Дуел вечитих ривала у хали “Александар Николић”, за разлику од оног одиграног у Нишу у фебруару, вечерас није био за трофеј. Али, улог је и овога пута био огроман -
наставак борбе за трофеј на Јадрану и место у Евролиги.

Кошаркаши Црвене звезде победили су Партизан резултатом 106:101 и повели у полуфиналној серији плеј-офа АБА лиге. На крају регуларног дела на семафору је писало 85:85, па је меч отишао у продужетак.

У драматичној завршници боље се снашао домаћи тим, који је без оклевања користио сваку указану шансу под кошем вечитог ривала.

Најефикаснији у хали "Александар Николић" био је Били Берон са 21 поеном, Давидовац је додао 18, Филип Човић 16, док је код црно-белих Вања Маринковића убацио 20, а Џок Лендејл 17.

Наредна утакмица играће се следеће суботе од 19.00, а домаћин ће бити Партизан.

19:02 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Почетак утакмице у хали "Александар Николић" обележила је лепа кореографија домаћих навијача, који су трибине дворане "обојили" у црвено-бело.

За први напад се у скоку изборио Стефан Јанковић, Ренфро је покушао за три, али безуспешно. Ни Лазић није био прецизан са дистанце.

После тврдог старта меча, прве поене забележио је Регленд, а узвратио Величковић за 2:2. Гагић је за само три минута на паркету направио два фаула и послао Оџоа на линију за слободна бацања. Звездин центар је био половичан.

Велики број промашаја за три поена значајно је покварио статистику оба тима. Домаћи тим после четири минута игре има плус три (5:2), после одличног потеза Фајеа који је био на офанзивном скоку.

Прву тројку на мечу погодио је Берон, па црвено-бели долазе до нешто осетније предности. Партизан је још једном протраћио свој напад, а Берон поново био прецизан са дистанце, за вођство 11:2. Андреа Тринкијери тражи тајм-аут.

Пејџ је успео да врати тројку после предаха, али Берон убацује у кош и са полудистанце. Регленд је домаћем тиму донео плус десет на семафору (15:5), након што је прошао кроз три играча Партизанове одбране.

Никола Јанковић и Си су успели да смање заостатак црно-белих (15:9), али не задуго. Регленд је поново нашао пут до обруча. Игра се кош за кошем. Стефан Јанковић је смањио заостатак црно-белих на минус шест, али новим грешкама у одбрани Партизан је поклонио ривалу низ слободних бацања. На крају прве четвртине, Звезда поново има двоцифрену предност - 21:11.

19:24 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Партизан је на старту друге четвртине направио серију 5:0 поенима Николића и Лендејла. Узвратио је Риверс са полудистанце и то су његови први поени вечерас - 23:16.

Ушао је Риверс у серију, погађа и за три, па је Звезда поново на плус десет. Желео је Американац и до још једне тројке, али га овога пута шут није послужио.

Лендејл је био прецизан са линије за слободна бацања, а Партизан је потом одличном одбраном дошао до новог напада.

Тачно два минута нисмо видели кош у "Пиониру", а лош низ вечитих ривала прекинуо је Берон - 28:18.

Маринковић је био половичан са пенала, друго слободно бацање је промашио, а Звездина контра завршила се ефектним закуцавањем Оџоа. У листу поентера уписао се и Загорац, који је погодио нову тројку за Партизан (30:22).

Оџо је убацио једно од два бацања, а Ренфро наставио серију гостију када су у питању шутеви са дистанце. После поена Николе Јанковића, Милан Томић је затражио тајм-аут. Партизан се резултатски вратио у меч - 31:27.

Фаул Загорца над Лазићем донео је Звезди нове лаке поене са линије пенала. Маринковић је после соло продора, под фаулом, реализовао "два плус један", али је Берон одмах по повратку у игру са клупе погодио тројку.

Величковић је још једном смањио заостатак црно-белих (36:32), а Милан Томић затражио нови тајм-аут. Фаје је после предаха направио фаул у нападу, а Андреа Тринкијери искористио прилику да и он затражи свој други тајм-аут у овој четвртини.

Си је из корнера убацио нови шут са дистанце, па су црно-бели дошли до само поена заостатка - 36:35. Ипак, велику грешку у одбрани направили су на само четири секунде до истека првог полувремена. Величковић је био приморан да направи неспортски фаул над Цирбесом, али Немац није погодио ниједно слободно бацање. Нису црвено-бели искористили ни лопту са стране, па је резултат остао непромењен.

20:08 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Потпуно је Звезда истопила предност на старту другог полувремена. Партизан је преко Лендејла дошао до првог преокрета, али је Лазић одговорио тројком.

Маринковић је погодио после продора, а Ренфро додао још два поена на конто црно-белих - 39:42.

Кап која је прелила чашу за Милана Томића била је тројка Величковића, којом је Партизан дошао до плус пест (39:45). Клупа Црвене звезде је затражила тајм-аут.

Црно-бели увећавају предност. Маринковић је најпре закуцао после контре, а потом и погодио шут са дистанце. Гости имају великих плус 11 (41:52).

Цирбес је за кратко смањио предност вечитог ривала, погодио је шут под кошем, уз додатно слободно бацање. Одмах након тога судије су затражиле свој тајм-аут, због течности која прави проблем на паркету.

Покушали су кошаркаши Партизана да се врате у серију прецизних шутева за три поена, али им то није пошло за руком. Промашио је Николић, али се Никола Јанковић одлично снашао под кошем.

Човић је у наставку два пута ишао на линију пенала, погодио је сва четири бацања, а Стефан Јанковић везао четири поена у ситуацијама један на један - 48:56.

Риверс је био половичан са линије за слободна бацања, али Човић наставља своју серију - 51:58. Американац је потом фаулирао Јарамаза, а овај погодио један од два пенала.

Црвено-бели су одлучили да "закувају" атмосферу. Давидовац је везао две тројке, па је Звезда сада само на два поена заостатка. Тринкијери је одмах затражио тајм-аут.

Сам финиш треће четвртине обележили су Маринковић и Добрић. Играч Партизана је био прецизан са осам метара удаљености од коша, док је Добрић уз звук сирене поставио коначан резултат на крају ове деонице - 60:63.

20:36 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Невероватна серија Добрића и Звезде на старту одлучујуће деонице! Добрић је наставио у ритму из претходне четвртине и везао још пет поена, а Човић својом тројком донео домаћем тиму плус пет (68:63). Гледамо нови преокрет у вечитом дербију.

Звездину серију 8:0 прекинуо је Величковић, који је такође био прецизан у шуту са дистанце. Давидовац је забележио половичан учинак са линије пенала, док је Лендејл погодио оба своја пенала.

Тек што су се поново приближили црно-бели, Берон је погодио нову тројку. Лендејл се још једном нашао на линији за слободна бацања и убацио оба (72:70). Цирбес враћа Звезди осетнију предност, погађа уз фаул, а онда реализује и додатно слободно бацање. Човић додаје још два поена на свој конто - 77:70.

Уследила је серија Партизана - са линије пенала Величковић и Си, уз тројку Маринковића - 77:76. Међутим, на три минута до краја десио се велики хендикеп за гостујући тим. Повредио се капитен Новица Величковић, који је незгодно доскочио десном ногом и због повреде скочног зглоба морао је да напусти терен.

Због неспортског фаула Ренфроа над Давидовцем, Звезда је добила и два бацања и лопту са стране, али је из те ситуације извукла само један поен. Зицер је искористио Никола Јанковић - ново изједначење у "Пиониру" (78:78).

Наставио је Давидовац са сјајном серијом из игре. Везао је четири поена, док је Ренфро после фаула Човића додао два на конто црно-белих (82:80).

Апсолутно све сада полази за руком Давидовцу, погодио је оба пенала, а Партизан није успео да реализује свој наредни напад. Маринковић је 30 секунди пре краја решио да "закомпликује" ситуацију. Тројком из корнера приближио је госте на поен заостатка.

Пејџ је направио свој пети фаул, а Човић погодио оба бацања. За продужетке се побринуо Ренфро после соло продора, а Звезда је после тајм-аута шут за победу на две секунде до краја препустила Риверсу, који није погодио. Улазимо у продужетке - 85:85.

21:14 - ПРОДУЖЕТАК

Бољи почетак плеј-офа АБА лиге није се могао замислити. Вечити су увели дерби у продужетак, а Партизан је на старту поентирао преко Лендејла. Узвратио је Оџо преко Николе Јанковића, а Си је погодио из офанзивног скока.

Игра се кош за кош. Човић је био прецизан из флоутера за изједначење (89:89), док је Ренфро поентирао после продора. Још једном поентира Човић, а Си промашује тројку. Давидовац погађа уз фаул Лендејла, који мора на клупу.

Повели су црвено-бели 96:93, али је Загорац убацио невероватну тројку. Међутим, није дуго трајала еуфорија црно-белих. Над Бероном је начињена неспортска лична грешка, а признати су му и постигнути поени. Погодио је додатно слободно бацање, а потом био прецизан и са полудистанце - 101:96.

На другој страни, Ренфро није погодио за два, а лопту је ухватио Берон. Партизан је био приморан да игра на фаулове у последњим секундама. Давидовац и Берон су погађали са линије пенала, па ни тројка Ренфроа није имала значаја.

Велика победа Црвене звезде у првом мечу полуфиналне серије плеј-офа - 106:101.