Фудбалери Ајакса, на челу са српским репрезентативцем Душаном Тадићем наставили су европску бајку и у Лондону против Тотенхема у првом дуелу полуфинала Лиге шампиона.

"Копљаници" су голом Ван де Бека у 15. минуту славили на велелепном и свеже отвореном стадиону Тотенхема (1:0) и тако дошли надомак пласмана у финале елитног такмичења.

Ускоро опширније...

20:41 - САСТАВИ

Тотенхем: Лорис, Алдервајрелд, Санчез, Вертонген, Трипије, Вањама, Ериксен, Али, Роуз, Лукас Моура, Љоренте.

Ајакс: Онана, Велтман, Блинд, Де Лихт, Таљафико, Шене, Де Јонг Ван де Бек, Зијех, Нерес, Тадић.

21:04 - МЕЧ ЈЕ ПОЧЕО

Меч је почео нападом Ајакса. Прошло је првих 10 минута сусрета, није било узбуђења у казненим просторима, игра се углавном одвија на средини терена.

21:17 - АЈАКС ВОДИ

Ајакс води од 15. минута голом Ван де Бека. Кренули су нешто офанзивније ка голу ривала "копљаници" и то им се брзо исплатило. Зијеш је послао лопту између дефанзиваца Тотенхема, Ван де Бек је био на ивици офсајда, али за пола корака иза Трипијеа, који је био последњи играч играч одбране, после чега је фудбалеру Ајакса остао лакши део посла, да у ситуацији један на један с Лорисом, са шест, седам метара, затресе мрежу лондонског клуба.

21:28 - ТОТЕНХЕМ ПРВИ ПУТ ПРЕТИ У 26. МИНУТУ

Минимално вођство није задовољило госте. После постигнутог гола фудбалери Ајакса су пошли још храбрије ка Лорису, који је у 21. минуту спречио "копљанике" да дуплирају предност. После сјајне акције на ивици казненог простора по левој страни Ван де Бек је поново изашао сам пред голмана домаћих, али је овога пута био скоро у мртвом углу. Покушао је да још једном матира ривала, али је Лорис ногама успео да интервенише, али је утисак да би за Ајакс било боље да се Ван де Бек одлучио за асистенцију за Нереса, који је усамљен у петерцу чекао лопту.

Лондонски клуб је први пут запретио у 26. минуту. Љоренте је покушао главом после слободног ударца с десне стране, али је лопта отишла поред гола.

21:33 - ПРВИ ЖУТИ КАРТОН

Таљафико је у 30. минуту добио први жути картон на мечу. Старртовао је на Ериксена, а после слободног ударца Вертонген се у скоку сударио с једним од саиграча после чега је уследила вишеминутна пауза, како би се дефанзивцу Тотенхема санирала посекотина на носу.

21:42 - ВЕРТОНГЕН ЗАМЕЊЕН

Јан Вертонген није у стању да настави меч и у 39. минуту је напустио игру. На терену је Муса Сисоко. Покушао је један од миљеника домаће публике да настави меч после указане лекрске помоћи, али је после само неколико секунди, пошто се вратио на терен, било јасно да ће морати у свлачионицу. Излазак из игре је деловао и мало драматично, пошто је Вертонген кренуо да пада, али је на његову срећу већ био поред клупе Тотехема, где су га прихватили саиграчи и лекарски тим.

21:47 - ПЕТ МИНУТА НАДОКНАДЕ ВРЕМЕНА

Играће се пет минута надокнаде времена.

21:51 - ТОТЕНХЕМ ПОНОВО ПРЕТИ ИЗ ПРЕКИДА

Тотенхем је поново запретио из прекида, знатно опасније него средином првог полувремена. После слободног ударца са десне стране, Aldervajreld је шутирао главом између двојице фудбалера Ајакса. Онана је већ био савладан, али је лопта отишла мало изнад пречке. Полувреме је завршено вођством Ајакса.

22:14 - ПОЧЕЛО ЈЕ ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Сјајно је почело друго полувреме и у првих пет минута је виђено више узбуђења него за првих 45 минута све укупно. Најпре је Таљафико шутирао по земљи за двадесетак метара, али поред гола, да би у 50. минуту Деле Али покушао "дроп киком", али је шутирао право у Онану, који је био одлично постављен. Домаћин делује знатно одлучније него у првом делу игре.

22:22 - ТОТЕНХЕМ КОНКРЕТНИЈИ

Тотенхем је знатно конкретнији и одлучнији него у првом полувремену, али после 15 минута игре у наставку меча још увек има гол заостатка. С друге стране, фудбалери Ајакса су нешто више, у односу на првих 45 минута, оријентисани ка одбрани свог гола и шансу вребају у контранападима, али су, засад, без конкретнијег учинка. Велтман је у 63. минуту добио жути картон.

22:28 - ПРВА ПРОМЕНА У АЈАКСУ

Тренер Ајакса прву измену прави у 65. минуту. Уместо Шенеа у игри је Мазрауи.

22:41 - СТАТИВА НЕРЕСА

Много среће имао је Тотенхем у 78. минуту меча, пошто је лопта после шута Нереса погодила стативу. Издржао је Ајакса почетни налет домаћина у другом полувремену, смирио ситуацију на терену и дочекао своју прилику у контранападу. Тадић је на ивици казненог простора упослио Нереса који је притрчавао с леве стране, шутирао је по земљи из прве у контраугао. Лорис је остао укопан и само погледом је испратио лопту, која је, на срећу домаћих, завршила на стативи.

22:44 - ДВОСТРУКА ИЗМЕНА ПОКЕТИНА

Покетино је у 80. минуту направио двоструку измену. Дејвис је ушао у игру уместо Роуза, док је Фојт заменио Трипијеа.

22:50 - У ИГРИ ЈЕ ХУНТЕЛАР

Последња три минута плус надоканду времена на терену ће провести искусни Клас Јан Хунтелар, који је заменио Зијеша.

22:54 - ТРИ МИНУТА НАДЕ ЗА ДОМАЋЕ

Игра ће се још три минута у надоканди времена. Први меч полуфинала Лиге шампиона завршен је победом Ајакса 1:0.