена, Огњен Добрић и Филип Човић дали су по 10, а код Партизана једини двоцифрен је био Вања Маринковић са 12.

Црвено-бели ће ривала у борби за трофеј добити сутра после мајсторице Цедевите и подгоричке Будућности у Загребу.

18:00 - УТАКМИЦА ЈЕ ПОЧЕЛА

Почео је дерби "вечитих" ривала, који ће одлучити о првом финалисти АБА лиге ове сезоне. Хала "Александар Николић" испуњена је готово до последњег места, али по договору два клуба нема гостујућих навијача.

18:01 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Почетак меча обележили су крилни центри два тима. Величковић је са дистанце донео вођство Партизану, али је и Фаје био прецизан за три. Давидовац је искористио "рупу" у одбрани црно-белих, па су домаћи брзо дошли до предности (5:3).

Занимљиво, на клупи Партизана је и председник клуба из Хумске Остоја Мијаиловић.

После поена у уводним минутима, дуго се чекало на нови кош. Нагледали смо се промашаја на обе стране, а онда су лошу серију прекинули Берон и Добрић - 9:3.

Направили су црвено-бели серију 12:0 тројком Добрића, па је Андреа Тринкијери морао да затражи тајм-аут. Велики проблем има нападачка петорка Партизана - 1/11 из игре, после шест минута игре.

Звезда наставља да користи грешке црно-белих, који се исхитрено одлучују за шут, промашују и остављају превише простора домаћим играчима у нападу.

Берон погађа своју прво тројку на овом мечу, а Маринковић половичним учинком са линије пенала прекида невероватну серију Звезде.

После више од шест минута Партизан је дошао до коша из игре, прошло је полагање Загорца. До првих поена на свом конту долази и Човић, а онда Маринковић одличним продором и финтом успева да превари одбрану домаћина (17:8).

Два пута заредом послали су гостујући кошаркаши Оџа на линију за слободна бацања, а он је остварио половичан учинак (19:8). Ни Никола Јанковић није погодио оба своја пенала, па Звезда одржава двоцифрену предност.

Велика борба у финишу прве деонице. Готово сваки напад и продор ка кошу спречава се фаулом, па Загорац после фаула Берона погађа оба своја пенала.

Перпероглу под фаулом успева своју финту под кошем да крунише поготком, али не и додатно слободно бацање. На другој страни, Партизан је имао последњи напад, фаулиран је Никола Јанковић, па је играч црно-белих прецизним бацањима ставио тачку на прву четвртину - 21:13.

18:29 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

И друга деоница отворена је тројком. Овога пута погодио ју је Риверс, после неколико везаних грешака црно-белих. Бесан је Андреа Тринкијери на своје играче, негодује поред терена и коначно Загорац погађа за госте кош из игре - 24:15.

Цирбес користи простор који су му неспоразумом омогућили чувари, а Перпероглу погађа пету тројку за црвено-беле. Клупа Партизана тражи тајм-аут (29:15).

Распада се игра црно-белих. Перпероглу поново погађа кош гостујућег тима, док се криза Партизана наставља. Промашује Маринковић, потом и Загорац, који није погодио ниједно од три слободна бацања.

Симанић кажњава промашаје црно-белих тројком на другој страни, а Маринковић успева да погоди оба пенала после фаула Риверса.

Перпероглу је нерешива енигма за госте, који погоцима Јарамаза и Николића успевају тек да смање заостатак за домаћином – 40:21.

Лошим фаулом Величковић је послао Берона на линију за слободна бацања, па су црвено-бели дошли до великих 41:21. Јарамаз је узвратио са полудистанце, а Милан Томић затражио свој први тајм-аут на мечу.

Симанић је вратио Звезди плус 20 (43:23), али не задуго. Величковић успева да погоди за три, а Добрић убацује једно од два бацања.

Милан Томић тражи нови тајм-аут после успешног продора Маринковића (44:28), како би осмислио акцију за последњи напад у овом полувремену. Нису црвено-бели успели да поентирају, украли су им лопту играчи Партизана, па је Маринковић са више од пола терена покушао да поентира секунд пре краја. Није му пошло за руком, на паузу се одлази при великој предности домаћина - 44:28.

19:06 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Друго полувреме отворио је Загорац погодивши из врло тешке позиције. Берон је, у свом стилу, убацио невероватан шут, а Давидовац поентирао за 48:30.

Партизан мучи муку са изгубљеним лоптама, али Давидовац фаулира Јарамаза на шуту за три. Кошаркаш црно-белих погађа два од три пенала, али Звезда убрзо долази до највеће предности у досадашњем току меча - 53:32. После тројке Фајеа из угла, Тринкијери тражи тајм-аут.

Величковић успева да прекине серију ривала - 53:34, а наредни напад црвено-белих оставио је Звезду без капитена. Лазић је промашио свој шут са полудистанце и том приликом незгодно доскочио. Морао је да оде на клупу.

Нову тројку за Партизан погодио је Стефан Јанковић. Претходно је то пошло за руком само Величковићу. Звезда се у овом периоду ослања на слободна бацања. Добрић је убацио своја оба, док је Фаје забележио половичан учинак - 55:37.

Прошао је на полагању Никола Јанковић, а Човић убацио једно од два слободна бацања. Убрзо се Никола Јанковић поново нашао под кошем ривала, два пута је промашио, али је и фаулиран. Био је прецизан са линије пенала - 56:41.

Изузетно су шутерски расположени кошаркаши Звезде вечерас. Цирбес поентира из офанзивног скока, а Симанић после изгубљене лопте Сија погађа тројку - 61:41.

Нова изгубљена лопта скупо је коштала Партизан. Перпероглу је био прецизан са дистанце.

19:35 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Ништа не полази за руком кошаркашима Партизана. Андреа Тринкијери још увек у својој постави нема играча са двоцифреним учинком, али има проблем са фауловима. Први је до пете личне дошао Алексеј Николић, за кога је ова утакмица завршена.

Какво шутерско вече Звезде! Човић је погодио десету тројку црвено-белих (20 покушаја), а онда после неспортског фаула Загорца убацио оба слободна бацања и тако везао пет поена - 69:41.

Прве поене за Партизан у овој четвртини постигао је Пејџ, али је Перпероглу одмах узвратио на другој страни. На плус 30 Звезду је одвео Добрић, док црно-бели настављају да се муче са шутем из игре.

Оџо је закуцавањем преко Маринковића подигао комплетну публику на ноге, а био је прецизан и код додатног слободног бацања - 76:43.

Док се Партизан мучи и још увек је на свега два поена у последњој четвртини, Звездини играчи увећавају предност. Човић је погодио из врло тешке позиције после продора, док црно-бели праве фаул у нападу и још једном губе напад.

Тринкијери је искористио и свој последњи тајм-аут на овој утакмици, а Пејџ после једноминутног предаха погодио за два. Гагић је био половичан са линије пенала после фаула Цирбеса, који је убрзо због пете личне завршио утакмицу (78:46).

Смањио је Партизан разлику серијом 9:0, али црвено-бели и даље имају превелику предност.

Минут пре краја резултат је 84:59, иако су гости поенима са линије пенала смањивали заостатак.

На крају велико славље Црвене звезде, која је забележила убедљиву победу - 84:63.