Фудбалери Челсија донели су свом тренеру Маурицију Сарију први трофеј у каријери - онај намењен освајачу Лиге Европе.

У финалу другог по рангу европског такмичења "плавци" су савладали Арсенал резултатом 4:1.

Прво полувреме завршено је без погодака, али је у другом виђена права голеада - за мање од пола сата игре постигнуто је пет погодака. Жиру је "пробио" лед, а Азар поставио коначан резултат.

САСТАВИ ТИМОВА

Челси (4-3-3): Kепа - Аспиликуета, Kристенсен, Давид Луиз, Емерсон - Kанте, Жоржињо, Kовачић - Педро, Азер, Жиру.

Арсенал (3-4-3): Чех - Сократис, Kошчелни, Монреал - Мејлтланд-Најлс, Тореира, Џака, Kолашинац - Лаказет, Озил, Обамејанг.

21:00 - УТАКМИЦА ЈЕ ПОЧЕЛА

21:07 - ПОЧЕТНО ОДМЕРАВАЊЕ СНАГА

Покушао је Челси одмах по кретању са центра да изненади ривала. Луиз је упутио центаршут у казнени простор Чеха, али је голман Арсенала успео да пресече то додавање и ухвати лопту.

До изгледније шансе у деветом минуту је дошао Арсенал, Обамејанг је имао отворену позицију за шут, али је послао лопту далеко од гола. Два минута касније "плавци" су припретили преко Азара. Примио је одличан пас, али је предуго држао лопту у ногама па му је један од одбрамбених играча Арсенала одузео.

21:18 - НЕМА ПЕНАЛА ЗА АРСЕНАЛ, РОКИ ОДМАХУЈЕ РУКОМ

Оборен је Лаказет после дуела у казненом простору Чеха, али ништа од једанаестерца. Роки је само одмахнуо руком, након консултације са ВАР собом. Није било чак ни потребе да се погледа снимак ове ситуације.

Арсенал је у великој офанзиви. Два пута је Џака убацио лопту из корнера, одлично центрирао, али није било никога ко би добро захватио лопту и припретио Чеху.

21:29 - ОДЛИЧАН ПОКУШАЈ ЏАКЕ, ОДГОВОР ЕМЕРСОНА

Одличан шут Џаке у 29. минуту утакмице. Лопта је "прозујала" тик изнад пречке и завршила у гол ауту.

Челси је одговорио преко Емерсона, који је такође примио пас изван шеснаестерца и шутирао из обећавајуће позиције, али је његов покушај изблокиран.

Поново Емерсон у одличној шанси! Играо се 34. минут када је Емерсон "распалио" по средини гола, али се Чех добро поставио и лако одбранио овај покушај.

21:40 - ЧЕХ ОДЛИЧАН ПРОТИВ БИВШЕГ КЛУБА

Челси упорно покушава да дође до вођства у финишу првог полувремена. Пас надомак петерца примио је Жиру, успео да упути шут, али није захватио лопту онако како је желео. Ишао је тај шут у оквир гола, у Чехов доњи леви угао, али је искусни голман успео да спаси своју мрежу.

21:45 - КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

После првих 45 минута игре резултат је 0:0. Још увек нема голова на "Олимпијском стадиону" у Бакуу.

22:02 - ПОЧЕЛО ЈЕ ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

22:05 - ЖИРУ ПОГОДИО ЗА ВОЂСТВО ЧЕЛСИЈА

Челси је у другом полувремену наставио тамо где је стао у првом. Од старта другог дела игре је напао гол Арсенала и труд се исплатио већ у 49. минуту. Емерсон је послао нешто нижу лопту у шеснаестерац "тобџија", Жиру је успео да је захвати главом и пошаље у гол Чеха.

22:17 - "ПЛАВЦИ" БРЗО ДУПЛИРАЛИ ВОЂСТВО

Челси је брзо дуплирао предност у Бакуу. Стрелац је Педро у 60. минуту. Азар му је "протурио" лопту, а Педро одлично шутирао са ивице шеснестерца за 2:0.

22:22 - 3:0 ЗА ЧЕЛСИ, АЗАР НА ЛИСТИ СТРЕЛАЦА

Са беле тачке до 3:0. Велика предност за Челси од 65. минута! Овога пута није било нимало дилеме, Роки је без размишљања показао на белу тачку када је оборен Жиру, а Азар је са пенала смирено повисио вођство "плаваца".

Емери је одреаговао двоструком изменом. На терену су Гвендузи и Ивоби, уместо Монреала и Тореире.

22:26 - ИВОБИ ВРАЋА НАДУ АРСЕНАЛУ

Ушао је у игру у 66. минуту, а само три минута касније затресао мрежу. Ивоби је ушао на терен уместо Тореире и испоставило се да је то био одличан потез тренера Арсенала. Добио је лопту на ивици шеснаестерца, шутирао из прве и постигао фантастичан погодак.

Прву измену на мечу направио је Сари. У 71. минуту Педра је заменио Вилијан.

22:30 - АЗАР ДВОСТРУКИ СТРЕЛАЦ

Није Челси дозволио играчима Арсенала да се превише радују, од 72. минута резултат је 4:1. Жиру је асистирао, а Азар постигао свој други гол вечерас у Бакуу. Челси је надомак трофеја Лиге Европе.

У 76. минуту Сари је направио нову промену у саставу. Баркли је ушао на терен уместо Ковачића. Емери се такође одлучио за измену минут касније. Вилок је заменио Озила.

22:43 - СМИРЕН ФИНИШ УТАКМИЦЕ, "ПЛАВЦИМА" СЕ НЕ ЖУРИ

Ређале су се шансе и након 72. минута када је Челси повео 4:1, али промене резултата у наставку није било. Од 80. минута ушло се нешто смиреније у сам финиш утакмице.

"Плавцима" се не жури, држе лопту у ногама, не желећи да дозволе да се промени резултат.

22:47 - ИГРАЋЕ СЕ ЈОШ ТРИ МИНУТА

Толико је арбитар Роки одлучио да продужи овај меч. Али већ је јасно - Челси је освајач трофеја Лиге Европе.

Пред сам почетак надокнаде Азар је напустио терен, а заменио га је Запакоста. Белгијанац је испраћен громогласним овацијама.

22:49 - КРАЈ УТАКМИЦЕ

Италијански арбитар Ђанлука Роки одсвирао је крај утакмице. Фудбалери Челсија подићи ће трофеј намењен освајачу Лиге Европе. Они су у Бакуу у финалу савладали Арсенал резултатом 4:1.