Rade Zagorac je heroj Partizana! Crno-beli su večeras u hali "Aleksandar Nikolić" pred svojim navijačima savladali Crvenu zvezdu rezultatom 73:72, a odlučujući šut - trojka za pobedu delo je igrača koji večeras nije briljirao u šutu sa distance.

Rezultat u finalnoj seriji plej-ofa Superlige sada je 1:1, a naredni meč "večitih" rivala na programu je u subotu.

19:05 - PRVA ČETVRTINA

Počela je druga utakmica finala plej-ofa Superlige Srbije. Arbitri su već na startu morali dobro da promisle pre donošenja odluke, ali su uz pomoć pregledanja video snimka poništili poene Odža, jer je napad Zvezde istekao. Na drugoj strani, Partizanu je početnu prednost doneo Veličković.

Posle nešto dužeg perioda bez ubačenog koša, gosti su preko Davidovca prešli u vođstvo (2:4). Marinković je flouterom došao do svojih prvih poena, a odgovorio je Odžo, posle odbitka - 4:6.

Ponovo je Marinković pronašao put do koša Crvene zvezde, ovoga puta prodorom, a onda je usledila još jedna serija promašaja i propuštenih šansi na obe strane. Skromna prva četvrtina "večitih", pomalo neočekivano posle izuzetne šuterske večeri u ponedeljak, kada je meč završen rezultatom 98:94 u korist šampiona ABA lige.

Domaći tim je napravio sjajnu seriju (8:0) posle nesportskog faula Filipa Čovića. Renfro je iskoristio oba slobodna bacanja, a Jaramaz posle izvođenja lopte sa strane pogodio sa poludistance. Stefan Janković je potom promašio zakucavanje, Jaramaz "pokupio" tu loptu i poentirao posle ofanzivnog skoka - 14:7. Tajm-aut zatražio je Milan Tomić.

I dalje nema pogođene trojke na ovoj utakmici. Ristić je uspeo da prekine nalet crno-belih (14:9), ali je potom napravio faul i poslao Nikolu Jankovića na liniju za penale. Košarkaš Partizana je bio neprecizan oba puta, dok je Stefan Janković bio polovičan posle novog faula gostiju - 15:9.

Nikola Janković je poentirao pored Ristića i povećao prednost domaćih (17:9). Novi promašaj crveno-belih pokušao je da kazni Jaramaz otvorenim šutem za tri poena uz zvuk sirene, ali ipak nije bilo promene rezultata. Na kraju prve četvrtine rezultat je 17:9.

19:31 - DRUGA ČETVRTINA

Drugi kvartal počeo je promašenim šutevima za tri poena, najpre Renfroa, potom i Riversa. Posle više od 60 sekundi bez ubačenog koša, Rivers je taj koji je uspeo da poentira, a Zvezda je preko njega uspela da smanji zaostatak - 17:13. Trinkijeri je odmah odreagovao tajm-autom.

Nikola Janković je uspeo da zakuca pored Fajea za 19:13. Videli smo najlepši potez u dosadašnjem toku meča. Prošao je i Pejdž lako polaganje, dok je Stefan Janković poentirao pod faulom, ali promašio dodatno bacanje. Beron je vezao četiri poena, a uz zakucavanje Odža i precizan pokušaj Riversa Zvezda je prišla na samo dva poena zaostatka - 23:21.

Nalet crveno-belih prekinuo je Nikolić, dok je Dobrić bio polovičan sa linije penala. Veličković je uspeo da ukrade loptu crveno-belima koji su se prethodno odbranili. Zakucao je, a u nastavku došao do novih lakih poena, za prednost Partizana 29:22. Tomić je zatražio tajm-aut, a koliko je ljut na svoje igrače najbolje pokazuje činjenica da je pred njih bacio svoju tablu.

Konačno, prvu trojku na meču pogodio je Pejdž iz ukupno 21 pokušaja. Domaći sada imaju dvocifrenu prednost - 32:22, pred ulazak u sam finiš prvog poluvremena. Simanić je uspeo da vrati trojku, ali Pejdž pogađa novu - 35:25.

Precizan je sa distance i Čović, dok Nikolić posle faula ubacuje samo jedno bacanje. Polovični su i crveno-beli sa linije za slobodna bacanja, pa se na poluvreme odlazi pri rezultatu 36:29.

20:09 - TREĆA ČETVRTINA

Počelo je drugo poluvreme u hali "Aleksandar Nikolić". Više od minuta nismo videli ubačen koš u trećoj četvrtini, a seriju promašaja prekinuo je Nikola Janković. Odlično izdanje Davidovca u ovoj deonici. Uspeo je da iznudi dva faula, a potom i da poentira sa poludistance. Trinkijeri traži tajm-aut pri rezultatu 38:36, sa željom da prekine seriju crveno-belih.

Ristić donosi gostima izjednačenje (38:38), dok Partizan još od Nikole Jankovića ne pronalazi put do koša. Beron pogađa svoju prvu trojku večeras iz izuzetno teške pozicije, pa Zvezda prelazi u vođstvo - 38:41.

Za sada odlična četvrtina šampiona ABA lige - 12 poena, naspram samo dva domaćeg tima. Uspeli su crno-beli da se vrate u željeni ritam. Gagić je poentirao za dva, a Stefan Janković zakucao posle ukradene lopte (42:41). Međutim, odmah je potom faulirao Davidovca, koji pogađa jedno od dva bacanja - 42:42.

Oba tima su ispunila bonus pa i Marinković odlazi na liniju penala. Pogodio je oba, ali je usledila nova serija Zvezde - 44:47, uz trojku Berona. I Čović je precizan sa distance iz driblinga. Crveno-beli apsolutno dominiraju u ovoj četvrtini.

Tehnička Ristića dala je šansu domaćinu da se približi, ali je Gagić promašio dva od tri bacanja. Faje je bio polovičan sa linije penala, a Renfro je pogodio "flouterom" za 47:51. Igra se poslednji minut trećeg kvartala.

Čović posle faula pogađa oba bacanja, a Renfro poentira iz identične akcije. U poslednjim sekundama ove deonice desio se veliki peh za crveno-bele. Dobrić je loše doskočio i povredio desni skočni zglob. Pitanje je da li će moći da nastavi utakmicu, s obzirom na to da su ga saigrači izneli sa terena. Pred ulazak u poslednju četvrtinu rezultat je 49:53.

20:37 - ČETVRTA ČETVRTINA

Nesportskim faulom Lazića počela je poslednja četvrtina. Pejdž je pogodio oba slobodna bacanja, a crno-beli su dobili i loptu sa strane. Zbog novog faula, na liniju penala poslat je i Nikola Janković. Oba puta je bio precizan, za novo izjednačenje - 53:53.

Četvrtu ličnu grešku zaradio je Odžo, pa je Zvezda za manje od dva minuta ispunila bonus. Ristić konačno prekida nalet domaćina, a Davidovac pogađa za tri, posle novog promašaja Zagorca - 53:58.

Pejdž prolazi na polaganje, a Ristić dodaje još jedan poen na svoj konto posle faula Nikole Jankovića, sa penala. Pejdž iz driblinga pogađa za tri, a Tomić traži tajm-aut, besan zbog propusta svojih igrača u odbrani - 58:59.

Ristić fintira i pogađa, ali Veličković pogađa trojku. Ipak, vraća Davidovac - 61:64. Utakmica je završena za Ristića i Marinkovića, obojica sa po pet ličnih greški odlaze na klupu. Faje pogađa oba slobodna bacanja, a potom beleži odličnu blokadu i sprečava šut Jaramaza - 61:66.

Čović je promašio sa distance, ali je Faje došao do poena nakon što je fauliran na ofanzivnom skoku - 61:68. Pejdž pogađa novu trojku za crno-bele, a Nikola Janković dodaje još poen sa linije penala - 65:68. Nova greška igrača Zvezde došla je kao poklon domaćinu. Pejdž je krenuo na polaganje, ali je fauliran. Bio je polovičan na liniji za slobodna bacanja - 66:68.

Zagorac se polaganjem pobrinuo za izjednačenje, nakon što je Zvezda još jednom izgubila loptu. Uspeo je Partizan da se odbrani, ali je Jaramaz u padu izbacio loptu u aut. Gosti su izveli loptu, nadmudrili odbranu rivala, ali je Nikola Janković faulirao Odža. Zvezdin centar je pogodio oba 68:70.

Jaramaz je "servirao" zicer Nikoli Jankoviću, koji pogađa pod faulom i diže publiku na noge - 70:70. Tomić traži tajm-aut koji je njegov tim odlično iskoristio. Janković je promašio dodatno bacanje, a Zvezda je posle ofanzivnog skoka poentirala preko Fajea, ponovo nadmudrivši odbranu Partizana.

Trinkijeri je sada zatražio tajm-aut, šest sekundi pre kraja meča. Čim je lopta ubačena u igru, Tomić je zatražio svoj poslednji. Uspela je akcija Partizana koju je želeo Trinkijeri. Zagorac je pogodio trojku za pobedu, iako je prethodno promašio šest šuteva sa distance. Veliko slavlje crno-belih na kraju - 73:72.