НАЈБОЉЕ су сачували за најважнији део сезоне. Први дерби у полуфиналу АБА лиге, за разлику од многих претходних, додирнуо је своју већ помало излизану дефиницију празника кошарке. После продужетка и два и по сата свега што спорт може да пружи, Црвена звезда је победила Партизан (106:101) и начинила велики корак ка финалу. Други меч игра се наредне суботе, пред навијачима црно-белих.

Црвено-бела кореографија на трибинама најавила је јуриш домаћина прве полуфиналне утакмице. Одбрана је потпуно заклонила поглед ка кошу црно-белима, који су у уводна три минута упутили само три шута. Звезда је одсекла Ренфроа од центарске линије Партизана, истовремено му избила из руку и офанзивни скок, његов чести коректор лоших напада. Тројкашки рафал Берона резултатски је одвојио Томићев тим средином прве четвртине, док је евролигашко искуство Риверса полако испливавало на површину четвртог дербија у сезони.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Црвена звезда-Партизан 106:101 (после продужетка)

Последње и једино појачање црвено-белих нападало је Тринкијеријеву згрчену екипу и шутем и снажним леђима, као и његов саиграч Оџо који је озбиљно заљуљао конструкцију закуцавањем за плус 11 у другој деоници. Међутим, потпис италијанског стручњака од доласка на клупу Партизана је да његов тим не губи главу у тешким околностима. Мирно, без панике, црно-бели су се постепено извлачили из Звездине одбрамбене „шпанске крагне“. Пејџ и Ренфро су успоставили везу са Лендејлом и Николом Јанковићем, Маринковић је почео да прави напрслине на противничкој одбрани својим често неоправдано оспораваним талентом.

Прилазак црно-белих на поен заостатка до краја полувремена изазвао је напрслине и на психи домаћина, оптерећеног улогом фаворита у полуфиналу. Звездину нервозу, која се најјасније очитавала бројем промашених слободних бацања, Партизан је у наставку паметно експлоатисао и упаковао у своју препознатљиву игру. Напади су завршавани неупоредиво брже него у раној фази меча, отвореним шутевима или продорима „запаљеног“ Маринковића за предност од десет поена у 27. минуту.

Када се чинило да се Звезди измиче паркет под ногама, ослонила се на домаћи потенцијал који станује у храбрим срцима Давидовца и Добрића, који је са осам везаних поена развезао ментални чвор у Звездиној глави и вратио свом тиму психолошку стабилност. Такође и резултатску предност.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Тринкијери: Звезда је фаворит, ми смо растерећенији

Драму у завршници регуларног дела режирали су српски играчи, који су ове сезоне остали мањина у тимовима нафилованим странцима. Давидовац и Човић на једној, Маринковић и Никола Јанковић на другој страни. Странци су се умешали на самом крају, Ренфро поенима за продужетак, Риверс промашеним шутем за победу уз звук сирене. Наши играчи држали су банку и у додатних пет минута, Давидовац и Загорац као златни момци генерације `95, али је дерби на крају присвојио један Американац. Тачку на спектакл ставио је Берон са два продора и пет поена у истом нападу због неспортске грешке центра црно-белих Гагића.

Ц. ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 106:101
ДВОРАНА „Александар Николић“. Гледалаца: 5.989. Судије: Белошевић, Јавор, Хордов.
Ц. ЗВЕЗДА: Регланд 6, Човић 16 (9 ас), Перпероглу 4, Давидовац 18 (3-3 за два, 4-2 за три, 6 ск), Лазић 5, Фаје 2, Берон 23 (3-3 за два, 5-4 за три), Добрић 8, Симанић, Риверс 12, Цирбес 6, Оџо 6.
ПАРТИЗАН: Н. Јанковић 8, Пејџ 3, Си 9, Маринковић 20 (4-3 за два, 7-4 за три), Јарамаз 1, Величковић 11, Загорац 10, Ренфро 14 (8 ас), С. Јанковић 4, Лендејл 17, Гагић, Николић 4.
По четвртинама: 21:11, 15:24, 24:28, 25:22, 21:16.