МАKСИМАЛАН учинак кошаркаши Србије задржали су и после четврте провере током припрема за Светски куп (31.август – 15.септембар). „Орлови“ су и у Kаунасу успели пред пуном халом литванских навијача да савладају домаћу селекцију и нанесу јој други пораз у три дана – 95:91. У главној улози био је Богдан Богдановић, који је прихватио улогу лидера и нанизао 27 поена. Наредни изазазов за наш тим је „Акрополис куп“ од 16. до 18. августа, два дана касније путују у Kину на још један припремни турнир, а 31. отварају СП утакмицом са Анголом.

Нови дуел екипа које су фаворити за једну од медаља у Kини, био је поново веома занимљив и привлачан за гледање. Екипа Александра Ђорђевића је у Kаунасу била знатно спремнија за агресивне и физички јаке Литванце. За разлику од меча у Београду, није дозволила противнику да се одлепи на почетку, већ је од старта имала одговор на све. Домаћи су претили преко расположених Валанчијунаса и Сабониса, али су Срби узвратили чврстом одбраном и разноврсним нападом у коме је сваки играч имао одређену улогу. У рекету су прецизни били Радуљица и Марјановић, споља су погађали Богдановић и Милосављевић...

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Литванија - Србија 91:95

Све је у нашој игри изгледало лепше и течније него два дана раније. Баш као што су и сами репрезентативци говорили, сваки следећи меч би требало да донесе боље и уиграније „орлове“. У другој четвртини кренуо је и шут за три, наместили су руку Јовић и Бјелица, Симоновић је погодио у контри полагање... Резултат је био поравнат, али је селектор домаћих Адомаитис наговестио да Срби хватају прави залет, па је покушао да их пресече тајм-аутом.

Међутим, није му то пошло за руком. На терену је своје умеће одлучио да покаже Никола Јокић, брзо га је подржао и шутерски расположен Богдановић, који је убацио пету тимску тројку. Србија је први пут дошла до осетније предности 40:32. Исту разлику је успела да сачува и на полувремену, које је запечаћено сјајним поготком за три Васе Мицића о таблу уз звук сирене.

Само што су закорачили у трећу четвртину, наши су први пут имали двоцифрену залиху – 47:37. Од тог тренутка осетило се како српском тиму понестаје снаге и полако опада темпо, пре свега у одбрани. Литванци су доминирали у скоку, долазило је до изражаја да су спремнији. НБА ас Валанчијунас их је повео ка преокрету, до кога су дошли преко Kалниетиса – 64:63. Нису у тим моментима наши имали решење ни за потезе Јанкунаса, који је у трећој деоници нанизао девет поена. Ипак, Радуљица и Богдановић су спречили ривала да направи већу дистанцу пред одлучујућих десет минута 69:71.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Теодосић опоравак наставља у Болоњи

Пробудио се у четвртој четвртини Григонис и наставио тамо где је стао у Београду, када је напунио наш кош. Прорадио је и Kузминскас, погодио тројку и донео плус седам. Није дао Бјелица да Литванци раскрче пут ка победи. Пресекао их је тројком, Јокић је смањио заостатак, а Богдановић тројком вратио предност Србији – 83:80. Мирисало је у ваздуху на победу гостију, која је стигла после велике битке у последњих три минута. Милосављевић је одрадио дефанзивне задатке и погодио битне поене, Јовић украо лопту, Симоновић дао тројку, Бјелица пенале... Тачку на тријумф ставио је „меч винер“ Богдан Богдановић.

ЛИТВАНИЈА – СРБИЈА 91:95
Дворана у Kаунасу. Гледалаца: 7285. Судије: Јургис Лауринавичијус, Гитис Вилијус, Гвидас Гедвилас.
ЛИТВАНИЈА: Мачијулис 7, Kалнеитис 15, Сабонис 9, Сеибутис 4, Гебен, Јанукас 13, Валанчијунас 18, Kузминкас 5, Бенџијус, Гиедраитис 2, Григонис 17, Лекавичијус 1, Буткевичијус, Улановас.
СРБИЈА: Симоновић 9, Богдановић 27, Бјелица 11, Лучић, Милосављевић 7, Радуљица 10, Бирчевић, Јокић 14, Мицић 3, Гудурић 4, Јовић 6, Марјановић 4.
По четвртина: 22:20, 15:25, 34:24, 20:26.