ОД ИЗВЕШТАЧА”НОВОСТИ” - ЛИСАБОН

СРБИЈА се из Португалије враћа са бодом великим као кућа и већ на старту квалификација је “уштоповао” званичног првака Европе. Вечерас на “Стадиону светлости” у Лисабону засијала је нека нова која је поновила исти резултат, скоро и игру као на пријатељском мечу са Немачком – 1:1 (1:1).

Апсолутно све је ишло на руку “орловима” који су паметном игром, на тренутке и “намазаним” потезима, као да иза себе имају сто година искуства, до очаја доводила домаће играче и навијаче. Актуелни шампион Европе “загрцнуо” се већ на старту квалификација за ЕП пошто је пре неколико дана ремизирао са Украјином.

Душан Тадић је био опет човек одлуке у тиму Младена Крстајића. Знао је селектор да ће тренутно наш најбољи фудбалер да буде онај најтежи тас на ваги који је спреман да “љуља” и одбрану Португалије. Како је Тадић “заљуљао” домаћина у 7. минуту и асистенцијом проиграо Гаћиновића... Голман домаћих Руи Патрисио је направиo пенал, Србија повела голом Тадића са беле тачке и већ тада се некако видело да “орлови” из Лисабона не могу да одлете погнутих глава.

ПОДРШКА ЗАКАЗАЛА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Португалије је очекивала подршку пуних трибина стадиона “Луж”. Међутим, уместо 64.000 навијача, на трибинама се окупило, према званичној информацији, 50.342 људи. Иако је најскупља карта коштала само 18 евра, Португалци су се донекле обрукали посетом свом највећем стадиону.

Још када се у 28. минуту прва звезда Португалије Кристијано Роналдо ухватио за задњу ложу и скоро у сузама напустио терен, било је јасно да нам се пут до повољног резултата од тог тренутка знатно проширио.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Португалија - Србија 1:1

Огроман притисак који је домаћин правио у већем делу меча, крунисан је изједначењем у 42. минуту када је Данило искористио поклон наше одбране која се у тим тренуцима, ваљда, као и 50.000 навијача дивило његовом потезу и евроголу са скоро 20 метара. Да смо издржали још та три минута, можда би се на путу до Београда у авиону певала победничка песма.

Друго полувреме донело је фестивал узбуђења. Погледала нас је срећа, али и пољски арбитри, главни Марчињак и његов помоћник Соколницки почастили у 73. минуту. У тренуцима најжешћег притиска Португалије, најискуснијег ирача Србије Антонија Рукавину лопта је погодила у руку. Марчињак је свирао пенал, али је тек на асистенцију помоћника досудио “ничију лопту”, па чак ни корнер за домаће. Селектор Ферандо Сантош је добио блажи нервни слом,почастио је судију салвом увреда, преживео је на клупи, али ни то, а ни јалови напади његовог тима до краја меча нису донели ништа значајније.

- Видели сте храбру и одлучну Србију која је и поред проблема са саставом тима успела да освоји веома важан бод на почетку квалификација. О пеналу не могу да причам, јер је ситуација била прилично далеко – рекао је после меча селектор Крстајић.

УЗДАХ ОЧАЈА КАДА се у 28. минуту Крстјано Роналдо ухватио за задњу ложу и када је постало јасно да не може због повреде да настави меч, реакција домаћих навијача је била – непроцењива. Они су хорски, дубоким удахом испратили свог капитена са терена...

Наваљививала је Португалија са свих страна, силно хтела победу, али је морала да призна да се у само четири дана намерила на две селекције које можда могу у нашој групи да мењају поредак европског фудбала. Украјина и Србија заузимају прва два места на табели.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ХРВАТИ САМОКРИТИЧНИ ПОСЛЕ ПОРАЗА У МАЂАРСКОЈ: Ништа није било добро

- Имамо два и по месеца за припрему за следеће мечеве. Идемо у госте Украјини, па чекамо Литванију у Београду. Уверен сам да ћемо тада имати и јачи тим, јер ће нам се вратити неколико повређених и веома важних играча – закључио је Крстајић причу о утакмици у којој је можда могао да се пронађе пут до сва три бода, само да су Тадић или Љајић били присебнији средином другог полувремена.

Србија одлази на велики одмор до јуна са очима пуних утисака. Реми са некадашњим прваком света, па са прваком Старог континента уливају наду да ћемо после 20 година можда и да видимо уживо Првенство Европе .

ПОРТУГАЛИЈА – СРБИЈА 1:1 (1:1)

СТРЕЛЦИ: Данило у 42.минуту за Португалију, а Тадић у 7. минуту (из једанаестерца) за Србију. Стадион “Луж” у Лисабону. Гледалаца:45.000. Судија: Марчињак (Пољска).

ПОРТУГАЛИЈА: Руи Патрисио 6 – Кансело 6,5, Пепе 6,5, Диаз6,5, Гереиро 6 – Карваљо 6,5, Данило 7, Рафа 6,5 (од 84. Гуедеш - ) – Роналдо – (од 30. Пици 6,5), Соуза 6,5 (од 58. Андре Силва6 ), Бернардо Силва 6,5.

СРБИЈА: Дмитровић 7– Рукавина 7, Миленковић 7, Спајић 6,5, Младеновић 6,5– Гаћиновић – (од 21. минута Радоњић 5,5 ), Максимовић 6,5– Лазовић6,5 ( од 68. Живковић -), Тадић 7,5, Љајић 6,5 (од 87. Милинковић-Савић -) – Митровић 6,5.

Играч утакмице: Душан Тадић (Србија).

СУДИЈА СЕ ИЗВИНИО САНТОШУ

СЕЛЕКТОР Португалије Фернандо Сантош, обасут питањима домаћих новинара скоро искључиво о досуђеном, па поништеном пеналу је открио занимљив детаљ.

- Пољски судија ми је током меча рекао да је променио одлуку јер је добио сигнал да Рукавина није играо руком. Обећао је да ћемо заједно погледати тај снимак и пошто смо то заједно урадили после утакмице, Пољак се само извинио. Осим тога, замерам судији и на престрого досуђеном пеналу за Србију, јер је старт нашег голмана уследио после шута – рекао је Сантош.

ТАДИЋ: ДОБИЛИ ШТА СМО ЖЕЛЕЛИ

КАПИТЕН Србије на мечу у Лисабону, Душан Тадић, је био презадовољан бодом.

АПЛАУЗ ЗА ЖИВКВОИЋА КАДА је у 68. минуту Дарко Лазовић напуштао терен и своје место уступио Андрији Живковићу, публика је репрезентативца Србије поздравила аплаузом. Живковић је практично од тог тренутка играо на “свом” стадиону на којем наступа за Бенфику.

-Момци су још у Немачкој оним ремијем показали колико може ова ослабљена репрезентација. Драго ми је да смо на терену актуелног европског првака освојили веома важан бод. Утакмица је била изузетно тешка. Знали смо да ће Португалија да учини баш све да се вади за реми против Украјине. Искористили смо нашу прилику, могли смо сигурно још неку, али и ово је добро за старт – каже Тадић.

РОНАЛДО ДУПЛО НЕВИДЉИВ

КАПИТЕН и прва звезда Португалије Кристијано Роналдо није могао да покаже свој раскошни репертоар јер је после само пола сата напустио терен. Он је дакле био невидљив на терену, али је тек био невидљив за извештаче са утакмице пошто је по лошем старом обичају само “ескивирао” новинаре на стадиону “Луж”.

ПОХВАЛЕ ЗА МИТРОВИЋА

ДУШАН Тадић је по оцени свих извештача опет био најбољи играч меча, а селектор Португалије имао је занимљиво мишљење.

- Нама је уствари Алексанар Митрвић, центарфор Србије, правио највише проблема својим паметним чувањем лопте. Нажалост, стартовали смо са два нерешена резултата на нашем терену. Пред нама је још шест утакмица и морамо да се бримо да оправдамо свој реноме – истакао је Сантош.