ИЖИВЉАВАЊЕ РОСУ НА КОСМЕТУ: Привели српске инструкторе Горске службе, уперили у њих дуге цеви

Танјуг

25. 02. 2019. у 16:35

Осморица инструктора Горске службе спасавања Србије приведена су у недељу увече на Косову и Метохији, приликом повратка са Брезовице

ИЖИВЉАВАЊЕ РОСУ НА КОСМЕТУ: Привели српске инструкторе Горске службе, уперили у њих дуге цеви

Илустрација
Фото: И. Радуловић

Осморица инструктора Горске службе спасавања Србије приведена су у недељу увече на Косову и Метохији, приликом повратка са Брезовице, након што су на тој планини у општини Штрпце спровели тродневну обуку спасавања из лавина, речено је Танјугу у Канцеларији за Косово и Метохију.

Како наводе у Канцеларији, хапшење су извршили припадници специјалне косовске полицијске јединице РОСУ, а у инструкторе су приликом привођења и претреса возила били све време уперене дуге цеви.

Приведене су особе које су се налазиле у брендираном возилу Горске службе спасавања Србије, док је полиција остале инструкторе, који су се налазили у три приватна возила, само претресла, а онда пустила да наставе пут.

Приведени инструктори су пуштени након краћег задржавања у полицијској станици у Урошевцу, где им је узета изјава и речено да не могу да се крећу "страном државом" у брендираном возилу институције Србије.

Иначе, инструктори су тим комбијем ишли и до сада на КиМ и нису имали проблема, и ово је први пут да су се сусрели са оваквом врстом непријатности, што им је несхватљиво, јер су на Брезовици били како би спроводили обуку за спасавање људских живота, кажу у Канцеларији за КиМ.

Прочитајте још - Албанци упали на територију општине Рашка!


Комби Горске службе је, како се наводи, на Косово и Метохију ушао сасвим регуларно, преко административног прелаза Јариње, након детаљног прегледа и пописивања опреме, и нико од полицајаца на административном прелазу није наговестио да би могло бити било каквих проблема.

У Канцеларији за КиМ за Танјуг кажу да Горска служба спасавања Србије није прекршила ниједан пропис или договор о слободи кретања, и да је у овом случају реч о прекомерној употреби силе и ничим изазваном малтретирању припадника Горске службе, о чему ће бити обавештене све релевантне међународне институције.

"Овакво поступање према групи спасилаца још једна је потврда решености Приштине да настави путем ескалације и затварања врата дијалогу. Ово је најогољенија демонстрација силе која за циљ има застрашивање Срба на Косову и Метохији", речено је у Канцеларији за КиМ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (27)

bager

25.02.2019. 18:34

@Vidan Lazarevic - U doba JOS su bili pravi borci a ne danasnje snajice ,pocev od komandnog kadra pa nanize i navise,,ukinuli su JOS a uveli PRAJD da pokazu zapdu ko su novi lideri Srbije,,ali bice jos i puzenja i guzenja

ХопНаКоп

25.02.2019. 17:58

Нису ни свесни да би ти исти спасиоци без премишљања и дисусије прискочили у помоћ и спасли живот сваком грађанину био он Србин, Албанац, Муслиман, Хрват... Треба суштину спасилачког позива ставити испред политике и глупих препуцавања...

Rale

25.02.2019. 18:04

JSO sa Legijom i Zvezdanom su šiptarske teroriste stavljali na užasno velike muke.Gde god da su došli,oslobodili su i najtvrđa uporišta ovk.Rasformirani su po nalogu zapada,a naručioci su bili Haradinaj i Tači(bojali su ih se).Oni jedino mogu da se suprotstave teroristima.I to njih (beretki) npr. 188 na 3000 šiptara.Oni u zatvoru,a šiptari se ku*če..

somborac

25.02.2019. 21:05

@Rale - Nisam nikad mislio da ću dati plus nekome za ovakav komentar… ali imaš 1000 pluseva

LAVINA LAVIRINT

25.02.2019. 18:10

kako baš nađoše pored tolikih planina da dole vežbaju istruktori baš kao I oni hodocasnici u crnu goru što su išli iz srbije ima planina u srbiji puno nisu morali dole da idu tako da im je akcija propala I suviše provifdana da pricvaju da su vežbali za lavinu

nikola vlahović

25.02.2019. 18:15

Stvarno neke stvari čovek ne može da razume. Šiptari uđu u Rašku i otmu kamion pun robe i nikome ništa. Šiptari zarobe instruktore, i opet ništa. Država ne reaguje. Dali naši uopšte gledaju kako funkcioniše pravna država u Španiji?

bager

25.02.2019. 18:28

@nikola vlahović - Sta ne razumes,,da su siptari usli na nasu teritoriju u prvu kafanu bili bi uhapseni od strane nase policije kojima je kafana prva kancelarija i stalno dezurno mesto,,cuvaju zemlju ,,

Zoran SAD

25.02.2019. 18:18

A SADA CE SRBIJA VEOMA OSTRO DA REAGUJE NA OVO KAO I DO SADA HIIHHI URADICE"NISTA" A SIPTARI SAMO PROVOCIRAJU, E MOJA SRBIJO NASTO SI SPALA NA NULU

Sotir

25.02.2019. 18:38

Indijanci ne znaju da Gorska Sluzba Spasavanja nije drzavna institucija, vec humanitarna dobrovoljna organizacija, ljudi koji bez ikakve naknade obavljaju spasavanje ljudskih zibota.

Djordje P

25.02.2019. 18:38

@LAVINA LAVIRINT прво треба прочитати текст пре него што испаднеш глуп као рецимо ти сада, људи су ишли доле не да они вежбају него да врше обуку људима доле, који раде у Брезовицама.

realist.

25.02.2019. 18:40

Dokle cete trpeti ove dzukele digni Vojsku ocisti Kosovo od gamadi I KFOR sve isteraj iz Srbije da narod pocne da Zivi. Teraj u Englesku sad je sezona Droge Para koliko hoces.

Leka

25.02.2019. 19:04

Aisttijski Kurc je najavio da ce Austrija da povuce priznanje Kosova ko drzavu da bi se postigo dogovor. to je reko tokom posete SAD i susreta sa predsednika Trampa

Nenad

25.02.2019. 20:46

Како реагује држава Србија? У ствари ко да реагује, то све намештено, доведено и са досијеима. Док не дођу други, па поставе систем онако како треба. Даће драги Бог ускоро!