Košarkaši Crvene zvezde deklasirali su Budućnost u odlučujućem petom meču finalne serije ABA lige – 97:54.

Pred prepunom halom “Aleksandar Nikolić”, crveno-beli su dominirali tokom čitavih 40 minuta i pokazali da je vredelo čekati meč koji je, zbog incidenta na zagrevanju, kasnio gotovo sat vremena.

19:07 - ČEKA SE POČETAK MEČA

Meč u hali "Aleksandar Nikolić" još uvek nije počeo. Igrači Budućnosti su izašli na zagrevanje, ali su se odmah vratili u svlačionicu.

Kada su izašli na teren dočekani su povicima “Ubij, ubij Šiptara”, usledilo je ubacivanje predmeta na teren, kao i nekoliko topovskih udara.

Opširnije možete pročitati OVDE.

19:15 - DODATNO OBEZBEĐEN DEO OKO TRIBINA

Iako je 20-minutno zagrevanje isteklo, sat na semaforu u dvorani počeo je ponovo da odbrojava 20 minuta, što bi moglo da ukaže da će se utakmica ipak odigrati.

Određeni deo oko tribina, pre svega iza klupe Podgoričana, ali i parter, dodatno su obezbeđeni pripadnicima žandarmerije i redarima.

19:19 - NAVIJAČIMA SE OBRATIO NEBOJŠA ILIĆ

Sportski direktor KK Crvena zvezda obratio se pristalicama crveno-belih.

- Hajde da navijamo sportski, da ne nasedamo na njihove provokacije. Molim vas da ne ubacujete ništa više na teren - poručio je Ilić.

U međuvremenu, Zvezdini igrači su se vratili na teren i nastavili sa zagrevanjem, dok se košarkaši i delegacija Budućnosti još uvek ne pojavljuju na parketu.

19:35 - LAZIĆ POZVAO NAVIJAČE DA FER I SPORTSKI NAVIJAJU

Kapiten košarkaša Crvene zvezde, posle više od pola sata kašnjenja utakmice, obratio se navijačima:

- Jako je bitno da nijedan predmet više ne uleti na teren, da navijamo fer i sportski. Je l' to u redu? - upitao je Branko Lazić.

19:43 - IGRAČI BUDUĆNOSTI SE VRATILI NA TEREN

Novih 15 minuta imaće timovi za zagrevanje. Igrači Budućnosti su ponovo izašli na parket i odlučujući meč za titulu šampiona ABA lige će se odigrati.

19:58 - PRVA ČETVRTINA

Utakmica u hali “Aleksandar Nikolić” je počela posle skoro sat vremena kašnjenja. Odžo je bio bolji u skoku za loptu od Barovića, a Faje je meč otvorio trojkom.Budućnost nije iskoristila svoj prvi napad, a posle faula Kola Davidovac je bio polovičan sa linije penala.

Posle više od dva i po minuta bez koša, prve poene za goste sa poludistance postigao je Erl Klark. Usledila je velika serija promašaja oba tima. Za pet minuta igre videli smo samo po jedan koš iz igre.

Posle tehničke kojom je sankcionisana klupa Budućnosti, Beron je pogodio bacanje, a Cirbes poentirao posle lopte sa strane. Ipak, uzvraća Gordić - 7:4.

Nova bacanja za Berona, ovoga puta bio je polovičan, ali je Cirbes upisao ofanzivni skok i uposlio Čovića za 10:4. Plejmejker Zvezde je vezao pet poena, pogodivši novu trojku za domaći tim. Jasmin Repeša je bio primoran da zatraži tajm-aut - 13:4.

Gordić je polovičan sa linije penala, uz užasan procenat šuta iz igre ekipe Budućnosti - 2/11. Na drugoj strani, Lazić odličan na ulazu - 15:5.

Sukob Kola i Čovića doprineo je uzavreloj atmosferi u "Pioniru". Posle gledanja snimka, arbitri su dosudili obostranu nesportsku. Lazić je u nastavku promašio polaganje, a Bitadze posle faula Cirbesa pogodio jedno od dva bacanja - 15:6.

Koraci Gordića dodatno su pogoršali utisak o igri Budućnosti, ali ispravio je to Džekson. Crveno-beli odgovaraju trojkom, a Bitadze uspeva da poentira pod faulom - 18:10.

Tačku na prvu četvrtinu stavio je Kol sa distance, pa su Podgoričani prepolovili zaostatak - 18:13

20:26 - DRUGA ČETVRTINA

Drugu četvrtinu otvorio je Čović impresivnim prodorom do koša rivala. Zvezdin plej je tako došao do sedam poena na svom kontu. Na drugoj strani, Kol je posle faula Dobrića pogodio oba bacanja, ali je stigao odgovor u vidu trojke Simanića - 23:15.

Uzvratio je Kol, takođe sa distance, pa gosti na trenutak smanjuju zaostatak - 23:18. Podgoričani su ušli u problem sa faulovima, dva vezana od ukupno tri napravio je Bitadze, koji je morao na klupu. Simanić je pogodio oba bacanja - 25:18.

Zvezda je vratila dvocifrenu prednost nakon što je Odžo pogodio pod faulom, a potom ubacio i dodatno slobodno bacanje. Ubrzo se i Čović našao na liniji penala i zabeležio polovičan učinak - 29:18.

Lošu fazu u odbrani domaćeg tima iskoristio je Džekson, ali je Simanić nastavio sa sjajnom partijom i bio precizan pod faulom, uz ubačeno dodatno bacanje. "Šlag na torti" za domaće navijače dodao je Rivers, trojkom za 35:20. Novi tajm-aut traži Repeša.

Neverovatna rampa Simanića probudila je "Pionir", ali se on tu nije zaustavio. Usledila je kontra Zvezde, a Simanić je zakucao posle sjajne "alej-up" akcije - 37:20.

Sjajna serija crveno-belih, ujedno i neverovatan niz promašaja Budućnosti, doneli su Zvezdi seriju 10:0 (39:20). Klupa domaćeg tima je "zaradila" tehničku, a Kol ubacio slobodno bacanje za 39:21.

Kratak prekid utakmice! Sportski direktor Crvene zvezde Nebojša ilić morao je da opomene jedan deo navijača iz partera na zahtev sudija, zbog čega je meč prekinut. Nije dugo potrajao taj prekid, a odmah po nastavku Rivers je pogodio za 41:21. Velikih plus 20 za Zvezdu.

Previše prostora ostavljaju Podgoričani Riversu, a ovaj to koristi za novu trojku - 44:21. Budućnost je nastavila svoju seriju promašaja, to kažnjava Rivers - 46:21.

Poslednji napad u prvom poluvremenu imali su košarkaši Zvezde na 21 sekund do odmora. Milan Tomić je zatražio svoj prvi tajm-aut na meču kako bi nacrtao poslednju akciju svog tima. Iskoristio je Tomić ipak oba tajm-auta jedan za drugim, ali njegov plan nije urodio plodom. Rivers je napravio faul u napadu.

Pet sekundi je ostalo košarkašima Budućnosti da pokušaju da poentiraju u finišu druge deonice. Kol je krenuo u solo prodor, ali je promašio šut sa poludistance. Pred odlazak na pauzu rezultat je 47:21.

21:08 - TREĆA ČETVRTINA

Dve trojke na otvaranju drugog poluvremena! Šehović je pogodio iz kornera, a uzvratio je Faje - 50:24. Činilo se da su se probudili košarkaši Budućnosti, ali su izabranici Jasmina Repeše nastavili da uvećavaju broj promašaja.

Kažnjava to Davidovac koji vezuje pet poena - 55:24. Raste prednost Zvezde, a Beron režira još jedan odličan prodor do koša Podgoričana.

Uzvraća Džekson koji je precizan pod faulom, uz ubačeno dodatno bacanje - 57:27. Beron se prošetao kroz odbranu gostiju, a onda uposlio Dobrića na liniji za tri poena. I on pogađa za 60:27, dok se serija promašaja Budućnosti nastavlja.

Zvezda pogađa sa svih strana - Faje, pa trojka Berona! Ali uzvraća Nikolić koji je takođe precizan sa distance - 65:30. Prve poene upisao je Vilijams, ali onda novi problemi za Budućnost. Šehović je, uz faul, zbog prigovora dobio i tehničku. Rivers je promašio svoje bacanje, dok je Cirbes zabeležio polovičan učinak.

Rivers je poslao Vilijamsa na liniju penala, ali je i on pogodio samo jedno od dva. Bez ikakve potrebe, Cirbes pravi faul, a onda zbog prigovora dobija i tehničku. Za njega je ova utakmica završena. Budućnost pogađa dva od tri penala - 66:35.

Nove poene za Zvezdu upisuje Odžo iz ofanzivnog skoka - 68:35. Rivers ubacuje svoju treću trojku iz pet pokušaja, a onda sa distance pogađa i Čović - 74:35.

Domaći su i u ovoj četvrtini bili mnogo bolji od protivnika u borbi za titulu. Gordić je sa linje penala samo ublažio debakl svog tima - 74:37.

21:30 - ČETVRTA ČETVRTINA

Odžo otvara poslednju deonicu svojim poenima, ali uzvraća Bel - 76:39. Rivers pogađa svoju četvrtu trojku, a svojim šutem sa distance nadovezuje se i Čović, za plus 39. Vilijams za kratko smanjuje zaostatak, ali onda Dobrić pogađa trojku iz kornera - 84:42.

Bitadze je bio polovičan sa linije penala, a Popović pogađa za tri poena, dok traje serija promašaja domaćeg tima - 84:46. Prekinuo je tu seriju Faje, koji je zakucao pod košem Budućnosti.

Već dugo se ne postavlja pitanje pobednika u ovom meču. Jasmin Repeša je pri rezultatu 88:47 zatražio tajm-aut kako bi svojim igračima "očitao lekciju". "Izgubili smo ovu utakmicu, ali morate poštovati jedni druge", rekao je trener Budućnosti.

U nastavku, Rivers je pogodio novu trojku i tako došao do 21. postignutog poena. Uzvratio je Nikolić sa distance za 91:50, a Milan Tomić je praktično ispraznio klupu i poslao na teren drugu postavu.

I Kešelj se upisao u listu strelaca - još jedna trojka za domaće! Bitadze je smanjio na 94:52, ali je onda Davidovac pogodio 16. trojku za Zvezdu na ovom meču - 97:54. Tim rezultatom je i okončana utakmica, a počelo slavlje u hali "Pionir". Zvezda se vraća u Evroligu!

21:56 - HIMNA EVROLIGE ZA KRAJ

Po završetku utakmice u hali je odzvanjala himna Evrolige, u koju se Zvezda vraća ovom titulom.