Fudbaleri Crvene zvezde remizirali su 0:0 na gostovanju Spartaksu iz Rige, u meču prvog kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Crveno-beli su bili bolja ekipa na terenu, konstantno su napadali i pretili golu rivala, ali je domaćin srčanom odbranom sačuvao mrežu.

SASTAVI

SPARTAKS: Nergulas - Freimanis, Kosorić, Os, Šlampe - Malev, Honorato, Dmitrijev - Višnjakovs, Svarups, Kobzar

CRVENA ZVEZDA: Borjan - Stojnković, Savić, Babić, Rodić - Jovičić, Krstičić - Milić, Ben, Radonjić - Stojiljković.

18:03 - PRVO POLUVREME

Spartaks je imao prvi napad na meču, ali je Zvezda brzo ukrala loptu domaćinu. Sve do šestog minuta nije bilo većih uzbuđenja. Šampion Letonije je tada dobio priliku da pripreti iz prekida. Slobodan udarac je izveo Dmitrijev, na drugoj stativi je pronašao Kosorića, ali kapiten domaćeg tima nije zahvatio loptu onako kako je želeo.

Minut kasnije, Spartaks se našao u novoj šansi. Kobzar je posle prodora pao u šesnaestercu Zvezde, tražio je penal, ali je zbog simuliranja dobio žuti karton. Radonjić je u 17. minutu imao dobru priliku da zatrese mrežu rivala, sa ivice kaznenog prostora je šutirao ka golu Nergulasa, ali je lopta završila daleko od desne stative. Nedugo potom, Vladan Milojević bio je primoran da napravi prvu izmenu. Stojiljković zbog povrede nije mogao da nastavi utakmicu, zamenio ga je Pavkov. Crveno-beli su na početku meča delovali rezervisano, ali kako vreme odmiče uspostavljaju dominaciju.

Radonjić je u 26. minutu mogao do gola posle prekida. Srpski reprezentativac je iz slobodnog udarca šutirao direktno na gol, ali je golman Spartaksa izvanredno reagovao i "skinuo" čist zicer. Ubrzo je usledila najbolja prilika Zvezde u dosadašnjem toku meča. Ben je ostao sam na petercu, dobio je loptu, ali je šutirao preko gola. Malo je nedostajalo da fudbaleri iz redova letonskog šampiona to kazne. U 33. minutu Rodić je sa gol linije intervenisao posle šuta Višnjakovsa. Iskusni 34-godišnjak je posle kontre umalo pretvorio u gol tek prvu priliku domaćina na meču.

Identičnu šansu poput one iz 26. minuta Radonjić je imao i u 38. Odlično je šutirao iz slobodnjaka, ali je lopta završila tik uz levu stativu. Već u narednom napadu Letonaca, Zvezda je morala da brani gol. Kobzar je probio po levoj strani, protrčao pored nekoliko gostujućih fudbalera i ubacio loptu u kazneni prostor, ali je odbrana crveno-belih bila na pravom mestu. Na drugoj strani, Pavkov je u 41. minutu dobio "poklon zicer". Posle loše intervencije jednog defanzivca Spartaksa, lopta mu se odbila u noge, ali je napadač srpskog šampiona sa svega nekoliko metara razdaljine šutirao preko gola.

Posle nadoknade od jednog minuta, arbitri su odsvirali kraj prvog poluvremena. Na stadionu u Rigi i dalje nema golova. Fudbaleri Zvezde mogu biti zadovoljniji jer su tokom prvih 45 minuta 11 puta šutirali na gol rivala, dok je Spartaks samo jednom pripretio Borjanu.

19:04 - DRUGO POLUVREME

Počelo je drugo poluvreme. Vladan Milojević je napravio drugu izmenu - umesto Milića je ušao Ebesilio. U uvodnim minutima druge deonice ni Zvezda ni Spartaks nisu kreirali dobru šansu za gol. Crveno-beli svoju priliku vide u prekidima, ali ni posle više od deset minuta igre u drugom poluvremenu nismo videli nijednu dobru akciju.

U 60. minutu domaći tim je napravio prvu izmenu Davidov je ušao u igru umesto Kobzara. Ubrzo je na klupu otišao i Svarups, zamenio ga je Agire. U 69. minutu, Ebesilio se našao u dobroj poziciji da “matira” Nergulasa. Posle centaršuta Bena zahvatio je loptu glavom, ali ne onako kako je želeo. Golman Spartaksa je izbacio loptu u korner. Međutim, posle gužve u šesnaestercu domaćina Freimanis je ostao na zemlji. Lekarska ekipa mu je odmah ukazala pomoć i on se potom pridigao i ostao u igri.

Crveno-beli, za razliku od potpune dominacije u prvom poluvremenu, u drugom nisu stvorili mnogo šansi, iako imaju 75 posto posed lopte. Spartaks posle 80 minuta igre i dalje ima samo jedan šut na gol Borjana. Novom izmenom pokušavaju da unesu svežinu i bar sačuvaju gol kod kuće. Mihađuks je zamenio Dmitrijeva. Nešto manje od deset minuta pre kraja, priliku je umesto Radonjića dobio Jevtović, pa je i Zvezda izvršila poslednju izmenu.

Domaćin se srčano brani, ali svaku ukradenu loptu koristi da pripreti na protivničkoj polovini. U 85. minutu, Spartaks je umalo kaznio pad u koncentraciji crveno-belih. Babić je želeo da interveniše iz kaznenog prostora, ali je loptu dao u noge Agireu. Srećom po tim iz Ljutice Bogdana, Borjan je odlično reagovao i sačuvao svoj gol.

Sudije su produžile meč tri minuta. Zvezda je pokušala da u nadoknadi dođe do gola, ali je domaćin osujetio svaku šansu crveno-belih. Utakmica je završena bez golova.