Donald Tramp je novi, 45. po redu, predsednik Sjedinjenih američkih država!

Kandidati Donald Tramp i Hilari Klinton su u izbori dan ušli sa praktično jednakim šansama, s tim što je bivša državna sekretarka održala epitet favorita, koji ju je pratio kroz celu kampanju. Međutim, tokom izborne noći stvari su se dramatično preokrenule.

Sve novosti o američkim izborima koje ste propustili tokom dana možete pročitati u našem PRETHODNOM BLOGU.

06:00 - GOTOVO JE, TRAMP POBEĐUJE!

Karl Bilt, nekada prvi visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu i bivši premijer Švedske na Tviteru je napisao da je izborna trka gotova.

"Tramp je osvojio Viskonsin i probio takozvani 'plavi zid' Klintonove. Gotovo je."

06:02 - AMBASADOR FRANCUSKE: SVET SE RUŠI PRED NAŠIM OČIMA

Francuski ambasador u SAD dao je apokaliptičnu izjavu povodom sve izvesnije pobede Donalda Trampa: "Nakon Bregzita i američkih izbora, ništa više nije nemoguće. Svet se ruši pred našim očima."

06:10 - TAMP POBEDIO U AJOVI

Pobedom u Ajovi, Trampove šanse za pobedom uvećane.

06:36 - HILARI POBEDILA U NEVADI

06:45 - TRAMP SE SPREMA ZA SLAVLjE

Republikanac u štabu vezuje kravatu svom sinu, kao da ga priprema za slavlje koje bi prema svim procenama trebalo uskoro da usledi. Čekaju se rezultati iz Pensilvanije, Mičigena i Arizone, koji će po svemu sudeći biti presudni.

06:48 - LATINOAMERIKANCI ZA TRAMPA

Više latinoameričkih glasača glasalo je za Trampa nego za njegovog republikanskog kolegu Mita Romnija na predsedničkim izborima 2012. Uprkos teškim rečima koje je izneo na račun Meksikanaca, Trampu se to očigledno nije obilo o glavu, barem ne u onoj meri u kojoj su to očekivali pre svega u Hilarinom štabu.

07:08 - DONALD TRAMP POBEDIO I U JUTI

Prema pojekciji CNN-a, Donald Tramp odneo je pobedu i u Juti sa šest elektorskih glasova

07:15 - TRAMPOVE ŠANSE DA POSTANE NOVI PREDSEDNIK SAD PROCENjENE NA 95%

Republikanaska partija osvojila je većinu i u Senatu, i u Predstavničkom domu Kongresa. Ukoliko Tramp postane predsednik, što deluje kao veoma realan epilog, biće to bolan het-trik poraza za Demokratsku partiju i Hilari Klinton. "Njujork tajms" predviđa da republikanac ima 95% šansi da postane novi predsednik SAD

07:40 - TRENUTNI REZULTAT: TRAMP 238, KLINTON 215

Trenutni broj elektorskih glasova (prema projekciji CNN-a): Tramp 238, Klinton 215. Za pobedu neophodno 270

07:51 - TRAMPU FALI JOŠ 23 ELEKTORSKA GLASA DO POBEDE

Tramp odneo pobedu i na Aljasci. Prema dosadašnjim rezultatima, nedostaju mu još samo 23 elektorska glasa da postane predsednik Amerike

07:57 - JOŠ TRI GLASA DO TRAMPOVE POBEDE

Kako javlja AP, Tramp pobedio i u Pensilvaniji i osvojio 20 elektorskih glasova. Nedostaju mu samo tri do zvanične pobede.

08:08 - TRAMP 267, KLINTON 251 ELEKTORSKIH GLASOVA

Trenutni broj elektorskih glasova (prema projekciji CNN-a): Tramp 267, Klinton 215. Za pobedu neophodno 270

08:15 - ŠEF ŠTABA KLINTONOVE POZVAO PRISTALICE DA SE RAZIĐU

Šef štaba Hilari Klinton pozvao pristalice da se raziđu, ali je odbio da prizna njen poraz

08:17 - HILARI SE NEĆE OBRATITI PRISTALICAMA

Hilari Klinton se neće obratiti pristalicama u izbornom štapu u Njujorku. Šef njenog izbornog štaba Džon Podesta poručio je da još broje galsove i da je svaki glas važan kao i da se više neće obraćati javnosti u toku noći.

08:20 - REZULTAT TRAMPA ŠOKIRAO AMERIČKU I SVETSKU JAVNOST

Izbori za predsednika SAD doneli su još jednu potvrdu da su metode za ispitivanje javnosti zastarele. Rezultat Donalda Trampa potpuno je šokirao američku i svetsku javnost, jer je broj glasova dat republikanskom kandidatu značajno nadmašio i najoptimističnije projekcije ljudi iz te stranke.

08:27 - DONALD TRAMP U IZBORNOM ŠTABU

Donald Tramp je stigao u svoj izborni štab. Očekuje se da će uskoro održati govor.

08:35 - AGENCIJA AP PROGLASILA POBEDU TRAMPA

Agencija AP već je proglasila pobedu Donalda Trampa. Nema zvanične potvrde, niti je iko zvanično objavio. "AP je zvala državu Viskonskin koja je bila dovoljna da pređe granicu od 270 glasova. Ako je verovati AP, po svemu sudeći Tramp je novi predsednik SAD".

08:49 - HILARI ČESTITALA TRAMPU POBEDU

Kako javlja CNN, Hilari Klinton je pozvala Trampa i čestitala mu pobedu.

08:51 - DžON TEFT: NE ZNAM KAKVA ĆE BITI POLITIKA PREMA RUSIJI

Ambasador SAD u Rusiji Džon Teft izjavio je da trenutno ne zna kakva će biti odluka administracije američkog predsednika po pitanju budućnosti sankcione politike prema Rusiji.

„Ne znam kakva će odluka biti. To pitanje treba da rešava trenutna ali i buduća administracija predsednika", rekao je Teft. Upitan da li će SAD nastaviti da smatra Rusiju pretnjom, diplomata je odgovorio da je trenutno rano tvrditi bilo šta.

08:57 - TRAMP: VREME JE DA SE AMERIKA UJEDINI!

Donald Tramp je proglasio pobedu na izborima i poručio okupljenim pristalicama da je vreme da se Amerika ujedini. "Puno vam hvala. Upravo sam dobio poziv od Hilari Klinton. Čestitala nam je na pobedi, a ja sam čestitao njoj i njenoj porodici na dobroj kampanji. Jako se borila. Hilari je dugo i naporno radila, i vrlo smo je zahvalni. Sada je vreme da se Amerika ujedini i da budemo jedno. Obećavam svim državljanima da ću biti predsednik svih Amerikanaca", kaže Tramp.

Opširnije pročitajte OVDE.

09:32 - TRAMPOVO VOĐSTVO OBORILO VREDNOSTI AKCIJA

Vrednosti akcija u SAD i svetu su u strmoglavom padu s povećanim šansama da republikanski kandidat Donald Tramp pobedi na predsedničkim izborima. Opširnije pročitajte OVDE.

15:19 - HILARI KLINTON ĆE SE IPAK OBRATITI SVOJIM PRISTALICAMA

Hilari Klinton obratiće se svojim pristalicama danas pre podne po lokalnom vremenu u prvom javnom nastupu posle neočekivanog poraza od Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima, saopšteno je danas iz njenog štaba. Štab Hilari Klinton saopštio je da će se ona obratiti pristalicama u hotelu u Njujorku u 9.30 po lokalnom vremenu (15.30 po centralnoevropskom vremenu).

Posle objavljivanja rezultata izbora i proglašenja Trampa kao pobednika Klinton nije održala govor u kojem bi priznala poraz. Ona je međutim rano jutros pozvala telefonom Trampa da mu čestita na pobedi neposredno pre no što je on održao pobednički govor u Njujorku.

Šef njenog izbornog štaba je sam došao na skup pristalica demokrata koje su bile vidnorazočarane, rekao im da odu kućama i da Hilari Klinton neće doći među njih.

16:36 - KLINTON OSVOJILA VIŠE GLASOVA, TRAMP IPAK POBEDIO

BEOGRAD - Predsednička kandidatkinja demokrata Hilari Klinton mogla bi da doživi sudbinu svog stranačkog kolege Ala Gora koji je 2000. godine na izborima u SAD dobio ukupno više glasova, ali je ipak izgubio izbore zbog specifičnog elektorskog sistema. Klinton je dobila 59.300.000 glasova, a sledeći predsednik SAD Donald Tramp 59.150.000 glasova, pokazuju nepotpuni podaci više američkih medija, među kojima su Njujork tajms i NBC njuz.

Najviše glasova nedostaje iz država Kalifornije i Vašingtona, gde je Klinton ubedljivo pobedila pa bi razlika mogla biti veća.

Kandidat republikanaca je međutim pobedio na izborima, pošto se predsednik SAD bira po posrednom sistemu, u kojem svaka savezna država daje određen broj elektora srazmerno broju stanovnika. Tramp je došao do pobede pošto je odneo više glasova u Pensilvaniji i Viskonsinu, tradicionalno demokratskim državama za koje se smatralo da će sigurno otići Hilari Klinton. Tramp takođe trenutno bolje stoji i u Mičigenu, takođe demokratskoj državi u kojoj ima dosta belih glasača bez visokog obrazovanja koji su izgleda pretežno glasali za tog republikanskog kandidata.

16:50 - TRAMPOVA POBEDA ZAVILA KLADIONICE U CRNO

Pobeda Donalda Trampa na izborima za predsednika SAD zadala je udarac sajtovima za onlajan klađenje, od koji su neki preuranjeno isplatili dobitke za tikete na pobedu Hilari Klinton.

Irska kladionica Pedi Pauer saopštila je da je izgubila oko pet miliona evra u, kako je navela, "najvećoj političkoj isplati ikada".

"Bavimo se poslom pravljenja prognoza i odlučili smo da stavimo glavu na panj isplativši ranije tikete na Hilari Klinton, ali kako smo pogrešili. Dobili smo zaista istinski udarac od Trampa", rekao je portparol kladionice.

Ta skupa greška ipak nije sprečila kadioničare da ponude nova klađenja na Trampa, pa su kvote da osvoji drugi mandat četiri prema jedan, a da izgradi obećani zid na granici s Meksikom malo verovatnih 20 prema jedan.

17:53 - HILARI KLINTON: OVO NISMO ŽELELI (VIDEO)

Kandidatkinja Demokratske partije za predsednika Amerike Hilari Klinton posle izbornog poraza danas je izašla pred svoje pristalice i članove izbornog štaba u jednom hotelu u Njujorku i izjavila da "gubitak boli, ali je vredelo boriti se".

 Klinton je u prvom obraćanju javnosti čestitala Donaldu Trampu na pobedi. "Ovo nije rezultat koji smo želeli i za koji smo se borili", rekla je Klintonova.


"Žao mi je što nismo pobedili zbog vrednosti koje delimo i vizija koju imamo za ovu zemlju. Ali osećam ponos i zahvalnost zbog ove divne kampanje koju smo zajedno vodili", napomenula je ona.


Klintonova je rekla da kampanja u kojoj je učestvovala nikada nije bila u vezi sa jednom osobom ili jednim izborom, vecć da je bila namenjena, kako je naglasila, zemlji koju volimo.


Još uvek verujem u Ameriku i uvek ću verovati. I ako i vi verujete, moramo da prihvatimo ovaj rezultat. Donald Tramp će biti naš predsednik. Dugujemo mu otvoreni um i šansu da vodi“, rekla je ona dodavši da ustavna demokratija SAD štiti miran prenos vlasti. „Mi ne samo što to poštujemo, već to i gajimo“, zaključila je ona.


Na binu je izašla u pratnji supruga Bila Klintona i ćerke Čelsi, prenosi agencija AP.

Ona je zahvalila Mišel i Baraku Obami, dodavši da njima SAD duguju ogromnu zahvalnost, a zahvalila se i svima koji su učestvovali u njenoj kampanji.

Ovaj gubitak boli, ali vredi boriti se. Vredelo je boriti se za ono što je ispravno, kazala je Klinton.

Zahvaljujem na svemu što nam je naša zemlja dala i ponosna sam zato što sam Amerikanka, dodala je.