СРБИЈА је покорила Европу. Одбојкаши су трећи пут шампиони Старог континента. "Орлови" су у финалу 31. ЕП у Паризу надиграли одличне Словенце са 3:1 (19:25, 25:16. 25:18, 25:20). Феноменални мушкарци су се на величанствен начин придружили дамама, које су пре три недеље одбраниле европски трон у Анкари. Поновљен је и подвиг из 2011, када су обе наше селекције, младићи у Бечу, девојке у Београду, освојиле злато.

Немања Петрић и другови су меч почели стегнуто, препустили су први сет Словенцима, а онда су од другог сета показали колико су моћни. Прорадио им је сервис, на мрежи су били неприкосновени, у нападу разноврсни и недодирљиви. Ривал је покушавао да ухвати прикључак, али могао је само да Србима честита на великој победи.

Почетак није био онакав какав смо прижељкивали. "Орловима" је мало тога полазило за руком. Нису сервирали убојито, у нападу нису били превише луцидни, а на мрежи су их надиграли Словенци. Ривал је силовитије сервирао, пореметио је пријем наших, изванредно је нападао и блокирао. Словенци су имали и више расположених играча од наших. Код нас је најоптерећенији био коректор Александар Атанасијевић, док су ривала ка 1:0 у сетовима предводили Чебуљ и Гаспарини. Урнаут и друштво су се на почетку меча боље снашли, повели са 4:2, 5:3, када су на тренутак Срби на сервис Јововића наметнули свој ритам и преокренули на 8:6. Међутим, Словенци су захваљујући сервисима Гаспаринија вратили вођство (9:8), које су стрпљиво увећавали све до недостижних 20:15.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Србија - Словенија 19:25, 25:16, 25:18, 25:20

Глатко изгубљени први сет није нимало уздрмао наше асове. "Орлови" су се у другом чину разлетели, сервирали су, нападали и блокирали као против Француза у полуфиналу и разбили словеначку одбрану. Противник се само у уводу сета примакао на 6:5, да би их Урош Ковачевић феноменалним сервисима потпуно пореметио. Тада је прорадио и чувени српски блок и, дланом о длан, било је 12:5. Наши нису попуштали, наставили су одлично да сервирају, нарочито Подрашчанин и Лисинац, да нападају и нарочито да блокирају, јер су на мрежи освојили осам поена, од чега су чак четири дело коректора Атанасијевића.

Тамо где су стали у другом, наставили су у трећем сету. Разиграни "орлови" нису помишљали ниједног тренутка да се опусте, да дозволе ривалу да наметне свој ритам. Само је на почетку сета виђена жестока борба за сваку лопту и резултатска клацкалица. Тако је било све до 7:6, када су Срби направили серију 4:0 за лепих 11:6. Наставили су наши да ударају лопту из све снаге, да сервисима и нападима стварају што убедљивију предност. Али нису се предавали ни Словенци, борили су се за сваку лопту, надали да могу да ухвате прикључак. Срећом, Срби им то нису дозволили, већ су у бришућем лету стигли до 2:1 у сетовима.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: НА ТРИБИНАМА ПРЕПУНОГ "БЕРСИЈА" СЛАВЕ ЗЛАТО ОДБОЈКАША: Тооо! Узели смо титулу! Србија! (ВИДЕО)

Словенци су у четвртом сету кренули ризичније, повели су са 4:2, када је на сервис-линију дошао Никола Јововић и поново пореметио пријем ривала. Успели су наши да поведу са 6:4. Није се противник предавао све до 12:11, када су се Срби распуцали и сервисима и блоком стекли недостижних - 20:14. У финишу је дошло до малих чарки, али је тачку на велику победу ставио Немања Петрић изванредним смеч-сервисом.

СРБИЈА - СЛОВЕНИЈА 3:1

ДВОРАНА "Берси" у Паризу. Гледалаца: 12.654. Судије: Акинџи (Турска) и Жиле (Француска).

СРБИЈА: Околић, Ковачевић 20, Петрић 12, Ћировић, Пековић (либеро), Крсмановић, Ивовић, Јововић 1, Атанасијевић 22, Лубурић, Мајсторовић (либеро), Подрашчанин 5, Лисинац 11, Тодоровић. Поени - напад: 50, блок: 14, сервис: 7, грешке ривала: 23 (11 из сервиса).

СЛОВЕНИЈА: Тончек Штерн 2, Пајенк 12, Козамерник 9, Шкет, Гаспарини 7, Винчић 1, Шталекар, Жига Штерн, Клобучар (либеро), Ковачић (либеро), Видечник, Урнаут 19, Чебуљ 15, Планиншич. Поени - напад: 40, блок: 10, сервис: 6, грешке ривала: 23 (15 из сервиса).

СВИ ТРОФЕЈИ

ОДБОЈКАШИ су на европским првенствима освојили 13 медаља: три злата, 2001, 2011, и 2019, сребро 1997. и бронзе 1975, 1979, 1995, 1999, 2005, 2007, 2013. и 2017.