Клинч светских сила у Сирији
17. 09. 2015. у 12:11
САД и Русија одмеравају војну моћ сукобљавајући се око власти у Дамаску. САД: Асад нема улогу у борби против ИД Русија: Уједињени фронт укључује Асада
Илустрација ВН
ВЕРБАЛНИ дуели Вашингтона и Москве праћени су појачаним америчким и руским војним "билдовањем" у Сирији. Док САД, Канада, Турска и заливске земље из ваздуха нападају положаје џихадиста Исламске државе у Сирији, а Француска се извиђачким летовима припрема за прве ударе, Русија у близини града Латакије позиционира седам тенкова Т-90 и артиљерију. На аеродрому је и око 200 руских војника за које Москва тврди да само пружају техничку обуку Сиријцима.
Москва и Вашингтон не споре се око акција против Исламске државе, већ око улоге сиријског режима у тој борби. У трећем телефонском позиву за 10 дана америчког државног секретара Џона Керија руском колеги Сергеју Лаврову, амерички шеф дипломатије је Москви ставио до знања да би настављена подршка Кремља председнику Асаду могла да погорша и продужи конфликт, и подрије "заједнички циљ у борби против екстремизма". Лавров истиче потребу стварања уједињеног фронта борбе против терористичких група у Сирији, али само уз укључење власти у Дамаску.
Бела кућа саопштава да би САД волеле да виде конструктивно ангажовање Русије са међународном коалицијом против ИД у Сирији, пре него да Москва појачава војно присуство у тој земљи. Вашингтон упозорава да Асад нема никакву улогу у операцијама коалиционих снага против екстремиста. Обамина администрација је категорична да Асад мора да оде с власти.
С друге стране, председник руске Државне думе Сергеј Наришкин процењује да САД намерно дестабилизују ситуацију на Блиском истоку како би таласи избеглица преплавили Европу:
ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ
Аналитичар британског сервиса Би-Би-Си коментарише да руска подршка Асаду није толико залагање за опстанак сиријског председника, већ пре инвестиција у земљу где Москва може да одигра значајну улогу. Руски поглед у будућност Сирије, истиче се, далеко превазилазе Асадово присуство.
cofi
17.09.2015. 13:16
Braco kad zavrsite posao tamo dodjite da oslobodite i nas od vladavine stranih ambasada pre nego sto nestanemo.
ovo je sada kao monopol ko ce prvi da capi bazu u siriji!rus je podrzao siriju 5 godina unazad misleci da ce juzni tok proraditi i da nece biti konkurenata koji mogu preko sirije postavljati gas ali malo se zeznuo nema si juzni tok ic!kauboj zna da rus ima vojnu bazu u siriji i mislio je da ce sirijski hajduci zauzeti siriju kao i libiju ali i on se zeznuo rus podrzava rezim asada!koj ce si prvi otvori karte ce si vidmie a do taga neka bog spasava ove bedne sirijce!
@volf mesing(albanac) - Tako je albanac, tamo mogu da rade sta hoce , u Srbiji nece biti tako, nema ko ce oprvi da capi KOSMET, Kosmet je Srbski i ostaje, a sto se dolaska Rusa tice, mi ih ne ocekujemo sad, kad zavrse to sto su zapoceli, a onda : Dorucak u Srbsku Pristinu, Rucak u Srbski Prizren, a vecera u Srbski Skadar, Putin ima da bude odusevljen docekom, jel da arnaut . Al ce biti bezanije preko Prokletija, ljeljeee , ljeeljeee none dolaze Rusi, bice kao u Siriji, jel da arnaut.
Само напред браћо Руси, Срби су са вама!
@Србислав - ala si ti gledao prleta i tihija ili nisi cuo za njih?ima jedna pogovorka juris braco ja za vama!
Коментари (9)