U 204 osnovne škole u Srbiji učenici će od 2. septembra, kada počinje školska godina, nastavu imati u jednoj smeni. Đaci će u popodnevnim satima imati slobodne aktivnosti, a Ministarstvo prosvete osmislilo je 50 aktivnosti na koje će učenici moći da utroše popodne. Svaka škola odlučivaće kojim aktivnostima će se baviti učenici, a to će zavisiti od interesovanja đaka i mogućnosti da se obezbedi nastavni kadar. Dodatnu nastavu moći će da pohađaju sva deca od prvog do osmog razreda, ukoliko to žele.

- Jednosmenska nastava biće organizovana u 200 osnovnih škola i ukupno 300 objekata - potvrđuje, za "Novosti", ministar prosvete Mladen Šarčević. - Novi model nastave biće organizovan u svim školama u kojima postoje uslovi za to. Mnoge već ispunjavaju uslove, a u nekim objektima u toku su građevinski radovi, kako bi prostor bio prilagođen novim potrebama. Recimo, u nekim školama učionice su ogromne, imaju po sto kvadrata, pa će prostorije biti pregrađene i tako ćemo dobiti više učionica. Gde su radovi mali, škole ih izvode uz pomoć lokalnih samouprava, a za veće radove sredstva obezbeđuje Ministarstvo prosvete.

Ministar Šarčević je ranije rekao da je Ministarstvo imalo u vidu radno vreme roditelja koji u velikom broju rade od devet do 17 časova, a nekada i duže, pa će ovaj model pomoći da deca budu "zbrinuta" dok su im roditelji na poslu, a imaće i mogućnost da nešto dodatno nauče.

Pročitajte još - Pilot projekat: Nastava samo u jednoj smeni

Deca će posle redovne nastave moći da se posvete nekoj aktivnosti koju škola bude izabrala: radionice iz programa "Škola bez nasilja", prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, prevencija zavisnosti od video-igara i interneta, radionice o reproduktivnom zdravlju...

Takođe, biće organizovani dodatni časovi obaveznih nastavnih programa, dopunska nastava, pripreme za takmičenja, priprema za polaganje završnog ispita, škole crtanja, stranih jezika, sporta, lepog pisanja i izražavanja...

Moći će da formiraju manji zoo-vrt za životinje koje mogu da žive u školskom dvorištu, da ih hrane i brinu o njima. U nekim školama sadiće biljke u dvorištu, moći će da odlaze u bližu okolinu, pešače, orijentišu se u prostoru, snalaze se pomoću mape...

Oni koji vole film moći će da rade spotove, kratke filmove, panoe i fotografije, promovišući zdrav život, nenasilje i još mnogo toga.

Jasmina Đelić, načelnica Odeljenja za koordinaciju rada školskih uprava Ministarstva prosvete, ranije nam je rekla da će sa lokalnim samoupravama ili sa školom biti napravljen dogovor da se deci obezbedi obrok, koji će biti besplatan.

Pročitajte još - Za sređivanje škola 800 miliona dinara

Ovaj koncept celodnevne nastave ni na koji način se neće kositi sa sadašnjim konceptom, koji podrazumeva produženi boravak u školama koje ga organizuju, niti sa celodnevnom nastavom koja se odvija u nekim školama.

NOVI OBJEKTI

- U GUSTO naseljenim gradovima, kao što su Beograd, Novi Sad ili Novi Pazar, jednosmenska nastava neće moći da bude uvedena sa postojećim prostornim kapacitetima. Tu ćemo morati da pravimo i potpuno nove objekte - najavljuje ministar Šarčević.

IT CENTAR U UŽICU

MINISTAR Šarčević prisustvovao je u utorak početku radova na izgradnji sportske sale u OŠ "Aleksa Dejović" u Sevojnu, koja se finansira sredstvima Ministarstva i grada Užica. Vrednost investicije je 467.000 evra, a rok za završetak radova je kraj marta 2020. godine.

Šarčević je obišao i radove u bivšoj kasarni u Krčagovu, gde će biti otvoren inovacioni startap centar.


OSNOVNE ŠKOLE U KOJIMA ĆE SE OD SEPTEMBRA UČITI PO NOVOM MODELU NASTAVE


BEOGRAD


Milan Rakić“, Novi Beograd


M. Labudović Labud“, Baroševac,


Bora Lazić“ Mladenovac


Bisa Simić“ Mladenovac


Prva obrenovačka škola“ Obrenovac


Kosta Đukić“ Mladenovac


Braća Baruh“ Stari Grad


Vasa Čarapić“ Voždovac


Draževac“ Draževac, Obrenovac


Vuk Karadžić“ Stepojevac, Lazarevac


Pavle Popović“ Vranić, Barajevo


Mića Stojković“ Umčari, Grocka


Dule Karaklajić“ Lazarevac


Grabovac“ Grabovac, Obrenovac


Voka Savić“ Lazarevac


Stefan Nemanja“ Savski venac


Đura Daničić“ Voždovac


Isidora Sekulić“ Savski venac


Radojka Lakić“ Savski venac


Mihailo Mladenović Selja“ Dudovica, Lazarevac


.J. Milovanović“ Sopot


Vojvoda Mišić“ Savski venac


Ilija Garašanin“ Grocka


Jovan Cvijić“ Palilula


Ž. Savković“ Mladenovac


Kralj Petar II Karađorđević“ Vračar


UŽICE


"Vuk Karadžić" Priboj


"Boško Buha" Ivanje, Prijepolje


"Jezdimir Tripković" Latvica, Arilje


"Mito Igumanović" Kosjerić


"Stevan Joksimović" Rogačica, Bajina Bašta


"Sveti Sava" Bajina Bašta


"Slobodan Sekulić" Užice


"Aleksa Dejović" Sevojno


"Dušan Tomašević Ćirko" Velika Župa, Prijepolje


"Dušan Jerković" Kostojevići, Bajina Bašta


ZAJEČAR


Mitropolit Mihailo“ Sokobanja


Hajduk Veljko“ Korbovo, Kladovo


S. Miljković“ Brestovac, Bor


Đura Jakšić“ Sumrakovac , Boljevac


Ljubica Jovanović Radosavljević“ Podvrška, Kladovo


Đura Jakšić“ Zaječar


Vuk Karadžić“ Kladovo


Hajduk Veljko“ Štubik, Negotin


Vuk Karadžić“ D. Milanovac, Majdanpek


Đ. Simeonović“ Podgorac, Boljevac


V. Petković Dis“ Grljan, Zaječar


Lj. Radosavljević Nada“ Zaječar


Vuk Karadžić“ Veliki Izvor, Zaječar


Đura Jakšić“ Krivelj, Bor


D. Obradović“ Vražogrnac, Zaječar


KRALjEVO


D. Obradović“ Vrba, Kraljevo


Mladost“ Vrnjci, Vrnjačka Banja


Milun Ivanović“ Ušće, Kraljevo


Petar Nikolić” Samaila,Kraljevo


,,Josif Pančić“ Baljevac na Ibru, Raška


VALjEVO


Sveti Sava“ Pambukovica, Ub


Rajko Mihailović“ Banjani


Jevrem Obrenović“ Šabac


Dositej Obradović“ Volujac, Šabac


Kralj Aleksandar Karađorđević“ Prnjavor, Šabac


Braća Ribar“ Donja Borina, Mali Zvornik


Stevan Filipović“ Divci, Valjevo


Milan Rakić“ Mionica


Mile Dubljević“ Lajkovac


Žika Popović“ Vladimirci


Jovan Cvijić“ Debrc, Vladimirci


14. oktobar“ Draginac, Loznica


Stepa Stepanović“ Tekeriš, Loznica


Ž. Jovanović Španac Bela Crkva



NOVI SAD


Žarko Zrenjanin“ Obrovac, B. Palanka


Đorđe Natošević“ N. Slankamen, Inđija


D. Radosavljević-Narod" Mačvanska Mitrovica, Sremska Mitrovica


Sava Šumanović“ Erdevik, Šid


"Petefi Šandor" Bečej


"Branko Radičević" Savino Selo, Vrbas


P. Petrović Njegoš“ Vrbas


Milica Stojadinović Srpkinja“ Vrdnik, Irig


Branko Radičević“ Kuzmin, S. Mitrovica


23 Oktobar“ Golubinci, Stara Pazova


Milan Hadžić“ Vojka, Stara Pazova


Vuk Karadžić“ Adaševci, Šid


Sremski front“ Šid


Jovan Popović“ Novi Sad


Veljko Vlahović“ Novi Sad


Vuk Karadžić“ Novi Sad


Veljko Dugošević“ Braničevo, Golubac


Sava Kovačević“ Mihajlovac, Smederevo


Jovan Šerbanović“ Krepoljin, Žagubica


Ugrin Branković“ Kučevo


Miloš Savić“ Lučica, Požarevac


Nadežda Petrović“ Velika Plana


II šumadijski odred“ Markovac, Velika Plana


Jovan Šerbanović“ Ranovac, Petrovac na Mlavi


Veljko Dugošević“ Turija, Kučevo


SOMBOR


D. Obradović“ Sombor


M. Antić“ Čonoplja, Sombor


Vuk Karadžić“ Bajmok, Subotica


Vuk Karadžić“ Crvenka, Kula


Miroslav Antić“ Odžaci


B. Radičević“ Stapar, Sombor


Moša Pijade“ Pačir, B. Topola


Ratko Pavlović Ćićko“ Ratkovo, Odžaci


A. Šantić“ A. Šantić, Sombor


Vuk Karadžić“ Krivaja, B. Topola


KRAGUJEVAC


Sveti Sava“ Toponica, Knić


Đura Jakšić“ Kragujevac


Živko Tomić“ Donja Šatornja, Topola


Julijana Ćatić“ Stragari, Kragujevac


Vuk Karadžić“ Knić


Svetozar Marković“ Kragujevac


Velja Gerasimović“ Venčane, Aranđelovac


Lj. Ljuba Nenadović“ Ranilović, Aranđelovac


Sveti Sava" Batočina


Sreten Mladenović“ Desimirovac


Karađorđe“ Rača


KOSOVSKA MITROVICA


D. Maksimović“ Kosovska Kamenica


LESKOVAC


Georgi Dimitrov“ Bosilegrad


Stojan Ljubić“ Kosančić, Bojnik


V. Stefanović Karadžić“ Levosoje, Bujanovac


Sveti Sava“ Vladičin Han


1. maj“ Vrtogoš, Vranje


Vuk Karadžić“ Pečenjevce, Leskovac


Vuk Karadžić“ Surdulica


J. Jovanović Zmaj“ Surdulica


Braća Milenković“ Šišava, Vlasotince


Bora Stanković“ Jelašnica, Surdulica


Partizanski dom“ Donji Bučumet, Medveđa


Aca Sinadinović“ Predejane, Leskovac


Vuk Karadžić“ Lebane


JAGODINA


Dušan Popović“ Belušić, Rekovac


Radoje Domanović“ Paraćin


KRUŠEVAC


Ivo Lola Ribar“ Aleksandrovac


Branko Radičević“ Razbojna, Brus


Rade Dodić“ Milutovac, Trstenik


NIŠ


D. Obradović“ Medijana, Niš


Ivan Vušović“ Ražanj


S. Mladenović Mika“ Palilula, Niš


Ćele kula“ Medijana, Niš


Vuk Karadžić“ Vitoševac, Ražanj


Nadežda Petrović“ Sićevo


" Jovan Jovanović Zmaj Aleksinački Rudnik, Aleksinac


Đura Jakšić“ Jelašnica, Niška Banja


Dr Zoran Đinđić“ Brzi Brod, Medijana, Niš


Vuk Karadžić“ Medijana, Niš


Stojan Novaković“ Blace


Dušan Radović“ Pirot


Mladost“ V. Bonjince, Babušnica


Hristo Botev“ Dimitrovgrad


Milić Rakić Mirko“ Prokuplje


S. Mirković Nenad“ Mala Plana, Prokuplje


Branko Radičević“ Gabrovac, Niš


Branislav Nušić“ Donja Trnava, Niš


Lela Popović“ Miljkovac, Niš


ČAČAK


Stepa Stepanović“ Gornja Gorevnica, Čačak


Božo Tomić“ Prijevor, Čačak


Branislav Petrović“ Slatina


Sveti đakon Avakum“ Trnava, Čačak


22.decembar“ Donja Trepča, Čačak


Desanka Maksimović“ Vraćevšnica, Gornji Milanovac


Ivo Andrić“ Pranjani, Gornji Milanovac


Arsenije Loma“ Rudnik, Gornji Milanovac


Kotraža“ Kotraža, Lučani


Milan Blagojević“ Lučani


Marko Pajić“ Viča, Lučani


Goračići“ Goračići, Lučani


Vuk Karadžić“ Kaona, Lučani


Sreten Lazarević“ Prilike, Ivanjica


Kirilo Savić“ Ivanjica


Prof. dr Nedeljko Košanin“ Devići, Ivanjica


Milinko Kušić“ Ivanjica


Major Ilić“ Kušići, Ivanjica


Vučić Veličković“ Međurečje, Ivanjica


Mićo Matović“ Katići, Ivanjica