Košarkaši Srbije propustili su šansu da večeras u Talinu obezbede vizu za Svetski kup u Kini. Izabranici Aleksandra Đorđevića poraženi su od Estonije rezultatom 71:70, ali nisu ostali bez šanse da otputuju na planetarni šampionat.

Priliku za popravni imaće već u nedelju, kada u Beogradu dočekuju selekciju Izraela.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je Stevan Jelovac sa 19 poena, dok su Dragan Milosavljević i Miloš Teodosić ubacili po 16. Estoniju su do pobede vodili Kristijan Kulamae i Kristjan Kitsing sa po 18 poena.

18:00 - PRVA ČETVRTINA

Počela je utakmica u Talinu. Gagić je bio bolji u skoku za loptu, ali je ona ipak završila u rukama Estonaca, koji su na startu napravili seriju 6:0. Sa druge strane, Birčević, Gagić i Teodosić nisu uspeli da pogode koš. Prve poene za Srbiju upisao je Milosavljević sa linije penala (6:2). Iz igre je u nastavku pogodio Gagić, posle svog četvrtog ofanzivnog skoka. Uspeli su "orlovi" da smanje zaostatak, približili su se na 7:6, a onda je Teodosić pogodio sa distance, za prvo vođstvo naše selekcije.

Prvu trojku za Estoniju ubacio je Kulamae i tako odgovorio na lake poene Raduljice. Jelovac i Avramović su doneli Srbiji prednost 11:16. Kitsing je odgovorio novom trojkom za domaćina, a Raduljica je promašio oba slobodna bacanja i propustio priliku da poveća vođstvo "orlova". Na kraju prve deonice rezultat je 14:16. Izabranici Aleksandra Đorđevića su u meč ušli pomalo nervozno, ali su čvrstom odbranom i smirenim šutem u nastavku uspeli da preokrenu rezultat u svoju korist.

18:21 - DRUGA ČETVRTINA

Na startu druge četvrtine Srbija je napravila mini seriju i povela 20:14. Lake poene upisali su Jelovac i Raduljica, nadmudrivši odbranu rivala. Drel je bio siguran na liniji za slobodna bacanja, a Teodosić precizan sa distance (16:23). Bio je to dovoljan razlog da klupa domaćeg tima zatraži tajm-aut. Novi minut odmora ubrzo je zatražio i selektor Aleksandar Đorđević, nakon što su njegovi igrači napravili propust u odbrani i dozvolili rivalu da lako dođe do poena.

Drel je posle izgubljene lopte situaciju jedan na jedan sa Tepićem rešio u svoju korist, dok Milosavljević vezuje četiri poena. Estonija se trojkom Kulamaea vratila rezultatski - na semaforu je 25:27. Joesar je domaćem timu doneo izjednačenje, a selektor Đorđević je zatražio novi tajm-aut. Estonci su napravili seriju 7:0, uz dobar ofanzivni skok.

Uspeli su "orlovi" da ponovo dođu do osetne prednosti (27:32), ali su nastavili sa promašajima sa distance i poludistance. Nešto lepšu košarku doneo nam je poslednji minut prvog poluvremena. Nurger je pogodio oba slobodna bacanja, a Milosavljević na drugoj strani terena izgradio poziciju za šut posle solo prodora i postao naš prvi igrač na parketu sa dvocifrenim učinkom. Posle tajm-auta Estonije, i Kulamae je došao do dvocifrenog broja poena i stavio tačku na prvo poluvreme - 31:34.

19:00 - TREĆA ČETVRTINA

Na startu trećeg kvartala Nurger je približio Estonce na samo poen zaostatka, ali je Teodosić ubacio svoju treću trojku. Ponovo se Nurger namestio za šut, ali je fauliran. Pogodio je oba slobodna bacanja, a Kangur se pobrinuo za novo izjednačenje na meču (37:37). Avramović je zabeležio svoj peti poen na polaganju, a Joesar posle ofanzivnog skoka došao do lakih poena - 39:39.

Selektor Estonije Sok je zatražio tajm-aut, nakon što su "orlovi"preko Teodosića i Milosavljevića poveli 43:39. Usledio je period tokom kojeg nismo bili svedoci nekih košarkaških majstorija. Jelovac je uspeo da prekine seriju promašaja, ali je Milosavljević bio polovičan sa linije penala. Kitsing je prekinuo seriju Srbije - 42:46.

Jelovac je postao treći igrač u našoj selekciji sa dvocifrenim učinkom, ali je Kitsing odgovorio trojkom. Jelovac je bio uspešan sa linije za slobodna bacanja, ali nije dugo Srbija uspela da sačuva nešto veću prednost. Talts je pogodio trojku iz ugla, ali je Milosavljević uzvratio sa poludistance (48:52). "Orlovi" su sačuvali vođstvo i posle treće deonice, pa je po isteku 30. minuta igre na semaforu 49:54.

19:25 - ČETVRTA ČETVRTINA

Teodosić je trojkom otvorio odlučujuću četvrtinu i doneo Srbiji plus osam - 49:57. Međutim, vraća Kulamae. Posle sjajne asistencije Tepića, Raduljica je došao do lakih poena, ali je odmah potom u odbrani napravio faul na Kitsingu, koji se namestio da šutira za tri. Pogodio je dva od tri slobodna bacanja, a Estonci su se ubrzo ponovo približili. Kangur je poentirao za 54:59, a Đorđević zatražio tajm-aut.

Kitsing je pogodio novu trojku za domaći tim, a Teodosić nije uspeo da vrati, pa je rezultat izjednačen - 59:59. Novom trojkom Kitsinga Estonija prelazi u vođstvo, ali ne zadugo. Jelovac vraća iz velike daljine. Kapiten Srbije pogodio je oba bacanja posle faula, ali Kulamae ne propušta priliku da poravna rezultat (64:64).

Jelovac je vratio vođstvo "orlovima", ali Kulamae donosi novo izjednačenje. Raduljici se uprkos rampi priznaju poeni, pa Srbija na minut i po do kraja ima prednost 68:66. Kitsing je posle dva promašena bacanja uspeo da uhvati loptu i postigne lake poene pod košem, a Kulamae pravi problem našem timu - deset sekundi pre kraja pogađa trojku, pa Estonija vodi 71:68.

Sreća je poslužila "orlove" u poslednjim sekundama. Teodosić je promašio trojku za izjednačenje, ali se lopta odbila do Jelovca, koji je potom fauliran pri šutu sa distance. Pogodio je dva od tri slobodna bacanja, a naša selekcija nije uspela da ubaci poslednji šut. Srbija je poražena od Estonije 71:70.