ПРВА НАГРАДА ОТИШЛА ЈЕ И У СЕОСКУ ШКОЛУ: На конкурсу Друштва за српски језик и књижевност издвојено седам ђачких радова

Љ. Бегенишић

11. 05. 2024. у 10:00

ПРИЛИЧНО захтевне услове на конкурсу за кратку причу Друштва за српски језик и књижевност без проблема је испунило седам ученика чије радове је мерило оштро око универзитетских професора.

ПРВА НАГРАДА ОТИШЛА  ЈЕ И У СЕОСКУ ШКОЛУ: На конкурсу Друштва за српски језик и књижевност издвојено седам ђачких радова

приватна архива

Конкурс је предвидео три награде, а жири је одлучио да оне буду "распоређене" на седам ђака основних и средњих школа чији су се радови издвојили. Најпрестижнију, прву награду, поделиле су две девојчице - Лана Ђорђевић, ученица шестог разреда ОШ "Бора Станковић" из Вучја и Сара Милосављевић, ђак првог разреда Средње техничке школе "Шинковић Јожеф" из Бачке Тополе.

По оцени професора оне су најбоље у 500 карактера колика је била задата дужина кратке приче уклопиле три фразеологизма: грлом у јагоде; с мене па на уштап и није шија него врат - што је, такође, био услов конкурса.

Тако је једна прва награда отишла у мало место Бунушки Чифлук на југу Србије, где ради издвојено одељење ОШ "Бора Станковић" из Вучја. Ту се школује Лана Ђођевић која је на конкурс послала причу под називом "Литерарни конкурси" у којој се критички осврнула управо на бројне књижевне конкурсе који се расписују, а чија озбиљност није увек на очекиваном нивоу.

Она и њена наставница српског језика Марина Динић кажу да награду нису очекивале. А како је то изгледало када су чуле да је Лана освојила прво место, прича нам наставица Марина:

- Дете је било готово избезумљено од радости, плакала је и грлила ме, и ја сам била пресрећна, јер нисмо очекивале да ће награда погото прва припасти баш Лани.

Лана каже да је хтела да проба, па шта буде. Није јој било тешко да испуни све услове који су прописани, једино није знала шта значи израз "с мене па на уштап", а када јој је наставница објаснила, она га је вешто "уденула" у причу.

Стигло 175 радова

Друштво за српски језик и књижевност које је књижевни конкурс расписало у оквиру акције "Март, месец српског језика", угостило је награђене ученике и њихове наставнике на Филолошком факултету у Београду. Ту су победницима додељене и пригодне награде. Иначе, на конкурс за кратку причу стигло је 175 радова.

Лана је шести разред, још не зна коју ће средњу школу уписати, али би волела да постане глумица и упише Факултет драмских уметности у Београду. И наставница Марина потврђује да је Лана, осим за писање, талентована за глуму, одличан је говорник и права уметница.

- Она је мој бисер у одељењу које зовем "бисери" - каже ова наставница уз напомену да је цело одељење веома успешно без обзира на то што се школују у малом месту.

- Они су изванредно одељење, међу њима има много младих глумаца, ми смо били домаћини Светосавских свечаности и заједно смо спремили изврсну представу, а једну од главних улога имала је и Лана - прича наставница Марина.

Друга добитница прве награде Сара Милосављевић је мало старија од Лане, први је разред Средње техничке школе "Шинковић Јожеф" из Бачке Тополе, а награђена је за причу "Цртице из живота Светогa Саве".

Њена наставница српског језика Дуња Пешут каже да Сари, иако је уписала рачунарски смер, српски језик и књижвност "иду" изванредно.

приватна архива

Сара Милосављевић и Дуња Пешут

- И раније сам учествовала на једном литерарном конкурсу на коме сам писла о Светом Сави, а сада обрађујемо и лекције које се односе на живот овог светитеља, па сам све то повезала и написала кратку причу - појашњава ова срдњошколка.

Сара, иначе, много чита, а да ли ће у будућности бити ИТ стручњак или ће се посветити језику и књижевности, каже да не зна куда ће је животни пут одвести.

Осим ове две талентоване девојчице вештине у писању кратких прича показало је још петоро ђака, који су поделили преостала два места. Тако су другу награду освојиле Теа Мишчевић, ђак првог разреда Прве београдске гимназије за причу под називом "Моја прича у стиху" и Алекса Матнић. ученик шестог разреда ОШ "Матко Вуковић" из Суботице за причу "Алексина прича".

Трећу награду поделило је троје ђака, и то Јован Секерез, ђак петог разреда ОШ "Змај Јова Јовановић" из Београда за причу "Осамостаљивање", Софија Терзић, ученица осмог разреда београдске основне школе "Светозар Марковић" за причу "Зашто имам кеца из хемије" и Антонина Граматчикова, ученица првог разреда Карловачке гимназије за причу под називом "Дрво и човек".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

СРАМНА резолуција о Сребреници усвојена је данас у Генералној Скупштини УН, али је на гласању било више уздржаних и против укупно, него оних земаља који су резолуцију подржали.

23. 05. 2024. у 18:44

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА НОВОСТИ: Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

НЕМА правог љубитеља тениса који би могао да набраја великане "белог спорта", а да заборави на "румунског лакрдијаша" Илијеа Настасеа, оригиналног "лошег момка" тениса. Некада први играч планете у ексклузивном разговору за "Новости" говорио је о документарном филму снимљеном о њему, српском народу, шљивовици, а неизбежна тема био је најбољи тенисер свих времена - Новак Ђоковић.

22. 05. 2024. у 20:00 >> 20:57

Коментари (0)

ПОРАЗ ЗАПАДА И ЊИХОВИХ УЦЕНА: Усвојена срамна Резолуција - у збиру више гласова против и уздржаних него за