ПРЕКИНУЛИ су кошаркаши Црвене звезде губитнички низ на једини могући начин у доба кризе – челичном вољом и још чвршћом одбраном. После три узастопна пораза у Евролиги, поготком Лоренца Брауна 15 секунди пре краја победили су Жалгирис у Каунасу (61:59), екипу која је такође очајнички тражила излаз из негативне серије.

Жеља црвено-белих да докажу да су бољи него што игре и резултати говоре, била је велика колико и подршка фанатичних навијача домаћину у популарној „зеленој шуми“. Проблеми из претходних утакмица нису нестали, организација напада трајала је предуго, због чега су у првом полувремену шутнули чак 13 тројки, већину у последњим секундама.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Гавриловић: Одбрана је била пресудна, срећан сам због играча

Међутим, у другој четвртини одбрана је закључала рекет за продоре Жалгириса, бољим скокок смањен је број напада ривала. Квалитетнија дефанзива убрзала је Звездину игру, извукла је из замке најчешће безидејних позиционих напада и отворила простор за постизање лакших поена.

Талас који је Звезду понео до шест поена предности заустављен је домаћинским судијским критеријумом. Без могућности да настави да зида самопоуздање одбраном, наш тим остао је привремено и без једноставнијих нападачких решења. Ипак, Берон је успео да извуче из рукава кошеве којима су црвено-бели у последњу четвртину унели минимално вођство.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Звезда чува успомену на Јагоду: Ни данас не знамо зашто

Два тима са бројним проблемима у игри водила су рат нерава до последње секунде. Смењивале су се грешке, лоше креирани напади, нерезонски шутеви. Победа је била неупоредиво важнија од начина на који ће се до ње доћи. Под нешто мањим психолошким притиском од Жалгириса, Звезда је до тријумфа стигла поенима Брауна после промашаја Берона и скинула са себе део огромног терета који је понела на овонедељну евролигашку турнеју.

Сада ће имати мало времена да покуша да се стабилизује, јер је очекују две утакмице у Београду – против Морнара и Валенсије.

ДВОРАНА „Жалгирио арена“. Гледалаца: 14.033. Судије: Јерезуело, Пантер, Виклицки.

ЖАЛГИРИС: Вокап 7, Лекавичијус 9, Хејс 1, Јанкунас 2, Лукошунас, Милакнис 3, Гебен, Јокубаитис, Ледеј 5, Лендејл 10, Григонис 11, Улановас 11.

Ц. ЗВЕЗДА: Кузмић 3, Човић 3, Л. Браун 12 (5 ск), Давидовац 4, Лазић 2, Фаје 5, Берон 14, Добрић 6, Џенкинс 6 (5ск), Симанић 2, Јовановић, Оџо 4 (5ск).

21:16, 10:17, 15:14, 13:14

19:21 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Утакмица је почела тројком Волкапа, да би Берон затим дао четири узастопна поена и тако се, за разлику од меча у Берлину, одлично "увео" у утакмицу (3:4).

Лоренцо Браун два пута промашује после продора, а Жалгирис то кажњава мини-серијом од 7:0 (10:4), а Звезда је после четири минута игре ушла у бонус.

Лоренцо прекида серију противника поенима са линије пенала, после чега га је заменио Филип Човић. Берон погађа и тројку, свој седми поен за исто толико минтуа на паркету (12:9).

Григонис поентира, па се поставља за фаул у нападу Добрића. Човић промашује цео обруч у покушају за три, Оџо хвата лопту и погађа, а Лекавичијус користи лошу одбрану Звезде и полаже у кош (16:11).

Ледеј погађа два пенала, после чега се "уписује" и Добрић, а Човић беспотребним фаулом шаље Лекавичијуса на линију пенала где је био половичан (19:13).

Човић се искупљује за грешке из претходног периода и даје отворену тројку. Ледеј не успева да одговори истом мером. Фаје прави грешку у корацима, па је последњи напад у четвртини имао домаћи тим. Лекавичијус је погодио, што је оставило неколико секунди Човићу да проба са пола терена, промашио је (21:16).

19:30 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Човић је кренуо на продор, Ледеј му је ударио "рампу", да би потом Џенкинс био фаулиран на шуту и погодио је оба слободна бацања. Оџо је зарадио другу личну, ушао је Кузмић (21:18).

Лендејл и Кузмић промашују зицере. Човић на почетку напада шутира за три и не погађа, Лендејл се одлично сналази под кошем, а после фаула Фајеа Гавриловић тражи тајм-аут (24:18) и враћа Лоренца у игру.

После велике борбе Браун креће у контру и поентира под фаулом, па реализује додатно слободно бацање. Још једна добра одбрана Звезде тера Јасикевичијуса да реагује минутом одмора (25:21).

Добрић поентира после продора, Кузмић под фаулом погађа, а пре додатног бацања Јасикевичијус тражи тајм-аут. Кузмић потом погађа и бацање и враћа предност српском тиму (25:26).

Чврста дефанзива црвено-белих је донела неке лакше поене у нападу. Браун је погодио за три (27:31). Волкап долази до нових поена. Одлично додавање Лоренца за Давидовца који се добро сналази под кошем (29:33).

Лендејл користи добру асистенцију Волкапа и закуцава. Берон не успева да погоди за три, па Волкап прави грешку, а Беронов шут за три уз звук сирене није прошао кроз обруч. Звезда има минималну предност на полувремену (31:33).

20:10 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Берон друго полувреме започиње поенима за два. Агресивну игру у одбрани су наставили и у другом делу, а награда је стигла у виду лаких поена Симанића после додавања Брауна (31:37).

Григонис иницира серију Жалгириса, па Оџо "разноси" све пред собом и прави фаул у нападу (36:37). Нема лаких поена ни на једној страни, Жалгирис је успео да се врати и да дође до минималне предности (40:39).

Браун је са линије пенала поново најавио "клацкалицу", после чега га је заменио Човић (42:43). Човић чека истек напада и једва добацује до првог обруча, Улановас стиже до поена, а Милакнис фаулира Берона који је сигуран са пенала на два минута пре краја четвртине (44:45).

Џенкинс промашује отворену тројку, Фаје хвата лопту и успева да се избори за два слободна бацања. Реализује оба, Ледеј чини исто на другој страни (46:47).

Џенкинс креће на продор, добра одбрана Ледеја. Звезда пред последњу деоницу има поен предности - 46:47.

20:42 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Одличан почетак Звезде у последњој деоници, Добрић погађа после продора, а Џенкинс гази линију код шута за три, тако да црвено-бели одмах праве серију 4:0. Јасикевичијус реагује тајм-аутом (46:51).

Добрић промашује за три, па прави грешку при додавању за Џенкинса. Волкап срећом то не кажњава, пошто промашује отворену тројку. Лендејл је гурнуо саиграча Улановаса, он је пао и тражио фаул, па су судије морале да му појасне ко га је гурнуо. И једни и други се муче са шутом за три, Звезда има 15 одсто (3/20), а Жалгирис 14 одсто (2/14).

Џенкинс из своје позиције, са полудистанце поентира (48:53). Лендејл је половичан са пенала, Давидовац промашује уз звук сирене,а Григонис уз доста среће успева да се избори за нови напад поред Фајеа, после чега Лендејл то награђује поенима у рекету и враћа домаћи тим у игру (51:53).

После тајм-аута Гавриловића су ушли Браун и Берон уместо Човића и Џенкинса. Лекавичијус погађа за два, па Милакнис даје тројку и доноси предност домаћину (56:53). Берон уместо да заврши напад, додаје до Фајеа који је фаулиран уз звук сирене. Пре одлуке да се изведу слободна бацања, судије одлучују да погледају снимак. Установљено је да је фаул направљен пре истека напада. Фаје је био половичан са пенала. Гавриловић је затим снизио петорку и вратио Џенкинса у игру уместо Фајеа (56:54).

Оџо је поентирао после промашаја Брауна, Јасикевичијус одмах тражи минут одмора (56:56). Џенкинс не погађа за три, лопта се одбија право у руке Берону, Милакнис га фаулира и уводи свој тим у бонус. Берон уз звук сирене промашује. Улановас то кажњава поенима поред Давидовца на 84 секунде пре краја (58:56).

Фаје је предуго чекао и онда погрешио у покушају да дода до Оџа. Убрзо се исправио борбеношћу на другој страни, Лендејл га је фаулирао. Мохамед је погодио оба. Оџа је одмах заменио Давидовац (58:58).

Одлична одбрана Џенкинса који не успева да погоди, лопта се одбија у руке Лоренца Брауна који је враћа у кош за вођство на 15 секунди пре краја (58:60).

Гавриловић није желео да се одмах прави фаул. Добрић је потом зауставио Григонис који је поентирао, али су судије показале да је прекршај био на земљи. Имао је два слободна бацања. Промашио је оба, али је Ана Пантер показала да је неко раније ушао у рекет, па се поновило бацање које је погодио. Нови тајм-аут, овог пута Гавриловића на шест секунди пре краја (59:60).

Давидовац је из аута додао лопту до Берона, Григонис је позивао Хејса да га удвоје, овај то није приметио, па је морао да направи фаул. Били је промашио прво, погодио друго на 4.4 секунде пре краја (59:61).

Гавриловић је показао својим пуленима да не праве фаул. Лекавичијус је шутирао за победу, промашио је. Победа Звезде после драматичне завршнице.