МАГИЧНА Србија у Паризу. Одбојкаши су у финалу Европског првенства! "Орлови" су у фантастичном полуфиналу утишали легендарни "Берси", пошто су после 135 минута дивовске борбе савладали изванредну Француску са 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7). Немања Петрић и другови у недељу (17.30) ће се за трећу европску круну борити са Словенцима.

Вечерас је виђен прави одбојкашки трилер. Срби и Французи водили су бескомпромисну борбу. "Орлови" су успели да заиграју онако како се од њих одавно очекује, били су убитачни на сервису, непрелазни на блоку, убојити у нападу, сигурни на пријему, луцидни у критичним тренуцима. Успели су изабраници Слободана Ковача да умире "галске петлове", да им не дозволе да се размахну и да их разбију у тај-брејку.

Тај пети сет фантастичним сервисима отворио је Немања Петрића, а његове бомбе у поене су претварали Подрашчанин и Атанасијевић за великих 5:0. Наши нису стајали, наставили су да ударају по лопти из све снаге, тако да су Французи немоћно гледали како им се гаси сан о великом финалу.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Србија - Француска 23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7

Надахнути фантастичном атмосфером у чувеном "Берсију", "триколори" су кренули силовито и захваљујући расположеним Ле Руом и Енгпаеом повели су са 3:0. Та почетна предност унела је самопоуздање код домаћина, који је играо сигурније на пријему, агресивније на сервису, убојитије у нападу, тако да наши нису успели да направе преокрет. Када су се наши примакли на 9:8, домаћин је сервисима Ле Руа успео да се одлепи на 13:8. Французи су диктирали ритам све до 22:18, да би Срби заиграли одважније. Петрић је изванредно сервирао, Јововић и Подрашчанин блокирали и домаћину су се примакли на 21:22. Нажалост, "орлови" нису успели да потпуно поремете Французе, који су захваљујући Линелу успели да добију први део игре - 25:23.

Онако како су домаћини отворили први сет, тако су наши почели други чин. Атанасијевић је изванредно сервирао, Јововић два пута изблокирао Бојеа за 4:0. Домаћин се на тренутак вратио, изједначио на 5:5, да би се разгоропадили Срби. Разлетели су се наши играчи на терену, распуцали су се, осим Атанасијевића, и остали играчи, домаћин је био у нокдауну и када је на семафору било 19:11 учинило се да ће Срби лако стићи до изједначења. Покушавали су "триколори" да дођу до даха и умало им то није пошло за руком у самом финишу сета. Мало је недостајало да Линел направи чудо, јер је код 24:18 изванредним сервисима пореметио пријем Србије, омогућио својој селекцији да дође на 24:23, али онда је приликом сервиса нагазио линију и - резултат је изједначен.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ОРИЛО СЕ У ПАРИЗУ - КОСОВО ЈЕ СРЦЕ СРБИЈЕ: Неколико стотина наших навијача надјачали Французе

Изванредни Срби сачували су мирноћу почетком трећег сета, када су домаћини уз благу помоћ судија успели да се одлепе на 11:7. Тада су наши сервисима Уроша Ковачевића преокренули на 12:11. Потом се играло поен за поен све до 17:16 за Французе. Када је било најважније "орлови" су узлетели у првом тренутку, направили серију 4:0 (блокови Лисинца и Уроша Ковачевића) за вођство од 20:17. Нервозни домаћин на све начине је покушавао да направи преокрет, али су Срби све издражили, да би захваљујући сервисима Срећка Лисинца успели да искористе прву сет-лопту (25:21) за велико вођство од 2:1.

Французи су у четвртом сету заиграли из све снаге, више су рескирали, прорадио им је сервис и брзо су сломили отпор уморних Срба - 14:8. Домаћин се није опуштао, није дозвољавао нашима да се врате у игру, били су неумољиви у нападу, сигурнији на пријему и уз помоћ сјајне публике успели су да изборе тај-брејк - 25:17.

На рулету су се боље снашли наши, заиграли су фантастично и Французима није било спаса.

ФРАНЦУСКА - СРБИЈА 2:3

ДВОРАНА: "Акор хотел арена" у Паризу. Гледалаца: 12.574. Судије: Камбре (Белгија) и Фернандез (Шпанија).

ФРАНЦУСКА: Гребењиков (либеро), Патри, Тоњути, Тили, Линел 14, Енгапе 29, Ле Ру 2, Бирзар 1, Боје 19, Ле Гоф 1, Бултор (либеро), Клевено, Росар 2, Шинењиз 4. Поени - напад: 57, блок: 6, сервис: 9, грешке ривала: 29 (18 из сервиса).

СРБИЈА: Околић, Ковачевић 18, Петрић 7, Ћировић, Пековић (либеро), Крсмановић, Ивовић 2, Јововић 3, Атанасијевић 27, Лубурић, Мајсторовић (либеро), Подрашчанин 8, Лисинац 10, Тодоровић. Поени - напад: 55, блок: 16, сервис: 4, грешке ривала: 30 (18 из сервиса)

Сетови: 25:23, 23:25, 21:25, 25:17,7:15.

ХВАЛА НАВИЈАЧМА!

- ФАНТАЗИЈА! Ово је фантастично. Пред овом публиком победити французе било је феноменално. Али, вечерас се заборавља све, окрећемо се финалу – изјавио је за "Новости" после меча одмах на паркету после сјајне победе тренер Србије Слободан Ковач.

Пресрећан је био и Срећко Лисинац, који је славио заједно са својим друговима.

- Феноменалан је осећај победити Французе пред петнаест хиљада навијача. Хвала свим нашим навијачима који су дошли. Дали су нам ветар у леђа. Не може се описати ова срећа. Али, не смемо овде да се зауставимо. Предстоји нам финале. Надам се да ћемо наставити да играмо овако добро и освојити титулу – поручио је за наш лист фанстастични блокер "орлова".

ГОДИНА ЗА ПАМЋЕЊЕ

НАШИ су дошли на корак да понове подвиг из 2011. године, када су заједно са девојкама покорили Европу. Даме су 8. септембра у Анкари одбраниле трон, а сутра ту прилику имају и мушкарци.

Одбојкашима је ово, иначе, четврто финале. Прво у Ајндховену 1997, изгубили су од Холандије са 3:1. Зато су наредна два, оба против Италије, 2001. у Острави и 2011. у Бечу добили.