Гасни заокрет ка Америци
28. 05. 2015. у 09:56
Србија спремна да учествује у изградњи цевовода из Азербејџана који подржавају САД. Вучић: Не ради се о балансирању између сила, циљ су нам ЕУ и енергетска безбедност
Александар Вучић на економском форуму
СРБИЈА ће прихватити позив САД да смањи зависност од руског гаса ради енергетске безбедности тако што ће учествовати у изградњи гасовода из Азербајџана, рекао је у четвртак премијер Србије Александар Вучић током посете у Тирани. Вучић је за агенцију "Асошијетед прес" додао да је Србија спремна да диверсификује изворе гаса, односно да потражи нова тржишта поред руског.
- Не ради се о балансирању између САД и Русије, наш стратешки циљ је пут у ЕУ и ми смо веома чврсто на том путу - рекао је Вучић у интервјуу. - Са друге стране, желели бисмо да очувамо добре односе са Русијом. Не видим шта није у реду са тим. Ми не говоримо о избору стране, наша страна је наш пут ка ЕУ, наша страна је интерес Србије. Ја сам то рекао пред Владимиром Путином на конференцији за новинаре, врло јавно, врло отворено.
Премијер Србије је додао да су добри односи са Вашингтоном врло важни на путу наше земље ка ЕУ.
Диверсификацију тржишта гаса, односно проналажење различитих извора енергије, подржава и ресорни министар Александар Антић. Он је у четвртак рекао да је Србија заинтересована да се окрене било којим пројектима који могу да доведу гас у наш регион.
- Разматрамо све пројекте, то је једна потпуно патриотска позиција - каже министар енергетике. - Нас највише интересују гасоводи у којима ће Србија бити транзитна земља. Приоритет нам је гасна интерконекција са Бугарском, која треба да нам омогући да имамо приступ гасоводима ТАНАП и ТАП, који управо долазе из Азербејџана. Током ове године ће бити одлучено како ће се гасовод Ниш - Димитровград и финансирати. Пошто је ово европски пројекат, очекујем да ће највећи део новца доћи из ЕУ. Тако бисмо већ 2016. године могли да почнемо изградњу.
Критичари азербејџанске трасе кажу да овај гасовод има капацитет само 16 милијарди кубика, што је недовољно да снабде југоисточну Европу:
- Био сам са премијером у Азербејџану, тамо смо разговарали са њиховом гасном компанијом "Сокар" о могућности снабдевања. Они су нам објаснили да је договорени капацитет гасовода направљен на основу тога колико имају заинтересованих купаца. Ако Србија и друге земље у суседству хоће да учествују, о томе може да се разговора. Зато не очекујем да ће капацитет бити проблем.
Заменик директора Секретаријата европске енергетске заједнице Дирк Бушле рекао је да је добру вест, ако Србија тражи алтернативу за снабдевање гасом:
- Добре вести за Србију, а исто тако и за Европску енергетску заједницу. Тражење нових извора снабдевања је тренд, а заснива се на избегавању да зависите од једне стране.

- Имамо велико тржиште и морамо да будемо уједињени, јер тако имамо веће могућности да наступимо пред ЕУ и да тражимо подршку за заједничке пројекте, као што је изградња путева и пруга, који ће повезати наше земље и народе - то је у четвртак поручио Александар Вучић на "Бечком економском форуму у Тирани", на коме је учествовао током другог дана званичне посете Албанији.
Премијер је изјавио да су се регионални лидери и учесници форума сагласили око две кључне ствари, а то су европски пут и пуноправно чланство у ЕУ.
Nebojša
28.05.2015. 19:53
Hrabra i pametna odluka! Čovek misli na svoju zemlju i nalazi način kako da nam svima bude bolje.
Dobar potez premijera da ponudi i amerikancima mogućnost saradnje i interesa u našoj državi. Jedino na taj način može da privuče i njihove investitore u našu državu.
Srbija mora da ima alternativu gasu iz Rusije.
Srbija mora pre svega da gleda svoje interese a velike sile neka same resavaju koflikt koji su izazvale.
Ako je to u interesu Srbije onda tako i treba da uradimo, ne treba u potpunosti da zavisimo ni od jedne strane.
Коментари (12)