ЕВРОПА је после 84 године дочекала тријумф на јужноамеричком тлу, а за привилегију да подигне пехар на Мундијалу у Бразилу изборила се моћна Немачка.

У финалу на "Маракани", најкомплетнији и најкомпактнији тим планете победио је Аргентину голом Гецеа у осмом минуту другог продужетка и после праве дивовске борбе заслужено освојио четврту титулу светског првака у историји - 1:0 (0:0, 0:0).

Војска Јоакима Лева потврдила је шестом победом на Светском купу, другом после продужетака, да је имала све оно што други нису: генерала на клупи, тимски дух и увек спремног појединца да одскочи и реши меч. У недељу су то учинили џокери с клупе, асистент Ширле и стрелац Геце, који је по први пут у елиминационој фази Мундијала оставиуо сјајног Ромера без шансе да спречи најгоре за свој тим.

На другој страни, Аргентина није имала довољно чврсту руку и домишљату стратегију, али ни човека који би могао да ускочи у Месијеве ципеле онда кад великом Леу мало шта полази за руком, а управо то се догодило у великом финалу 20. светског првенства. Тако велики калибар није имао ни Гонзало Игуаин, који је први имао прилику да поремети изједначен однос снага у динамичном првом полувремену.

Центарфор Наполија ноћима ће се будити због промашаја какав у финалу не сме да се догоди врхунском фудбалеру. Да ли се у 20. минуту уплашио изненадне шансе коју му је омогућила грешка Кроса, Хумелса који му је дисао у врат или стаситог Нојера постављеног на петерцу, тек из идеалне позиције шутирао је попут успаниченог шепртље.

Да ће предност у спринтерским карактеристикама аргентинских нападача у односу на немачке дефанзивце бити адут у рукама "гаучоса", било је уочљиво приликом сваке контре и полуконтре коју су лансирали Меси и Лавеци. Нарочито је критична за "панцере" била лева страна одбране, где је тромог Хеведеса "газио" агилни Лавеци. Један такав удар у 29. минуту затресао је мрежу Немаца, али је Игуаин ипак био бржи него што је требало, па је његову радост оправдано прекинула заставица линијског судије.

Да и најјача европска селекција има чиме да одговори показао је Милер, чији бег по левом боку и повратна лопта за Ширлеа, само захваљујући присебном голману Ромеру нису крунисани променом бројки на семафору. Смењивање шанси у ритму достојном финала приморало је и штопера Немачке Боатенга да каскадерским падом спасава гол после налета Месија, а у завршници првог дела Немци су ставили Сабељи и његовом тиму до знања да још нису испуцали све из разноврсног арсенала. Десетак секунди пред одмор Хеведесов пројектил главом после корнера учинио је да се статива дуго тресе.

Бура се пренела и у наставак, који су отворили промашај Месија и жесток судар у којем је Нојер однео Игуаина, а судија Рицоли први пут донео одлуку без покрића - контрафаул Аргентинца! Како се ближио крај, темпо је опадао и ривали су се све ређе усуђивали на ризик. Док је Озил још добро вукао Немачку напред, Агуеро и Паласио нису с клупе унели Аргентини свежу крв, па се терет пренео на Месија, који је и током мундијалског финала имао проблема и никако није могао да се избори с двојицом, па и тројицом "панцера" који су се моментално стварали уз њега.

Иако потпуно исцрпљени, играчи оба тима створили су по шансу на почетку продужетака, али је било јасно да утакмица њихових живота извлачи и последњи дах снаге. Свежији и одлучнији били су Немци, којима су Ширлеов бег, једина грешка Маскерана и мајсторски потез Гецеа на петерцу, вратили круну после пуне 24 године.

НЕМАЧКА - БРАЗИЛ 1:0 (0:0, 0:0)

СТРЕЛАЦ: Геце у 113. минуту. Стадион: "Маракана" у Рио де Жанеиру. Гледалаца: 74.738. Судија: Никола Рицоли (Италија). Жути картони: Швајнштајгер, Хеведес (Немачка), Маскерано, Агуеро (Аргентина).
НЕМАЧКА: Нојер - Лам, Хумелс, Боатенг, Хеведес - Швајнштајгер - Крамер (од 32. Ширле), Крос, Озил (од 120. Мертезакер), Милер - Клосе (од 88. Геце).
АРГЕНТИНА: Ромеро - Забалета, Демикелис, Гарај, Рохо - Маскерано, Биља, Перез (од 86. Гаго), Лавеци (од 46. Агуеро) - Меси - Игуаин (од 78. Паласио).
ИГРАЧ утакмице: Марио Геце (Немачка)