Francuska najavila čvrst stav prema Velikoj Britaniji u slučaju Bregzita
18. 06. 2016. u 23:06
Francuski ministar ekonomije Emanuel Makron izjavio je danas da EU treba da ostane čvrsta prema Velikoj Britaniji ukoliko ona odluči da istupi iz Unije
Francuski ministar ekonomije Emanuel Makron izjavio je danas da EU treba da ostane čvrsta prema Velikoj Britaniji ukoliko ona odluči da istupi iz EU i potvrdio da će i Francuska zauzeti takav stav na samitu koji će uslediti posle britanskog referenduma.
"Ili ste u Uniji, ili van nje. To je ultimatum koji bi Evropski savet trebalo da uputi Britancima, a predsednik Francuske Fransoa Oland zauzeće jasan stav o tom pitanju", rekao je danas Makron u intervjuu za francuski dnevni list Mond (Le Monde).
On je rekao da, ukoliko Britanci žele da i dalje imaju pristup evropskom tržištu, moraju da doprinose njenom budžetu, kao što to čine Norveška i Švajcarska, a ako to odbiju, "doći će do konačnog razlaza".
Iako će referendum najverovatnije biti okončan ostankom Velike Britanije u EU, Makron smatra da poseban status o kojem London od početka godine pregovara sa Unijom, treba da ostane izuzetak, da bi se "izbegla epidemija" sličnih zahteva iz drugih zemalja članica.
Britanci će u četvrtak, 23. juna, odlučiti da li će njihova zemlja napustiti EU, a kampanja pred referendum i danas je obustavljena zbog ubistva proevropski orijentisane poslanice Džo Koks, u četvrtak.
Zalažući se za još čvršće evropske integracije, Makron je izrazio nadu da će EU biti aktivnija u odbrani i energetskj razmeni.
"U ovom trenuku blokiraju nas dva tabua - francuski, koji se odnosi na pitanje prenosa dela suvereniteta, i nemački, koji se tiče finansijskih transakcija i solidarnosti, ali ne možemo ostvariti napredak ukoliko ih ne budemo razbili", zaključio je Makron.
#Mâcon-Infos - Plan social de Metso: «Des motifs plus que fragiles» selon Emmanuel Macron https://t.co/YFth370hwU pic.twitter.com/w1tNIKQioG
Roki
18.06.2016. 23:25
Makron ima čvrst stav samo o novcu i njegovoj slavi.briga njega za ostalo a naročito za Engleze.Pijun Ročilda.
Britanija kao nezavisna imace mnogo veci uticaj nego kao jedna od mnogih u gomili. Pogotovo ce ekonomski ojacati jer nece morati da ulazi u sankcije i kada im ne odgovara. Takodje ako se oslobode (u narednih par godina) uvoza iz domena hemijske industrije i to sami pokrenu, Britanija postaje mnogo jaca sila! Mozda treba spomenuti ogromne pare koje daje za razno razne E.U. funkcionere a mogli bi da to trose za svoje stanovnistvo ili da delimicno smanje poreska opterecenja.
A nije pošteno da napuštaju savez... Ako je Evropa jedinstvena, pod vodjstvom Administracije, da opasnost sa istoka treba ukrotiti... Britanci su se 1939. zaleteli, sad će sa strane čekati, mudro je prikloniti se budućem pobedniku... A oni koji nemaju mudrosti i petlje da se suprotstave sopstvenoj mobilizaciji, oni će žestoko pretiti Britaniji. I svima kojima bi palo na pamet da krenu putem Britanije.
А шта каже Лепенка?
Daće Bog da zaratite među sobom još jednom na par vekova.
Komentari (5)