Кошаркаши Србије задржали су максималан учинак у досадашњем току припрема за планетарни шампионат у Кини. После тријумфа над Литванијом у препуној "Штарк арени", победа над истим противником остварена је на гостовању у Каунасу - 91:95.

Још један неизвестан сусрет Србија је преломила у самом финишу, а "орлове" је до славља предводио Богдан Богдановић са 27 поена.

19:01 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Први напад на мечу имала је репрезентација Србије због прераног скока Литванаца. Богдановић је био прецизан са полудистанце за почетну предност "орлова", али Валанчиунас поравнава резултат са линије пенала после фаула Марјановића.

Рано је Србија ушла у проблем са фауловима - за мање од минут и по изабраници Александра Ђорђевића забележили су три личне грешке. Притом, две шансе за погодак нису искоришћене, па Литванци долазе до предности 4:2.

Валанчиунас улази у сјајну серију, везује пет поена уз убачену тројку, док Марјановић смањује заостатак - 9:6. Пролази нови напад домаћих преко Сабониса (11:6), па Ђорђевић тражи тајм-аут. Милосављевић после предаха погађа за три, али Литванци улазе у нову мини серију - 15:9.

Радуљица је прецизан са полудистанце за 15:11, али Валанчиунас поново лако пролази кроз одбрану "орлова" - 20:11. Приближили су се наши кошаркаши на 20:16 тројком Богдановића, па Литванија тражи тајм-аут.

Отворила се нападачки ова утакмица. Јокић је надмудрио одбрану домаћег тима и оставио лопту за Радуљицу који је прецизан за 20:18. Нови тајм-аут у Каунасу.

Ево и изједначења - коначно резултатски егал након што је Србија везала неколико одличних акција. Симоновић је био успешан са линије за слободна бацања - 20:20. Сабонис закуцава из "ролинга", док Јовић промашује са полудистанце - 22:20. Лопта је припала Литванцима, а Симоновић је због протеста код арбитара "зарадио" техничку.

Резултат се није променио до истека прве четвртине, па домаћи тим има предност после првих десет минута игре.

19:29 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Поентирају Литванци преко Григониса већ на старту друге деонице, али Јовић узвраћа тројком - 24:23. После неколико промашаја на обе стране, домаћин са пенала долази до нових "плус три", али Бјелица одговара тројком за изједначење - 26:26.

Григонис враћа предност Литванији, али се за нови егал побринуо Симоновић. Мицић му је асистирао, а Симоновић лако прошао на полагању - 28:28. Клупа домаће селекције тражи тајм-аут.

Србија је на половини друге четвртине испунила бонус после фаула Радуљице, а Валанчиунас погађа оба пенала и постаје први играч Литванаца са двоцифреним учинком на овом мечу.

До првих поена дошао је Јокић после фаула, али је и Григонис убрзо послат на линију за слободна бацања - 32:32. Јокић додаје на свој конто прве поене из игре, а Богдановић погађа другу тројку - 32:37.

Потпуно су стали Литванци нападачки. То користи Богдановић, који убацује своју трећу тројку вечерас и доноси Србији највећу предност у досадашњем току меча. Међутим Сабонис узвраћа погодивши под фаулом и погађа додатно слободно бацање - 35:40.

Јокић је непогрешив са линије пенала - 35:42, али Ђорђевић није у потпуности задовољан игром свог тима и тражи тајм-аут. У последњем минуту одбранила се најпре Литванија, потом и Србија, али је Бирчевић направио фаул над Јанкунасом, који је био успешан са линије за слободна бацања - 37:42.

Свега неколико секунди преостало је "орловима" за последњи напад у овом кварталу, а иницијативу је преузео Мицић, који је са дистанце погодио тројку о таблу и ставио тачку на прво полувреме - 37:45.

20:09 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

За разлику од првог полувремена када су играли у ретро дресовима из 1939. године, кошаркаши Литваније су на терен на почетку другог полувремена изашли у гарнитури у којој ће наступати на шампионату света у Кини.

Србија је преко Радуљице дошла до прве двоцифрене предности - 37:47. Литванци су се вратили резултатски поенима Валанчиунаса и Сабониса - 41:47. Мицић је морао да напусти терен због незгодног ударца који је задобио у пределу препона.

Приближили су се домаћи играчи, али Богдановић прекида серију противника - 43:49. Расположени су играчи Литваније у наставку, приближили су се на само два поена заостатка, али "орлови" преко Јокића и Богдановића одржавају резултатски плус. Мачиулис и Валанчиунас држе домаће на једноцифреној дистанци - 51:54. Пред нови тајм-аут, Гудурић је поентирао за 53:58.

Поново су Литванци на само два поена заостатка. Јанкунас је био прецизан за 58:60, после сјајне асистенције Јокића и поена које је забележио Јовић. Центар Денвера је потом био прецизан са линије пенала, али Јанкунас погађа тројку - 61:62.

Јовић је половичан са линије за слободна бацања, а Калниетис доноси предност Литванији после нешто дужег времена - пролази на полагању и погађа додатно бацање - 64:63. Радуљица враћа вођство на страну Србије, али Калниетис погађа тројку из корнера. Ђорђевић тражи тајм-аут, резултат је 67:65.

Наставља се егал у дворани у Каунасу. Игра се преселила на линију за слободна бацања, где су успешни Јанкунас и Симоновић, потом и Григонис. Трећа четвртина завршена је уз предност Литваније - 71:69.

20:37 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Литванија је на старту последње деонице дошла до "плус седам" - 76:69. Налет ривала прекинуо је Бјелица, тројком по НБА стандардима. Нешто дуже се чекало на нови кош. Кузминскас је био прецизан са дистанце, али је Бјелица експресно вратио тројку - 79:75.

Јокић се придружује Бјелици у нападу и после фаула који је над њим начињен погађа оба пенала - 80:77. Бјелица потом асистира центру Денвера, који доводи Србију на само поен заостатка - 80:79.

Нова асистенција Бјелице омогућила је Богдановићу шут за три поена и његову пету тројку (екипно 11). Међутим, Мачиулис са линије пенала још једном поравнава резултат - 82:82. Још једном сигуран Мачиулис са линије за слободна бацања, овога пута после фаула Бјелице. Тек што су домаћи дошли до нове предности, Богдановић је после соло продора поентирао за 84:84.

Одлично издање Бјелице вечерас - погађа два пенала, али Григонис држи меч у неизвесној завршници и погађа тројку, 86:87.

Симоновић је био прецизан са дистанце, а "орлови" су у финишу почели да доминирају у скоку. Богдановић је после фаула Григониса био успешан са линије пенала - 89:93. Клупа Литваније тражи тајм-аут.

Григонис пролази на полагању за 91:93, али Богдановић решава ситуацију један на један у своју корист и погађа са полудистанце - 91:95. Затражили су Литванци нови тајм-аут, али током преосталих 20 секунди игре није било промене резултата. Славље Србије у Каунасу може да почне.