ГРАНДИОЗНО, чудесно вече Милана Павкова, фудбалера и навијача Црвене звезде. Десило се и то чудо, српски првак је направио нешто у шта је мало ко веровао. Два копља снажног момка из Бегеча оборила су фудбалску аждају у лику вицешампиона Европе у четвртом колу Лиге шампиона: Црвена звезда – Ливерпул 2:0 (2:0).

Падали су и други великани у предивном паклу „Маракане , али овај као да се десио у неком филму научне фантастике. После два тешка пораза на „Парку принчева“ и „Енфилда“, црвено-бели су се издигли из пепела и пред својим навијачима показали како се бори и игра са најскупљима и најбољима.

Храброст, памет, срце... Све су имали Милојевићеви специјалци у том првом полувремену. И оно што је најважније, супер хероја Милана Павкова. Први пут је добио шансу да почне меч од старта. И како ју је само искористио. Штопер Ван Дајк, вредан 60 милиона евра није знао шта га је снашло у клинчу са овим момком, до сада анонимцем.

Да је опасно а тајно оружје видело се и у Салцбургу када је уласком направио преокрет . Против Ливерпула је деловао као супермен. У 22. минуту код корнера надскочио је све у свом окружењу и главом закуцао лопту у мрежу. На стадиону транс. А када је седам минута касније направио мајсторију сличну као Жигић против Роме, само десном ногом, навијачи су на стадиону почели да се грле и љубе. Је ли ово могуће. Какав је то био пројектил са 20 метара под пречку. Нестваран, фантастичан. Сигурно је у чуду био и голман гостију Алисон, најскупљи чувар мреже на свету.

Тренер Црвене звезде Владан Милојевић одлучио се за одважну варијанту, са двојицом нових стартера, поред Павкова у маневру је унео и дрскост и смиреност, права и брза решења.

Храбро је и паметно Звезда кренула, у ритму „грмљавине“ са свих трибина. У 9. минуту Марину је фалио јачи шут из солидне позиције. За три корнера изборили су се црвено бели у том периоду, у 16. минуту Вујадин Савић је шутирао поред гола. То је био увод у славље, после четвртог корнера у 22. минту Павков је прорадио први пут, убрзо још једном.

Ливерпул се од старта сезоне није нашао у оваквој ситуацији.
Харизматични и интелигентни тренер гостију Јирген Клоп је донео сјајну одлуку да остави код куће ситног провокатора Ђердана Шаћирија. Уместо Фирмина убацио је Стариџа, који је пре Звездиног вођства промашио добру прилику. Код 2:0 Клоп је некилико пута устајао са клупе, давао савете играчима код прекида.

Салах и другови су неколико пута само два, три додира са лоптом стизали у добре прилике, али до краја првог полувремеа нису угрозили Борјана.
Хоће ли Звезда издржати у наставку, може ли да одоли силним нападима рањених и разјарених гостију?

Клоп је видео да је враг однео шалу и у паузи прави двоструку замену, вратио је Фирмина, извео Стариџа, а уместо Александера Арнолда ушао је Гомез. Гинули су храбри Звездини играчи за сваку лопту, а у тој лавовској борби повредио се Филип Стојковић. Екипа се повукла, али није узмицала. До 70. минута Ливерпул је само кружио, кружио, али ништа није конкретно урадио. Тада се пробудио Салах и са два ударца опасно запретио, али није погодио. Најбољи играч редса мало тога је показао, слабо се видео, као и његови саиграчи.

Минути су се отезали, гостујући играчи у љубичастим дресовима су стезали све више обруч. Било је и „чупавих“, помало паничних ситуација, али су се сви Звездини јунаци борили фанатично, сви као један. Таква је била и подршка са трибина.

У 82. минуту на семафору сија и даље великих 2:0, стадио одзвања: „У бој крените јунаци сви, кренте и не жалте живот свој...“ Ливерпул напада, све више хаотично. И Немоћно. Ни у судијској надокнади од пет минута нису успели.

Ово је прва, историјска победа неког српског тима у Лиги шампиона. Црвено-бели су на спектакуларан начин бацили Ливерпул на колена, овом победом зарадили 2.700 000 евра. Али од тих пара, много је већи понос и част због оваквог подвига. Свака част Звездо.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ЛИВЕРПУЛ 2:0 (2:0)
СТРЕЛАЦ: Павков у 22. и 29. минуту. Стадион: „Рајко Митић“. Гледалаца: 52.000. Судија: Антонио Матеу Лахоз (Шпанија) 7.
Ц. ЗВЕЗДА: Борјан 8 – Стојковић 8,5 (од 59. Гобељић 8), Дегенек 9 Савић 9, Родић 8,5 – Јованчић 9, Крстичић 8,5 (од 73. Јовичић 8) – Срнић 8,5, Бен 8,5, Марин 8,5 (од 62. Чаушић 8 – Павков 9,5.
ЛИВЕРПУЛ: Алисон 6 – Арнолд 6 (од 46. Гомез 6), Матип 6, Ван Дајк 6, Робертсон 6 – Вајналдум 6, Милнер 6, Лалана 6 (од 79. Ориги -) – Мане 7, Салах 6, Стариџ 6 (од 46. Фирмино 6).
ИГРАЧ УТАКМИЦЕ: Милан Павков (Ц. звезда).

ОВАЦИЈЕ ЛЕГЕНДАМА
ПРЕ 45 година, Црвена звезда је била баук за Ливерпул. Предвођени легендарним стручњаком Миљаном Миљанићем, црвено-бели су победили редсе у дуелима осмине финала Купа шампиона по 2:1, и у Београду, и на “Енфилду“. Зато је искоришћена права прилика да се синоћ пред почетак утакмице оживе сећања те прелепе успомене и још једном ода признање Звездиним играчима из те генерације, а сада легендама клуба. Навијачи су овацијама и аплаузима испратили Дојчиновског, Карасија, Аћимовића, Петровић Пижона, Цолета Јанковића.
И они су за време обиласка почасног круга испраћени аплаузима, баш као и асови из Барија пред утакмицу са Наполијем.