НА ОБАЛИ ТАМИША ОТКРИВЕНА ЈОШ ЈЕДНА ПРАИСТОРИЈСКА НАСЕОБИНА СТАРА 7.000 ГОДИНА: Касни неолит код Јарковца

Ј. СИМИЋ

16. 05. 2024. у 17:02

МЕЂУНАРОДНИ тим, сачињен од десетак стручњака Музеја Војводине у Новом Саду и института за праисторију и рану историју "Кристијан Албрехт", при Универзитету у Килу, у Немачкој, недалеко од реке Тамиш, код села Јарковац, открио је велико праисторијско насеље старо 7.000 година.

НА ОБАЛИ ТАМИША ОТКРИВЕНА ЈОШ ЈЕДНА ПРАИСТОРИЈСКА НАСЕОБИНА СТАРА 7.000 ГОДИНА: Касни неолит код Јарковца

Фото Музеј Војводине

Реч је о досада непознатом каснонеолитском насељу које сведочи о животу тадашњих људи у српском делу Баната. Јер, пронађен је богат археолошки материјал из којег се закључује да су овде - у периоду између 5400. и 4400. године пре нове ере - боравили представници винчанске, односно банатске варијанте ове културе.

Само насеље простирало се на око 13 хектара, окружено је системом ровова од којих су на геомагнетном снимку видљива четири, мада их је на неким деловима избројано чак шест. Тамне аномалије на снимку, сазнајемо, представљају некадашње куће које су страдале у пожару...

- Ово откриће је од изузетног значаја јер су досад позната само два велика каснонеолитска насеља у средњем и јужном делу Баната: Борђош код Новог Бечеја, на обали Тисе, и Опово код Панчева, које се, као и Јарковац, уздиже изнад Тамиша. Захваљујући уређају за електромагнетну проспекцију, који мери магнетно поље Земље, знамо да су се овде налазиле правоугаоне куће, а читав простор временски смо лоцирали на основу површинских остатака разних животињских костију и сличних артефаката - објашњава Тијана Станковић Пештерац, директорка Музеја Војводине.

У анализама учествују и геоморголози, педолози, геолози и археоботаничари, којима је поменути локалитет посебно занимљив због преплитања и међусобног утицаја каснонеолитских култура на овом подручју.

Потисје

У ШИРОЈ области налазишта Борђош, пронађени су трагови живота од старијег неолита, до средњег века, али је пажња истраживача усмерена на насеље у којем су - пре 7.000 година - живели људи потиске културе, који су били у сталном додиру са "комшијама" из насеља оне винчанске. Ова култура простирала се на деловима садашње Србије, Северне Македоније, Румуније и БиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКО руководство је почело да формира јуришне јединице од изузетно цењених кадровских официра Генералштаба који поседују тајне информације, а то би могло да угрози безбедност Украјине, оценио је пензионисани генерал Оружаних снага Украјине Сергеј Кривонос за јутјуб канал "Прјамој".

29. 05. 2024. у 21:39

Коментари (0)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!