PRVI put u plej-of istorijatu ABA lige, odluka o šampionu i učesniku Evrolige pašće u majstorici. Crvena zvezda ni u drugoj utakmici u Podgorici nije uspela da skrati put do titule, Budućnost je čistim individualnim kvalitetom Norisa Kola i Edvina Džeksona izjednačila u finalnoj seriji na 2:2 u pobedama (84:80).

Kao da su u uvodnim minutima ovog meča još pokušavali da obrišu sećanja na završnicu prethodnog, crveno-beli su u mnogo pitomijoj atmosferi prečesto gubili lopte, takođe i fokus u odbrani. Izuzetak je Senegalac Faje koji, osim što je iza sedam brava zaključao Erla Klarka, ovog puta i napadački predvodio Tomićev tim u prvoj četvrtini.

Očekivano, u odsustvu startnog plejmejkera Reglanda, domaćin je žestoko pritiskao Zvezdine pomoćne poluge u organizaciji igre. Davidovac je popuštao pod tim pritiskom, izmoreni Čović u jednom trenutku tražio izmenu, ali je Beron u prvom poluvremenu odolevao svemu, čak i nekažnjenom Kolovom udarcu u lice. Pored svog uobičajenog šuterskog posla, američki bek radio je prekovremeno i kao asistent, istovremeno se prodorima zarivao kao sečivo u odbranu protivnika za plus devet u završnici prvog dela.

Nastavio je Beron i u nastavku da kao u transu juri svoj evroligaški san. Uz malu pomoć Davidovca i Dobrića, takođe i odlične timske odbrane, Beron je do sredine treće četvrtine imao 20 poena na košgeterskom računu. A Zvezda prvi put dvocifrenu prednost (41:51). Međutim, kao i pred odlazak u svlačionicu, Budućnost je brzim zalogajima progutala vođstvo crveno-belih. Erl Klark se konačno "pojavio" u finalu sa svojim skupo plaćenim kvalitetom, dok je Beron na klupi pokušavao da dođe do daha u kratkoj pauzi.

Tomić je u toj fazi meča "raspisao konkurs" za pomoćno osoblje američkom beku. Rivers se nije prijavljivao još od prvog poluvremena treće utakmice, a u sastavu ni ovog puta nije bilo iskusnog Perperoglua. Džekson i Kol su početkom poslednje četvrtine pretrčavali Zvezdu, kao podsetnik kako je naš tim skliznuo u poraz u prethodnom meču.

Ovog puta, Zvezda nije isparila u navijačkom loncu "Morače". Odlučivale su sitnice, čak i takve kao što je tehnička greška klupi crveno-belih zbog reakcije sportskog direktora Ilića. Ljutit pogled Tomića ka svom saradniku nije mogao da odbrani Džeksona i Kola, koji su ukupno postigli 54 poena! Nije mogao ni da utiče na početničke greške Riversa, koji je u završnici učinio skoro sve da produži finalnu seriju do poslednje, odlučujuće utakmice.

Ponedeljak u 19 časova, hala "Aleksandar Nikolić" u crveno-belom. Ulog titula regionalnog šampiona i ulaznica za Evroligu naredne sezone.

BUDUĆNOST 84

C. ZVEZDA 80

DVORANA SC "Morača". Gledalaca: 5.360. Sudije: Javor, Petek, Nikolić.

BUDUĆNOST: Džekson 23 (7-4 za dva, 5-4 za tri), Kol 31 (16-11 za dva, 6 sk, 6 as), Šehović 2, E. Klark 15, Barović 3, K. Klark, Gordić 7, Bitadze 2, Popović, Bel 1, Nikolić, Vilijams.

C. ZVEZDA: Čović 2, Kešelj, Davidovac 8, Nenadić, Lazić, Faje 14 (5-3 za dva, 3-1 za tri, 7 sk, 4 as), Beron 24 (6-3 za dva, 10-5 za tri, 4 sk, 3 as), Dobrić 14 (3-2 za dva, 5-3 za tri), Simanić, Rivers 3, Cirbes 7, Odžo 8 (10 sk).

20:25, 15:13, 22:20, 27:22