ДЕРБИЈИ ОВО НЕ ПАМТЕ: Звезда петом везаном победом над Партизаном стигла на корак од крунисања

В. Прерадовић

15. 05. 2024. у 22:32

НИ када је разлика у квалитету била убедљиво на страни једних или других, никад се није десило да неки од вечитих ривала има тако дуг победнички низ. Црвена звезда је у другом мечу финала АБА лиге остварила пети узастопни тријумф над Партизаном (80:73) и стигла на корак до титуле и скоро гарантованог учешћа у Евролиги наредне сезоне.

Прву шансу за седмо крунисање имаће у недељу у „Арени“ (20.30), први пут у противничком навијачком окружењу у овој плеј-оф серији.

Неки други адути у другом финалном дербију, са истим резултатским ефектом у првом полувремену. На страни црвено-белих, у односу на прошли меч, највише је одударала игра Недовића. Када уђе у зен стање ума, и даље је један од најбољих кошгетера на европским паркетима. У првој половини меча деловао је као звезда спуштена са НБА неба и постигао више од половине поена свог тима - 21! Није му засметао Пантер као чувар, али ни Аврамовић као дефанзивна напаст позната широм света.

Код црно-белих, Нанели је одиграо пасивно полувреме без поена (у првом мечу 27). Повучен је био и Пантер са тек два шута и једном тројком, тако да је оса око које се обртала игра спољне линије био Дожер. Када је главом у утакмици, Пи Џеј је најближи томе да унлажи хроничну бољку Партизана, недостатак плејмејкера.

Центри и једних и других имали су маргиналне кошгетерске улоге, али су Кабокло и Смаилагић успоставили апсолутну надмоћ у ваздушном простору. Седам офанзивних скокова црно-белих, укупан однос 24:10 у првом полувремену, на чему су гости брзо отопили предност домаћина од осам поена. Вечити ривали су поново били једнако непрецизни у тројкашком одмеравању и једнако им је недостајао учинак неких изузетно важних играча. Звезди Теодосић, Боломбој и Гедраитис, Партизану Ледеј, Пантер и Нанели.

У прве две четвртине нисмо гледали квалитетну кошарку у поређењу са буџетима вечитих. У трећој четвртини су се стандарди срозали испод сваког критеријума. Обрадовићев тим је за седам минута постигао свега шест поена, Сферопулосов је био нешто мање лош. Та мала разлика претворена је у највећу резултатску после прве тројке Гедраитиса у финалу (56:47). Партизан се опоравио до краја деонице захваљујући непромишљеним фауловима Звездиних играча у бонусу и шутерском надахнућу Смита, који је погодио три тројке од укупно шест свог тима у првих 30 минута игре.

Релативно мирна атмсофера за услове финалних дербија усијала се почетком последње четвртине, када је Понитки досуђен неспортски фаул због повлачења за шортс Боломбоја. Обрадовићевом успешном челенџу претходила је реакција спортског директора Савића, на кога се моментално сручила лавина увреда са трибина. Иза те завесе обостраног револта Теодосић је асистенцијама позвао Боломбоја на утакмицу.

На уласку у последњу четвртину постало је јасно да ће победник бити тим са мање грешака, а не тим са више добрих потеза. Црвено-бели су мање грешили и имали коју добру одлуку више, посебно спона Теодосић - Боломбој као право решење за противничку одбрану преузимањем, у којој је Пантер остављен на милост и немилост америчко-руском центру. Са линије пенала донео је Звезди прву двоцифрену предност два минута пре краја.

Можда су се навијачи Партизана надали да ће у тих 120 секунди прорадити Пантер и Нанели, али ово није било њихово вече. Ако себи дозволе још једно црно вече, црно-бели би лако могли да предају јадранску круну вечитом ривалу већ после три финалне утакмице.

Ц. ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 80:73 (17:19, 21:19, 23:19, 19:16)

ДВОРАНА „Александар Николић“. Гледалаца: 7.867. Судије: Јавор, Обркнежевић, Кољеншић.

Ц. ЗВЕЗДА: Смарт, Лазаревић, Теодосић 9 (1/2 за два, 1/5 за три, 7 ас, 4 ск), Томпкинс 8 (2/4 за три), Давидовац 7, Митровић 2 (4 ас), Лазић 10, Боломбој 10, Недовић 21 (7/8 за два, 1/5 за три), Гедраитис 3 (1/4 за три), Гилеспи 2, Дос Сантос 8 (5 ск, 4 ас).

ПАРТИЗАН: Смит 12 (4/7 за три), Ледеј 11 (1/4 за два, 1/1 за три), Аврамовић 8, Пантер 7 (1/5 за два, 1/3 за три), Смаилагић 3, Нанели 2 (0/3 за два, 0/6 за три, 6 ск), Трифуновић, Анђушић, Дожер 11 (4/7 за два, 0/3 за три, 4 ск, 3 ас), Понитка 4 (5 ск), Камински 4, Кабокло 11 (6 ск).

НЕВИЂЕНА БРУКА: УЕФА вратила Русију у такмичења, али...

РУСИЈА и Украјина су и данас извори најважнијих вести на свету. Све везано за њих се прати из минута у минут, уживо, и то не само рат у Украјини, већ и сви пратећи догађаји. Спорт свакако спада у оне сфере живота које "погађа" овај сукоб и најновија дешавања у њему изазивају велику пажњу јавности. А за све је "крива" последња информација из врха УЕФА.

10. 06. 2024. у 20:01