MAKSIMALAN učinak košarkaši Srbije zadržali su i posle četvrte provere tokom priprema za Svetski kup (31.avgust – 15.septembar). „Orlovi“ su i u Kaunasu uspeli pred punom halom litvanskih navijača da savladaju domaću selekciju i nanesu joj drugi poraz u tri dana – 95:91. U glavnoj ulozi bio je Bogdan Bogdanović, koji je prihvatio ulogu lidera i nanizao 27 poena. Naredni izazazov za naš tim je „Akropolis kup“ od 16. do 18. avgusta, dva dana kasnije putuju u Kinu na još jedan pripremni turnir, a 31. otvaraju SP utakmicom sa Angolom.

Novi duel ekipa koje su favoriti za jednu od medalja u Kini, bio je ponovo veoma zanimljiv i privlačan za gledanje. Ekipa Aleksandra Đorđevića je u Kaunasu bila znatno spremnija za agresivne i fizički jake Litvance. Za razliku od meča u Beogradu, nije dozvolila protivniku da se odlepi na početku, već je od starta imala odgovor na sve. Domaći su pretili preko raspoloženih Valančijunasa i Sabonisa, ali su Srbi uzvratili čvrstom odbranom i raznovrsnim napadom u kome je svaki igrač imao određenu ulogu. U reketu su precizni bili Raduljica i Marjanović, spolja su pogađali Bogdanović i Milosavljević...

Sve je u našoj igri izgledalo lepše i tečnije nego dva dana ranije. Baš kao što su i sami reprezentativci govorili, svaki sledeći meč bi trebalo da donese bolje i uigranije „orlove“. U drugoj četvrtini krenuo je i šut za tri, namestili su ruku Jović i Bjelica, Simonović je pogodio u kontri polaganje... Rezultat je bio poravnat, ali je selektor domaćih Adomaitis nagovestio da Srbi hvataju pravi zalet, pa je pokušao da ih preseče tajm-autom.

Međutim, nije mu to pošlo za rukom. Na terenu je svoje umeće odlučio da pokaže Nikola Jokić, brzo ga je podržao i šuterski raspoložen Bogdanović, koji je ubacio petu timsku trojku. Srbija je prvi put došla do osetnije prednosti 40:32. Istu razliku je uspela da sačuva i na poluvremenu, koje je zapečaćeno sjajnim pogotkom za tri Vase Micića o tablu uz zvuk sirene.

Samo što su zakoračili u treću četvrtinu, naši su prvi put imali dvocifrenu zalihu – 47:37. Od tog trenutka osetilo se kako srpskom timu ponestaje snage i polako opada tempo, pre svega u odbrani. Litvanci su dominirali u skoku, dolazilo je do izražaja da su spremniji. NBA as Valančijunas ih je poveo ka preokretu, do koga su došli preko Kalnietisa – 64:63. Nisu u tim momentima naši imali rešenje ni za poteze Jankunasa, koji je u trećoj deonici nanizao devet poena. Ipak, Raduljica i Bogdanović su sprečili rivala da napravi veću distancu pred odlučujućih deset minuta 69:71.

Probudio se u četvrtoj četvrtini Grigonis i nastavio tamo gde je stao u Beogradu, kada je napunio naš koš. Proradio je i Kuzminskas, pogodio trojku i doneo plus sedam. Nije dao Bjelica da Litvanci raskrče put ka pobedi. Presekao ih je trojkom, Jokić je smanjio zaostatak, a Bogdanović trojkom vratio prednost Srbiji – 83:80. Mirisalo je u vazduhu na pobedu gostiju, koja je stigla posle velike bitke u poslednjih tri minuta. Milosavljević je odradio defanzivne zadatke i pogodio bitne poene, Jović ukrao loptu, Simonović dao trojku, Bjelica penale... Tačku na trijumf stavio je „meč viner“ Bogdan Bogdanović.

LITVANIJA – SRBIJA 91:95
Dvorana u Kaunasu. Gledalaca: 7285. Sudije: Jurgis Laurinavičijus, Gitis Vilijus, Gvidas Gedvilas.
LITVANIJA: Mačijulis 7, Kalneitis 15, Sabonis 9, Seibutis 4, Geben, Janukas 13, Valančijunas 18, Kuzminkas 5, Bendžijus, Giedraitis 2, Grigonis 17, Lekavičijus 1, Butkevičijus, Ulanovas.
SRBIJA: Simonović 9, Bogdanović 27, Bjelica 11, Lučić, Milosavljević 7, Raduljica 10, Birčević, Jokić 14, Micić 3, Gudurić 4, Jović 6, Marjanović 4.
Po četvrtina: 22:20, 15:25, 34:24, 20:26.