Два модела трамваја стижу из Швајцарске

Н. ВУКИЋ

15. 07. 2015. у 22:59

Српска престоница ће од Базела ускоро добити још 29 шинских возила са десет приколица. Први контингент треба да буде у депоима већ у новембру

Два модела трамваја стижу из Швајцарске

Шинско возило из Швајцарске

ПОКЛОН из Швајцарске за четири месеца требало би да крене ка Србији, а у међувремену, 29 трамваја и 10 приколица још превозе путнике у Базелу. Градско саобраћајно предузеће "Београд" расписало је тендер за транспорт поменуте донације, а заинтересовани понуђачи могу да конкуришу до 12. августа, када ће бити отворене пристигле понуде.

ГСП путем донације добија трамваје, приколице и резервне делове које је неопходно транспортовати од Базела до Београда. У питању је 16 зглобних трамваја "дуваг", и 13 зглобних трамваја типа "шиндлер", као и возило које донира фирма БЛТ, а које није оперативно. Такође, у пакету стиже и 10 приколица, као и резервни делови. Дестинација истовара возила је станица "Топчидер", а изабрани понуђач преузима потпуну одговорност за утовар, транспорт и истовар трамваја и приколица. Резервни делови биће превезени у депо "Сава" на Новом Београду.

Превоз трамваја и приколица ићи ће у четири лота. Испорука првих 14 трамваја планирана је за новембар, а већ следећег месеца би требало да стигне још 11 возила. У трећој тури која је предвиђена за фебруар 2016. биће испоручено четири трамваја и шест приколица, а у августу и преостале четири приколице. Процењена вредност трамваја је 20.000 швајцарских франака по возилу, док су приколице 8.000 франака.

Иначе, донација је део пројекта који је започет 2001. године и на основу кога је Београд од Базела до сада добио 74 возне јединице, као и значајну количину резервних делова. Захваљујући најновијој донацији, око 30 одсто трамвајског саобраћаја у Београду обављаће се возилима која је донирао Базел, а која су се показала као веома поуздана, дугог века и мање склона кваровима.

ВОЗАЧИ ПРОДАЈУ СВЕ ВИШЕ КАРАТА

Број продатих карата у возилима ГСП "Београд" у мају се повећао три пута у односу на јануар ове године, обелоданио је градоначелник Синиша Мали.

- Увек ћемо помагати ГСП, који запошљава безмало 6.000 људи, али ниво субвенција мора да се сведе на разумну меру

- рекао је Мали. - Захваљујући новом тарифном систему очекујемо већу куповину карата.

ЗА 15 ГОДИНА 4,2 МИЛИОНА...

Швајцарска влада је у последњих 15 година српској престоници обезбедила финансијску помоћ од 4,2 милиона швајцарских франака за донацију трамваја и трамвајских приколица.

Поред тога, ова помоћ подразумева и ремонт донираних трамваја, донацију веће количине резервних делова, али и техничку обуку за особље и возаче.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Vožd

15.07.2015. 23:27

Gradonačelniče jel imaju ti tramvaji klimu, video nadzor, wi-fi.... kao što si rekao da Beograđani to zaslužuju.Ha ha pa vi niste normalni. Možda ima u Kuala Lumpuru starijih tramvaja pa da njih uzmemo da se ne bace?

Marko

16.07.2015. 10:01

@Vožd - E moj Srbine! KL je daleko moderniji od Beograda. Tamo nema tramvaja, ali imaju odličan metro.

GALA SUROVI

16.07.2015. 14:56

@Vožd - Otpad da vozi stoku po Beogradu i nemoj da nisi kupio kartu ode ruka lopove svercerski!

Gojko

16.07.2015. 12:06

@Evropski odpad welcome - Pogledaj koji se istorijski tramvaji i danas voze u San Francisku i Lisabonu.Ovo su vechiti tramvaji i dajte ih Novom Sadu ili Nishu koji hoche da obnovi tramvajsku mrezu posle pola veka.Bio bih zahvalan Bazelu kada bi mi poklonili jednu neunishtivu Golf dvojku.

penzioner

16.07.2015. 07:46

Veliku zahvalnost dugujemo Svajcarskoj koja nam od 2001. daruje tramvaje! A vi sto trazite komfor, ne budite razmazeni, do pre par godina niste ni znali da postoji klima u vozilima.

Dragan

16.07.2015. 08:33

Svajcarci su racionalni ljudi koji nisu skloni razbacivanju. Da ti tramvaji imaju bilo kakvu vrednost, ne bi bili rashodovani. Istina je da bi bacanje ovakvih tramvaja radi recikliranja tu zemlju odnosno grad novcano i ekoloski kostalo neuporedivo vise od utovara na zeleznicke vagone.

MatijaBG

16.07.2015. 09:55

Koliko god da se tramvaja dobije,kupi ili šta već,mi se i dalje ne odričemo onih crvenih kanti koje se onakve,rđave,jadne,prljave,vuku našim ulicama i pružaju toliko jadnu sliku da se čak neki stranci otvoreno sprdaju.Još veča sprdarija je što je broj tramvaja napisan gotovo pa na papiru od bureka i to flomasterom.Tramvaji su u Beogradu siročad,najmanje se kupuju i da nije Đikijevih Španaca,sve bi bilo još tužnije.A pričaju o širenju mreže ka Vidikovcu i Bežaniji...heheh...šta reći!