СРБИ СА СЕВЕРА КИМ ПОРУЧИЛИ НА ПРОТЕСТИМА: “ЕУ отвори очи”, “Не изгладњујте нашу децу”, “Бију нас и тероришу” (ФОТО + ВИДЕО)
23. 11. 2018. у 12:33
Више од 16.000 људи окупило се на мирним протестима, одржаним због увођења додатних такси на робу из Србије и хапшења четворице Срба из Косовске Митровице
Фото: И. Радуловић
ВИШЕ од 16.000 људи окупило се на мирним протестима на четири локације на северу Косова и Метохије, одржаним због увођења додатних такси на робу из Србије и хапшења четворице Срба из Косовске Митровице. Протести Срба, који су почели око подне, одржани су на административном прелазу Јариње, у местима Рударе, Зупче и Мердаре.
"Укупно је више од 16.000 учесника мирних протеста, који су одржани на високом ниову", рекао је потпредседник Српске листе Игор Симић.
Он је захвалио свим грађанима који су се окупили што су то учинили на миран начин, онако како се апеловало, како се не би дозволило да било ко злоупотреби суитуацију или на било који начин изазове реакцију Срба.
На административном прелазу Јариње окупило се више од 1.000 грађана, а протест је прошао без инцидената. Око 13 сати саобраћај на том прелазу је нормализован.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - ПРИВОЂЕЊЕ ЧЕТВОРИЦЕ СРБА: Ухапшене изводе пред Основни суд у Приштини; Косовска полиција трага за Миланом Радојчићем (ФОТО/ВИДЕО)
Незадовољни Срби формирали су километарску колону од Косовске Митровице до Звечана, од споменика кнезу Лазару у Косовској Митровици, до крста у Рудару, ка месту где је одржан велики миран протест против терора Приштине. У Лепосавићу је била формирана колона дугачка неколико километара, од Лешка до Јариња, најмање два километара, као и у Зубином Потоку".Највише је грађана било на протесту у Рудару. Окупљени су носили заставе Србије и транспаренте на којима је писало “Имамо право на хлеб”, “Хоћемо мир, а не ратове”, “ЕУ отвори очи”, “Не изгладњујте нашу децу”, “Бију нас и тероришу”, “Немамо лекове”...
Фото И.Радуловић

У Грачаници је одржан миран протест са кога су грађани затражили да Приштина повуче одлуку о повећању такси на производе из Србије, јер, како су рекли, тим потезом "ископан је још један дубоки јаз између Срба и Албанаца".
"Власти у Приштини показале су да немају воље, ни капацитета за смиривање догађаја. Окупили смо се како бисмо затражили повлачење овог потеза који је све нас узнемирио", поручено је са скупа у Грачаници, преноси РТК на српском језику.
Градоначелник Грачанице Срђан Поповић рекао је да је узалудан био јучерашњи позив Александра Вучића на уздржаност:
"Овакви потези никако не доприносе смиривању ситуације и једноставно морају да престану. Окупила нас је једна неправда која долази од високе политике", рекао је Поповић.
Он је рекао да су српски производи куповани због квалитета и цене, а да су сада и српске и албанске породице остале без квалитетних производа.
"Нема потребе да нам се узме слобода избора и да нам се ускраћују навике за које сматрамо да су добре. Имам у породици оне који не могу да почну дан без дневне штампе, они ових дана одлазе али се враћају без новина у руци. Народ ће реци идем да купим "кравицу" и сви знају да је реч о млеку, кажемо "плазма", сви знају да је реч о кексу. Немојте нас изоловати јер то није добро за нас, за демократију...", рекао је Поповић.


Он је додао и да "ако просечна албанска породица није изгубила поверење у српске производе и у данашњим временима и сачувала га до данашњег дана....Укидањем тог поверења ископали сте још један дубоки јаз између Срба и Албанаца, завукли сте руку у њихове џепове".
Директорка Дома здравља Грачаница Мирјана Димитријевић рекла је да је ситуација тешка.

"Никада нисмо правили разлику између пацијената, иако смо небројано пута били таоци административних забрана. Ситуација је тешка, залихе лекова, кисеоника, реагенаса неће потрајати дуго, али успећемо. Ми чекамо али пацијенти не могу дуго", упозорила је она.

Под изговором да траже осумњичене за убиство Оливера Ивановића припадници РОСУ привели су полицајца полиције тзв. Косова Драгишу Марковића, који је већ био хапшен у оквиру истраге о мучком нападу на лидера Грађанске иницијативе Србија, демократија, правда.

Ухапшени су и Недељко Спасојевић, Драгиша Марковић, Марко Рошић и Саша Ћурић уз изговор да су осумњичени за убиство Оливера Ивановића.

ЂУРИЋ: КОЛОНЕ ЗА ОПСТАНАК НА КИМ
Српски народ је једногласно и једнодушно устао да брани своје право на останак и опстанак на КиМ, у чему уживају подршку Србије, поручио је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић и истакао да је никад већи број људи на КиМ устао да се бори против неправде и терора.

UNA
23.11.2018. 12:44
Na ovakvo sramno ponašanje Prištine EU mora odmah da reaguje
Само тако народе, протестује што више можете. Доста је било шиптарског терорисање.
Jedinstvenoscu se moramo izboriti da prevazidjemo ovu tesku situaciju!
ovi ljudi na kosovu su u velikom problem a jos vecem strahu jer vise neznaju sta ih ceka danas a sta sutra
Srbi na KiM na miran način pokušavaju na ukažu na nasilje koje se sprovodi nad njima.
Коментари (80)